Myslíte, že smrti se nedá poroučet? Omyl. I smrt se může lidem zakázat. Dokazují to některé zákony a nařízení, které vydali úředníci či vysocí představitelé, a to i ve vyspělých zemích. Například ve francouzské vesničce Sarpourenx, která čítá kolem 260 obyvatel, mají zákaz umíraní všichni, kteří nemají zajištěné místo na hřbitově, a přesto si přejí být pochováni v tamní farnosti.

 

Starosta Gepard Lalanne hrozí trestem každému, kdo i přes tento zákaz zemře. Jak se chystá zesnulého postihnout, ovšem nijak neupřesnil. K tomuto podivnému zákazu ho přiměl naprosto přeplněný hřbitov, jehož rozšíření na vedlejší pozemek zamítl letos v lednu soud v sousedním městě Pau.

 

Podobný krok kvůli přeplněnému hřbitovu nedávno navrhovali úředníci z brazilského města Biritiba Mirim s 28 tisíci obyvatel. Starosta Roberto Pereira se hájil tím, že jen reaguje na federální zákony, které zakazují vytvářet nové či rozšiřovat stávající hřbitovy v chráněných oblastech.

 

V Británii pro změnu platí zákaz umírání v parlamentu během jeho zasedání. Tresty pro nezákonně zesnulé ovšem nejsou známy. Že by trest smrti?

Reklama