Harlan byl smolař. Ať už se v životě pustil do čehokoliv - nikdy neuspěl.
Bylo mu pět, když jeho otec zemřel. Ve čtrnácti přerušil školu a vydal se do světa.

Pomáhal na farmách a práci nenáviděl. Pracoval jako průvodčí v tramvaji a nenáviděl to stejně.
V šestnácti zalhal, přidal si pár roků a vstoupil do armády. A nenáviděl to taky.

Po roce odešel, vydal se do Alabamy, zkusil dělat kovařinu - a neuspěl. Jezdil jako strojvůdce na lokomotivě - a to se mu líbilo. Myslel si, že se našel a život začal mít smysl.
V osmnácti se oženil a v den, kdy mu žena oznámila, že je těhotná - ho vyhodili z práce.

Jednoho dne, když byl venku hledat práci, jeho mladá žena prodala veškerý jejich majetek a odešla zpátky k rodičům. Harlan propadl hluboké depresi. Nemůže vyhrát, ať dělá cokoliv (si říkal).
A nikdo nemůže říct, že by se nesnažil.
Pracoval na železnici a dálkově studoval práva, ale ani ta nedokončil. Zkoušel prodávat pojištění nebo pneumatiky. Jezdil na trajektu a prodával benzin u pumpy.
Nic. Nula.
Harlan prohrával na všech frontách.

Později v životě umýval nádobí v restauraci, dokud nezavřeli i tu restauraci kvůli nové dálnici, kterou stavěli na jejím místě.
A tím jeho produktivní život skončil. Nebyl prvním, ani posledním mužem, který došel do důchodového věku, aniž by se měl čímkoliv pochlubit, co v životě dokázal.
Roky mu proklouzly mezi prsty a život byl pryč. A Harlan neměl nic.

Necítil se tak starý až do dne, kdy mu pošťák přinesl první důchod. Ten den Harlan vypěnil. Vláda mu posílá almužnu, protože Harlana lituje.
Protože ví, že Harlan skončil.
Že zkoušel, že měl úspěch na dosah ruky - ale vždycky prohrál.
Je čas to zabalit, vzdát to a jít do důchodu.

Když mu čas umístil šedesát pět svíček na jeho dort, osud mu řekl, že už je starý a neužitečný. A on mu odpověděl "Tak to tedy ne!".
Naštval se. Velice se rozlítil a vzal svůj první důchodový šek na 105 dolarů a založil novou firmu.

Firma začala kvést a Harlan taky. Muž který neuspěl v ničem, o co se v životě pokusil, muž který začal až tehdy, když mu všichni řekli, že je čas skončit, byl plukovník Harlan Sanders. A firma, kterou založil svým prvním důchodovým šekem, se jmenuje Kentucky Fried Chicken.    

      
Reklama