642174142280aobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Aneta (29)
Bohužel mám celkem bohatou zkušenost se smrtí v rodině, i přesto, že mi je tak málo let. Když mi bylo 5, musela jsem se rozloučit s maminkou, o 10 let později s babičkou a dědou a nedávno s kamarádem. Je to na tak mladého člověka nápor, ale nějak si troufnu říct, že jsem si zvykla, tedy v uvozovkách. V pěti letech to člověk tolik nevnímá, v patnácti už víc, ale babička s dědou už byli staří. Paradoxně mě to vzalo víc než smrt mámy, ale to bylo možná proto, že mě oba vychovávali. A teď, když mi odešel kamarád, který bojoval s nemocí, přišlo mi, že jak už ten pocit znám, tak mě to sice zabolelo, ale věděla jsem, že musím jít dál a fungovat. Mám takový rituál, kdy si vezmu fotky těch lidí, zapálím jim svíčku a myslím na to, co jsme společně zažili. Dělám to každou neděli a pomáhá mi to.

Miloš (70)
Zemřela mi před rokem milovaná maminka, bylo jí 100 let, což je velmi úctyhodný věk. Samozřejmě mě to vzalo, ale dalo se to tak nějak čekat. Musím přiznat, že jsem byl celkem mamánek a na mamce jsem byl možná trochu závislý. Upřímně mi pomáhá trávit čas s rodinou, která mě vytrhne ze zlých myšlenek a musím moc poděkovat mým dětem i vnoučatům, že mi věnují čas. Když jsem s nimi, zapomínám na tu bolest. 

Honza (40)
Jsem táta samoživitel a to z toho důvodu, že mi zemřela manželka na rakovinu. Zůstaly mi dvě krásné dětičky, které mi dělají radost. Musím přiznat, že je to bez ženy těžké, až teď si uvědomuji, co všechno musela zvládat. Její odchod byl velmi rychlý a než jsme si všechno stihli uvědomit a zařídit, byla pryč. Obrovsky to bolí, ale pomáhají mi děti, které mě drží nad vodou. Vlastně je to s nimi takový frmol, že nestíhám smutnit, takže to mi rozhodně pomáhá.

Monika (38)
Nemám ani jednoho z rodičů, protože oba tragicky zemřeli při autonehodě. Bylo mi 25 a dodnes jsem se s tím nesmířila. Dokonce jsem absolvovala i léčebnu a chodím na psychoterapie. Žít bez rodičů je hodně těžké a je to už sice dlouho, ale mám pocit, že mě smutek nikdy nepřejde. Terapie mi velmi pomáhají, ale šla jsem na ně pozdě, měla jsem na ně začít docházet okamžitě.

Kristýna (45)
Zemřel mi partner asi týden před tím, než jsme se měli vzít. Bohužel jsme to už nestihli, spadnul ze srázu. Pomohl mi jen čas a také zaplnění volného času. Nesmíte být sami, pít alkohol, nudit se a dovolit mozku, aby myšlenky směřovaly k zemřelé osobě. Obklopte se lidmi, činnostmi a snažte si dělat radost. Moc dobře vím, jaká bolest to je, ale věřte, že to přejde.

Marcel (50)
Po smrti blízkého člověka jsem se odstěhoval a změnil prostředí, aby mi ho připomínalo co nejvíc věcí a míst. Pletete se, pokud si myslíte, že jsem se odstěhoval do jiného města. Koupil jsem si letenku a odletěl do Asie, jsem teď na Bali a je to už rok. Změnil jsem životní styl a místní náboženství mi pomohlo se z toho dostat, taky lidé a zdravé jídlo. Hodně se hýbu a cítím, že to zabírá. Chápu, že ne každý má tu možnost všechno doma nechat a odletět, ale pokud to jde, jděte do toho.

Zdroj: respondenti Aneta, Miloš, Honza, Monika, Kristýna, Marcel

Čtěte také: