Nechci si stěžovat. Vůbec. Mám hezký život. Zajímavou práci, která mě i po letech pořád baví, rodinu, skvělého chlapa, dvě odrostlé děti, co už pomalu vyletí z hnízda a rodiče, kterým se snažím pomáhat. Není toho málo a co si budete povídat, času na mě samotnou moc nezbývá. Když nepočítám občas kávu s kamarádkou, kde si navzájem povzdechneme nad tím, jak všechno strašně rychle letí a slíbíme si, že vyrazíme někam na holčičí víkend. Až to půjde. Potřebujeme si přeci už konečně odpočinout.

646344674db3eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Já jsem tedy myšlenky na odpočinek měla ještě nedávno na denním pořádku. Ráno jsem se nemohla vykopat z postele, přes den jsem vypila několik kafí (což mi energii stejně nedodalo) a večer jsem lampičku zhasínala před desátou. Ale nebylo to jen nevyspání. Trápil mě pocit totálního vyčerpání a ztráty energie, byla mi často zima, dost mi padaly vlasy.

„Holka, co chceš, už prostě nejsi žádná juniorka, tohle je ve tvém věku už normální,“ uklidňovala mě maminka, když jsem si jednou postěžovala na to, jak mizerně se cítím. A dodala ještě, že už to může být klidně jeden z příznaků přechodu a musím se s tím smířit. Tak tím mi zasadila červíka do hlavy. Že by fakt přechod? Nebo snad nedej bože nějaká nemoc? Snažila jsem se na to vůbec nemyslet, jenže nepříjemné stavy vyčerpání nepřecházely. Rozhodla jsem se jednat.

Dobrat se toho, kdy jsem byla naposledy na prevenci u obvodní doktorky, nebylo nic jednoduchého. Ťukám na dřevo, ale nikdy mi nic nebylo a občasné nachlazení jsem vždycky nějak zvládla vyležet přes víkend. Tentokrát jsem ale sklopila uši a objednala se na prohlídku. Jak jsem předpokládala, paní doktorka mě moc nepochválila. Vzala mi samozřejmě krev, změřila EKG a měla jsem si zavolat ohledně výsledků. Byla jsem jak na trní, co se dozvím. A musím říct, že to, co jsem slyšela, mě překvapilo.

Ani ve snu by mě nenapadlo, že bych mohla trpět chudokrevností. Takže žádný přechod ani vážná choroba! Za moje problémy mohla nízká hladina železa v krvi, což se projevuje právě těmi příznaky, které jsem měla já. Někoho může kromě únavy, vyčerpání a padání vlasů, trápit i časté motání hlavy, nadýmání nebo například suchost a lámavost nehtů. U dětí se pak anémie (nebo-li chudokrevnost) projevuje i poruchami soustředění.

647df7621d398banner-zelezo-778x300.png

Lékařka mi doporučila v první řadě upravit jídelníček a zařadit do něj potraviny bohaté na železo. Začala jsem tedy jíst více luštěnin, ale i ořechy, pšeničné klíčky, pivovarské kvasnice, játra a ryby. Abych ale měla jistotu, že bude vše v pořádku, začala jsem užívat také železo v podobě doplňku stravy. Dala jsem na doporučení a sáhla jsem po bylinných kapslích Maltoferrochin Dr. Svatek, které mají přírodní složení bez aditiv a konzervantů. Tyto bylinné kapsle vycházejí ze 125 let staré receptury medicinálních vín Dr. Svatek, která jsou při nedostatku železa také vhodným řešením. Rozdíl jsem viděla už zhruba po dvou týdnech užívání a teď po čtyřech měsících můžu říci, že je můj život zase o poznání veselejší, protože mám tolik energie, co dřív.

Kapsle jsou k dostání na shop.herbadent.cz.

Reklama