V kinech právě běží pokračování úspěšného „seriálu“ Smrtonosná past, v kterém hraje Bruce Willis již od roku 1988 (kdy měl ještě vlasy). A protože je tento herec s každým ubývající vláskem víc a víc sexy, musela jsem to v titulku článku nějak zúročit...

Muži prostě zrají jako víno. Ne všichni, ale dokázali bychom jich pár vyjmenovat jistě i ve svém okolí (z herecké branže například George Clooney, Jiří Langmajer nebo právě Bruce Willis). Jak často si poslední dobou (jsem ročník 1969) pomyslím o nejednom chlapovi, kterého znám roky: „Hm, kéž bych věděla před dvaceti lety, že dnes to bude takový charismatický fešák.“ :-)

  • Znáte ten pocit?

Smrtonosná past: Bruce Willis (foto: CinemArt a.s.)

Ale zpět k chlápkovi, kterému říkám božský Bruce W (to W je tam záměrně, aby nedošlo k záměně se stejnojmenným filmem, kde hraje hlavní roli Jim Carrey, jenž tedy podle mě nestárne podle výše uvedeného pravidla, ale může to být jen můj osobní dojem).

To Bruce Willis (1955) zazářil s přehledem i v pětapadesáti ve skvělé akční komedii RED (2010) , kde jako penzionovaný agent CIA zjednává pořádek (a záchranu svého života) za pomocí bývalých spolubojovníků i protihráčů. Podtitulek by mohl znít „Důchodci v akci“, a i když je příběh asi dost přitažený za vlasy, působí právě díky Willisovi tak nějak přesvědčivě mile (navzdory střílení ostošest).

  • No a krátce před kulatou šedesátkou se znova ponořil do své životní role, ale o tom až za chvíli...

Měsíční svit aneb Zpátky do minulosti

Nevím, jak vy, ale já jsem Bruce poprvé zaznamenala začátkem devadesátých let, kdy na naše televizní obrazovky proniknul kriminální seriál Měsíční svit (1985). Úsměvné příběhy, v nichž bývalá modelka (Cybill Shepherd) jako velmi upjatá zaměstnavatelka s pomocí právě Bruce Willise (na první pohled bohémský lajdák) řeší různé prohřešky proti zákonu, se zařadily po bok oblíbených kriminálek jako Profesionálové nebo Dempsey a Makepeaceová, které jsme si užívali ještě před rokem 1989. Seriál získal dokonce cenu Emmy a Zlatý glóbus.

Ano, už tehdy to byl celkem přitažlivý mladík, ovšem typu „sejde z očí, sejde z mysli“, a protože právě to možná Bruce nikdy nedopustil (co rok, to nějaký projekt, většinou dokonce i dva, tři), mohli jsme v takřka přímém přenosu sledovat to jeho výše zmíněné ZRÁNÍ.

Bruce Willis jak ho možná neznáte

Schůzka naslepo

Ještě v jeho mladých a vlasatých letech mě osobně okouzlil v romantické komedii s krásnou Kim Basinger Schůzka naslepo (1987). Je to přesně ten typ filmu, který si můžete pustit x-krát a vždycky vás vytáhne z blbé nálady. Nejde jen o happyend, který se u hollywoodských slaďáků očekává, ale trampoty smolaře, kterému roztomilá žena s alkoholovou špičkou kazí slibnou kariéru, nám dávají pocítit, že se nemáme ještě tak špatně a že z každé situace (ačkoliv je sebevíc absurdní) můžeme pro sebe něco získat.

Smrtonosná past 1988–2013 a možná ještě dál

A už tu máme zásadní průlom v kariéře herce, který část svého života spojil s herečkou Demi Moore (k tomu se asi nebudeme vracet). V roli policejního detektiva Johna McClanea, jenž během vánočního večírku, na kterém je jeho manželka zadržena bandou teroristů, zcela sám odrovná všechny zlosyny včetně hlavního záporáka Hanse Grubera (Alan Rickman ho hraje ovšem tak úžasně mile, že byste mu možná i chvílemi odpustili, že vám míří na hlavu), se Bruce prostě našel. A nehodlal se té příležitosti jen tam pustit. A udělal dobře. Druhý díl předčil všechna očekávání a zřejmě natrvalo přiklepnul Willisovi nálepku sexy drsňáka.

Proč všichni milují postavu detektiva McClana?

McClane je obyčejný chlap, postava, s kterou se divák může bez problémů ztotožnit. Nemá komiksové vlastnosti supermana, dostane sem tam přes hubu (pardon) a ještě se jako by náhodou dovídáme o jeho slabostech. Bruce Willis k filmové sérii Smrtonosná past dodává: „Baví mě hlídat si laťku, kterou jsme s touto sérií nastavili, a rád McClanea kontroluji v různých fázích jeho života.“

Smrtonosná past: Bruce Willis (foto: CinemArt a.s.)

Pět dalších filmů s božským Bruce W, které byste měla vidět:

  • Slzy slunce (zachraňuje italskou krasavici Monicu Bellucci)
  • Můj soused zabiják (nikdy nevíte, kdo vedle vás bydlí :-))
  • Šestý smysl (parťáka mu dělá jeden z nejlepších dětských herců Haley Joel Osment))
  • Smrt jí sluší (co byste obětovala za to zůstat věčně mladá?)
  • Sin City - město hříchu (tak trochu jiný - komiksový svět)

A co říci závěrem? Snad jen že díky hercům, jako je Bruce Willis, se ženy klidně dívají na filmy plné stříleček se svými partnery a není třeba řešit přepínání filmových kanálů, že?

Přečtěte si také:

Reklama