Včera jsme se mohli ze zpráv dozvědět, že vůdce Hizballáhu Nasralláh znovu obvinil izraelskou armádu ze záměrného zabití civilistů v jiholibanonské vesnici Kana, ke kterému došlo při víkendovém bombardování. V neděli tam přišlo o život nejméně 28 civilistů, z toho 16 dětí. Dalších 13 osob je nezvěstných - zřejmě uvězněných pod troskami. Tvrzení izraelské vlády, že bojovníci Hizballáhu útočili z Kany na izraelské cíle, označil Nasralláh za nepravdivé. Řekl, že se jeho hnutí "neschovává za ženy, starce a děti". Hizballáh hrozí bombardováním Tel Avivu.

Izrael ovšem popřel, že by věděl o civilistech v Kaně. Navíc prý obyvatelstvo Kany před bombardováním varoval. Za pravdu mu dává článek z francouzko jazyčného periodika Libanoscopie, které vychází v Libanonu. Je v něm citován nejmenovaný člen Hizballáhu, který přiznává, že incident v Kaně byl naplánován Hizballáhem. Tato vesnice byla vybrána kvůli souvislosti s tragédií z roku 1996 (viz Očima Libanonu). Hnutí Hizballáh prý umístilo do budovy nemocné děti a na střechu viditelně připevnilo odpalovací zařízení, aby vyprovokovalo Izrael k útoku. Cílem celé akce bylo získání mezinárodní podpory Libanonu a odsouzení Izraele. Zdá se, že plán skoro vyšel...

 

 

 

 

 

 

 

 

Co si o celé situaci myslíte Vy? Není souvislost s Kanou v roce 1996 skutečně podezřelá? Pokud jsou údaje libanonského tisku pravdivé, nechal Hizballáh zemřít děti proto, aby si získal soucit světa - je něco takového ospravedlnitelné?

Reklama