Právě končící Smetanův rok nám jednoho z našich nejvýznamnějších skladatelů opět přiblížil nejen po stránce hudební, ale i lidské. Vedle dokumentárního filmu vznikl o skladateli i životopisný film prostě nazvaný Smetana, který ovšem mapuje pouze poslední léta jeho života, kdy přestože neslyšel, složil svá nejlepší díla. Film vzbudil velkou polemiku, protože ukázal Smetanu především jako temperamentního sukničkáře. Byl ale takový ve skutečnosti?
Smetana se zamilovával často, vždy opravdově a bezmezně! První osudovou lásku Kateřinu Kolářovou (1827-1859) potkal v Plzni. Tam jej rodiče poslali, aby pod dohledem o třiadvacet let staršího bratrance, veleváženého gymnaziálního profesora Smetany, konečně dostudoval a udělal maturitu. Na té otec nekompromisně trval! Do té doby mizerný student se uvedl dobře. Dohled profesora Smetany zpočátku fungoval. Prvním vysvědčením – měl dokonce vyznamenání – příjemně všechny překvapil. Bylo to ale poprvé a naposled. Jakmile se v Plzni otrkal, už zase škola dostávala na frak a na vysvědčeních se to hemžilo samými dostatečnými. Měl komplex méněcennosti díky své výšce, měřil jen 156 centimetrů, ale spolužáci a ostatně i mnozí profesoři si ho velice oblíbili. Kde se muzicírovalo či tančilo, tam nesměl Bedřich chybět.
Smetanova první manželka Kateřina rozená Kolářová (obraz od J. P. Södermarka, 1858)
Foto: Johan Per Södermark (1822–1889), Public domain, via Wikimedia Commons
Patnáctiletá Kateřina, kterou poznal jako malou holčičku v Jindřichově Hradci, kde Smetanovi i Kolářovi kdysi bydleli, v Plzni tehdy osmnáctiletého Bedřicha okouzlila nejen svou krásou. Brzy zjistil, že je i nadanou pianistkou. Když mu paní Kolářová nabídla podnájem u nich v domě, jeho štěstí neznalo mezí. Bude s dívkou svého srdce hrát čtyřručně. A hned složil několik skladeb, aby mohli spolu muzicírovat. Paní Kolářová nejspíš brzy své nabídky litovala. Nemohla nevidět, že Bedřich Katy, jak jí říkali, horoucně miluje! Jenže dívka Bedřichovy city neopětovala a to ho přivádělo k šílenství.
Když byl pan Kolář, inspektor finanční stráže, opět přeložen, tentokrát do Mladé Boleslavi, pomýšlel zamilovaný Bedřich dokonce na sebevraždu. Katy mu však při loučení dala jistou naději. Budou si psát. Nezbylo než dostudovat a udělat maturitu. Povedlo se! Všichni profesoři přimhouřili oči a budoucí muzikant s téměř samými dostatečnými gymnázium absolvoval. Nejdříve odjel s vysvědčením za rodiči a pak už spěchal za Kateřinou. Jenže opět u ní neuspěl. Brzy se dozvěděl, že bude v Praze studovat u skvělého, od mládí slepého profesora Proksche hru na klavír. Přestěhoval se tedy i on do Prahy. Zpočátku živořil. Pak se na něj usmálo štěstí. Paní Kolářová ho zavedla k profesoru Prokschovi a přimluvila se za něj. Ten okamžitě poznal jeho hudební talent. Ne jako klavíristy, to byli lepší, ale jako nadějného skladatele. Přijal ho jako soukromého žáka hudební teorie a skladby. Za vypůjčené peníze, profesor si účtoval zlatku za hodinu, tedy začal Bedřich studovat.
Smetana v době pobytu v Göteborgu. Obraz J. P. Södermarka
Foto: Johan Per Södermark (1822–1889), Public domain, via Wikimedia Commons
V té době ho potkalo další terno – na doporučení ředitele pražské konzervatoře Kittla (jinde se uvádí, že mocným přímluvcem byla paní Kolářová) se stal soukromým učitelem hudby hraběcí rodiny Thunů. Pět hodin denně učil pět hraběcích dcerušek za královský plat 300 zlatých ročně, stravu a byt. Co na tom, že čtyři dívenky byly bez talentu a pátá líná! Základní pokroky z nich vytřískal. Musel. Po pracovní době pak chodil studovat k profesoru Prokschovi, a byl tak na blízku své lásce Katy.
Když se mu po delší době konečně podařilo dobýt její srdce, byl přešťastný. To už mezitím přestal učit u Thunů, výuku po něm převzala Kateřina a na dluh si založil soukromou hudební školu. Zájem o ni naštěstí byl. Přetáhl tím pár žáků od svého bývalého profesora, ale byl na čas hmotně zabezpečen. Pedagogickou spolupráci nabídl i Kateřině. Už ho neodmítala a kývla i na nabídku sňatku. I ona si ho zamilovala. Svatba byla v srpnu 1849, Kateřině bylo dvaadvacet, Bedřichovi o tři roky víc.
Konečně se na něj usmálo štěstí. Bedřich s Kateřinou spolu tvořili krásný a milující se pár. Kateřina byla ženou jeho snů. Byla krásná, vzdělaná a navíc skvělá pianistka. Měla pochopení pro jeho tvorbu i práci v hudební škole a sama mu v ní pomáhala. Rádi chodili do společnosti, dobře se oblékali. Obzvlášť Bedřich si potrpěl na nejnovější trendy. Aby bylo na parádu, uskromňovali se v jídle. Nejoblíbenější škubánky s mákem byly snad obden. Jen zdraví mladé paní nebylo nejlepší. Rodinné štěstí bylo dovršeno narozením čtyř dcerušek – Bedřišky, Gabriely-Jelčinky, Žofie a Kateřiny. Děvčátka přišla na svět během necelých šesti let a subtilní Kateřinu porody totálně vyčerpaly.
Pak se začalo štěstí od rodiny odvracet. Tři dívenky během tří let zemřely a Kateřina onemocněla tuberkulózou. Pak získává Bedřich Smetana lukrativní místo v Göteborgu. Uvítali ho tam lépe než doma, vážili si ho a dali mu královský plat. A tak po roce přesvědčil Kateřinu, aby jela s ním. Odcestovali i s dcerkou Žofií, jedinou, která jim zůstala, a Kateřininou sestrou Alžbětou, jež se nabídla dělat rodině hospodyni místo nemocné Kateřiny.
Nebyl to šťastný nápad! Katy severské podnebí spíše uškodilo, nezvykla si ani na nové prostředí, byť se jim dostalo blahobytu. Tesknila též po domově, zvláště když odjela do Čech její sestra Alžběta. Nepomohlo, že narychlo přijela Kateřinina maminka. Smetanovi se obávali cesty domů, ale Kateřina si přála zemřít v Čechách. Cestu několikrát odložili, až se na ni přece jen vypravili. Dvaatřicetiletá Kateřina zemřela v dubnu 1849 cestou u Drážďan, do Čech už dovezl zoufalý manžel jen její ostatky. Že ji přemluvil k cestě do Švédska, si dlouho vyčítal. Přes to všechno ale dlouho sám nezůstal. Za rok se znovu oženil. Jeho nová láska se jmenovala Bettina Ferdinandiová a byla jeho příbuzná...
Bedřich Smetana a jeho druhá žena Bettina
Foto: Wilhelm Rupp (1821-1893), Public domain, via Wikimedia Commons
Zdroj info: Hora-Hořejš Petr: Toulky českou minulostí 16, 2020
Nový komentář
Komentáře
Děkuji
Děkuju
Děkuji za pěkné čtení o našem významném hudebním skladateli. I mě překvapila jeho malá výška.
Smetanu mám moc ráda, něco jsem o něm už načetla, ale že byl takhle maličký vidím prvně!!