Jen okrajově, opravdu náznakem, si zkuste představit, že jste nevyléčitelně nemocní a víte, že to bude jen horší. Že smrt bude dlouhá, možná bolestivá, a hlavně budete ve stavu, kdy nebudete schopni rozhodovat, co s vámi dál...

coma

Chtěli byste v takovém případě mít možnost dopředu sepsat, co si přejete a za jakých podmínek případně vaše životní funkce prostě nechat zastavit, případně neudržovat?

Osobně myslím, že to až tak špatný nápad není. Zvlášť když je to postaveno tak, jak to k rukám vlády přiopravil Pan Julínek, který ovšem nestihl návrh předložit, neb byl odvolán.

Návrh počítá s tím, že prohlášení by mělo platnost pět let. Měl by být součástí Zákona o zdravotních službách...

Zákon o zdravotních službách

Zákon o zdravotních službách v tuto chvíli připravuje ministerstvo zdravotnictví. V červnu by ho měla projednat vláda. Doslovně se v něm počítá s tím, že člověk by v době, kdy je toho schopen, sepsal prohlášení, jak se o něj lékaři mají postarat, když o tom sám nebude moci rozhodnout.

Pacient si tak možná bude moci rozhodnout, že v případě, kdy by ho při životě udržovaly jen přístroje, chce zemřít.

Celý zákon staví na návrzích exministra Tomáše Julínka, který byl odvolán dřív, než se zákony stačily projednat.

V ODS i TOP 09 se dá předpokládat „ANO“, protože členové těchto stran se na přípravě zákona podílejí.

Věci veřejné chtějí zákon teprve probrat.

„Je to víc téma odborné a etické než politické,“ prohlásil třeba Jiří Štětina.

A co vaše ano, nebo ne?

Věnovala jsem této otázce celé dnešní téma, takže vedle ankety je dnešní prostor v novinkách pro vaše názory a připomínky. Jaký je váš postoj vůči takové možnosti? Pište dnes na redakce@zena-in.cz.

Související články: Eutanázie ano, či ne?

Reklama