Exkluzivní průzkum varuje: povědomí českých žen o rakovině děložního čípku je velmi nízké. Jak jste na tom vy?
Rakovina děložního čípku je celosvětově druhou nejrozšířenější rakovinou u žen. V České republice je každoročně diagnostikováno 1000 nových případů a cca 400 žen na toto onemocnění zemře. Výsledky rozsáhlého výzkumu agentury STEM/MARK potvrdily, že za těmito alarmujícími statistikami stojí nízká informovanost o závažnosti tohoto onemocnění, jeho příčinách a možné prevenci.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK, realizovaného v dubnu 2006 pro společnost GlaxoSmithKline, je povědomí o rakovině děložního čípku a příčinách této nemoci velmi nízké. Průzkum byl prováděn na vzorku 600 žen, které byly rozděleny do tří věkových kategorií – matky dívek ve věku 13-19 let, mladší ženy ve věku 20-35 let a samotné dívky ve věku 15-19 let.
„Obecně je známo, že povědomí o rakovině děložního čípku a možnostech prevence je velmi nízké. Tato situace je značně znepokojivá zvláště proto, že onemocnění lze v ideálním případě zachytit pomocí tzv. screeningového systému v prekancerózním (přednádorovém) stavu a zahájit léčbu včas, ještě před vznikem samotného zhoubného nádoru,“ říká as. MUDr. Marek Pluta z onkogynekologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Motole. Podle dr. Pluty došlo v zemích, kde byl systém pravidelných cytologických vyšetření povrchového stěru děložního čípku zaveden, k razantnímu poklesu počtu žen s tímto onemocněním. Třebaže je onkologická cytologie
V blízké budoucnosti bude možné předcházet nákaze virem HPV, tedy i rakovině děložního čípku, pomocí očkování. Vakcína, která bude k dispozici v roce 2007, poskytne ochranu
před nejagresivnějšími typy HPV nejen mladým dívkám, které ještě nezahájily pohlavní život,
ale také všem sexuálně aktivním ženám. Zabrání totiž opakovanému vzniku infekce a sníží pravděpodobnost vzniku rakoviny.
Více informací o rakovině děložního čípku, jejích příčinách a důsledcích, lze od června nalézt také na nových webových stránkách www.zdraviprozeny.cz. Čtenářky těchto stránek určitě ocení poradnu, v rámci které bude na jejich dotazy odpovídat gynekolog.
Co možná nevíte…
· Rakovina děložního čípku je celosvětově druhou nejčastější rakovinou u žen.
· V České republice je ročně diagnostikováno 1000 nových pacientek, z nichž 400 na rakovinu děložního čípku zemře.
· Rakovina děložního čípku není dědičná. V téměř 100 % ji způsobuje vir zvaný lidský papillomavirus (Human Papilloma Virus, HPV).
· Existuje více než 100 typů viru HPV. Pohlavním stykem se šíří okolo 40 typů.
· Nejrizikovějšími typy viru HPV jsou typy 16 a 18. Ty jsou zodpovědné za více než 70 % rakoviny děložního čípku ve světě. Mezi další vysoce rizikové patří typy 31, 45, 35, 51 a 52.
· Během svého života se s infekcí virem HPV setká až 80 % všech žen. U většiny žen infekce bez příznaků samovolně odezní. U některých žen však přetrvává. Tyto ženy mají vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny. V průběhu života ženy může docházet i k opakovaným infekcím.
· Rakovině děložního čípku lze předejít. Přednádorový stav se vyvíjí několik let
a lze jej zachytit dříve, než dospěje do stadia rakoviny.
· Důležitou prevencí rakoviny děložního čípku jsou pravidelné cytologické stěry z děložního čípku. Pomocí nich lze zachytit změněné buňky na povrchu čípku již v počátečním stadiu a zahájit optimální léčbu.
· Rakovině děložního čípku bude možné předcházet očkováním. Na registraci teď čeká nová vakcína vyvinutá speciálně pro ženy. Očkování bude poskytovat ochranu před nejagresivnějšími typy HPV, které rakovinu děložního čípku způsobují.
· Očkování bude určeno ženám bez rozdílu věku. Bude chránit nejen mladé dívky, které ještě nezačaly sexuálně žít, ale také ženy, které jsou sexuálně aktivní, protože může zabránit i opakované infekci virem HPV.
· Ženy mají možnost se dozvědět více o rakovině děložního čípku na nových webových stránkách www.zdraviprozeny.cz. K dispozici je také on-line poradna gynekologa.
Nový komentář
Komentáře
Léthé: no vida
to je zajímavý
Pentlička:
co to bylo za krááá...za "doktorku"?
Moje kamarádka chodila poctivě na preventivní prohlídky a stejně doktorka nepoznala, že má rakovinu vaječníků. Když se to zjistilo, bylo pozdě - umřela ...
Léthé: To je drsný
Mě by na mamograf nedostal nikdo ani s párem volů
Věřím tady tomu:
Přes všechny peníze a snahy, nemají preventivní vyšetřovací programy v žádné zemi pozitivní vliv na snížení úmrtnosti. Zcela naopak, vysoká pravděpodobnost falešně pozitivních výsledků vyšetření může zvýšit počet pacientů, kteří jsou poškozováni zbytečnou farmakologickou či chirurgickou léčbou.
Nedávný odhad říká, že vzdor prevenci počet žen umírajících na rakovinu prsu neklesá, a že než mamografie předejde jednomu jedinému úmrtí, tak s desetkrát větší pravděpodobností najde benigní (nezjoubný) nádor, což vede ke zbytečné léčbě či operaci (jedna lékařská studie provedená v Kanadě odhalila, že pouze jedna ze čtrnácti žen s pozitivním mamogramem, poukazující na karcinom prsu, ho skutečně měla). Na základě směrnic zdravotních pojišťoven se vyvíjí na ženy tlak, aby na vyšetření chodily častěji, neboť poplatky se stávají součástí lékařova živobytí. Mamografické vyšetření je vždy zdůvodňováno tím, že čím dříve se tumor zjistí, tím bude menší, a tím tedy i větší šance na uzdravení. Tato úvaha však nepočítá s tím, že ne všechny karcinomy metastázují stejnou měrou Rakoviny prsu není nemoc, která se vyvíjí stejným způsobem u všech žen. Někdy se rozšíří po celém těle, někdy zachvátí samotný prs. Většina dostupných léčebných metod beztak nemá na výsledný stav žádný vliv. Mamografie dokonce úmrtnost paradoxně zvyšuje. Podle kanadského výzkumu mezi ženami mladšími padesáti let, jich na rakovinu prsu zemřelo více ve skupině vyšetřovaných mamografem, než ve skupině, které mamografie nebyla prováděna. K podobným závěrům došly i tři švédské studie a jedna, která se uskutečnila v New Yorku. Švédský výzkum v Malmo ukázal téměř třikrát víc případů rakoviny prsu u žen mladších padesáti pěti let, které měly za posledních deset let udělanou mamografii. Příčinou je například nahromaděné rentgenové záření, ale i fyzické trauma způsobené mamografií. V jednom okamžiku vyvine mamogram kompresi 200 newtonů, což je ekvivalentní 20 kilogramovým sáčkům cukru, hozeným na prs (některé přístroje vyvinou ještě sílu o 10kg větší). Síla je údajně nutná k tomu, aby se dosáhlo co největší kvality obrázků za podmínek snížení záření na minimum. Mnoho vědců se domnívá, že stlačení během mamografie může protrhnout cysty a roznést rakovinové buňky. Jestliže se totiž s tumorem manipulije, může to zvýšit výskyt jeho metastáz v dalších částech těla až o 80 procent!
Na ultrazvuku taky nejsou vidět ty nejmenší změny (a než se udělá další ultrazvuk za rok, tak už by bylo setsakra pozdě). A mamograf? Proč se asi dělá až starším ženám? Chodit na mamograf řekněme od 20 let každoročně, tak si pište, že by tam v 50 ten nádor byl
tyrkys: a tebe ten tvůj slavný specialista bude měsíc co měsíc posílat na preventivní ultrazvuk nebo na mamograf??
Nechápu, že to pořád nechápeš... Já už nevím, jak to mám napsat
Prsa si muzu vysetrovat treba obden a stejne houby zjistim, mam v nich tolik cyst, ze uz ty chudery beru jako soucast zivota, na mamo ale chodim poctive
Žábina: No já nevím, já jen, že jsem četla názor gynekologa ve zdravotním časáku, který tvrdí, že očkování již neúčinkuje u osob, které se již s infekcí setkaly. Takže očkování bude omezeno nějakým věkem...ale nevím jakým
. Prevenci by to prý nepomohlo a spíše by to mohlo mít vedlejší rizika, jako například alergické reakce.
tyrkys: na ty máš nárok v určitém časovém intervalu, tudíž tě žádné odborné prohlídky nespasí, musíš i samovyšetřovat. začarovaný kruh
Nic ve zlém
Suzanne: Já neříkám, že není dobré se sledovat, ale že je lepší chodit na prohlídky....
tyrkys: Mně gynekoložka řekla v podstatě to, co Vivian
Vivian: ještě PS: právě proto, že jsem za svoje zdraví odpovědná, snažím se zjistit co nejvíc informací a mít dostatečnou prevenci. A "jen nějaký ultrazvuk"? Co na to říct?
Vivian: sama to prostě většinou včas nenajdeš. Ale konec debaty - rozumíš tomu zjevně líp, než specialista, tak je zbytečné to dál rozebírat.
tyrkys: nezapomínej, že za svoje zdraví jsi odpovědná TY, ne tví doktoři. Sama víš, že karcinom roste VELMI rychle. Pokud se spokojíš jen s nějakým ultrazvukem jednou za rok, tak pokud (nedej Bože!) dostaneš rakovinu, tak jsi mrtvá
.
tyrkys: to budeš každý měsíc chodit na ultrazvuk a mamograf?
To bych chtěla vidět
.
Andula: proč pro rozvojové země? Já přece vím, že na ultrazvuku nebo na mamografu je případná patologická změna vidět dřív, ale uznej, že doktor bude asi těžko ženský posílat měsíčně na tohle vyšetření... nevím, jak UZ, ale mamograf se hradí ženám po 45 roce 1x za dva roky - a do té doby co? Jak chceš zjistit, jestli se ti něco neděje v prsu? Budeš si každý měsíc platit gynekologickou prevenci? Není nejjednodušší si tam sáhnout sama?
Nyotaimori:
, ale je fakt, že to už tu dlouho nebylo
Vivian: nechápu? Přeci jsem psala o sonu a mamografu
. Viz Andula.
Vivian: samovyšetřování je odborníky bvranmá jako metodanpro rozvojové země, přijde se tím na něco zbytečně podě, ale lepší něco než nic
tyrkys: to by ovšem znamenalo, že proti nádorům prsu neexistuje obrana