„Smím prosit?“ zeptá se tanečník své vyvolené. Ona odpoví sladké ano, anebo taky ne. Ne, že by nechtěla, ale prostě neumí tančit na to, co právě hrají. Polku a valčík.

dancing

Plesová sezona je v plném proudu. V takové Vídni, městě valčíků, se koná každý rok přes 450 plesů. Tamní legendou je Operní bál ve Vídeňské státní opeře, který se bude letos konat 7. února.

Ani naše hlavní město Praha nezůstává pozadu. Vrcholem plesové sezony bývá už tradičně Ples ve Státní opeře, který se bude konat o pět dní dříve než v sousední Vídni, a to 2. února. Kdo by se však na něj chtěl vypravit, nejenže by musel mít rok dopředu rezervovanou vstupenku, ale ještě by se i pěkně plácnul přes kapsu. Vstupenky se letos vyšplhají až k 17 000 Kč za osobu, a když k tomu připočteme ještě náklady za smoking a originální róbu + náklady za útratu… za to už by byla i pěkná dovolená v Thajsku.

Vraťme se raději nohama na zem, a to rovnou na taneční parket k „obyčejným“ plesům, dostupným široké veřejnosti. K plesům hasičským, sokolským, zahradnickým, mysliveckým, podnikovým, obecním, školním, maturitním, maškarním a řady dalších. K plesům, které jsou našim srdcím blízké a na kterých jste určitě protancovaly nejedny střevíčky. :)

Neprotancovala jsem ani jeden pár

Když už jsem zmínila ty protancované střevíčky, bohužel musím přiznat, že já jsem neprotancovala ani jedny. Do tanečních jsem sice chodila, ale prd jsem se naučila, poněvadž jsem v té době už propadla kouzlu ďábelských kytar a dlouhovlasých zpěváků a ještě s jedním spolužákem jsem místo tanečních hodin chodila k němu domů poslouchat zakázanou rockovou hudbu.  
Když pak byla v tanečních závěrečná polonéza a můj otec, velký plesový tanečník, mě vyzval k tanci, málem jsem chytla přes hubu, jaké jsem dřevo a že nic neumím. A proč jsem do těch tanečních vlastně chodila? (To by se tatínek divil, jak jsem to uměla rozpohybovat na takovém koncertu!) Ale to už je jiná kapitola.

No a dostat mého dlouhovlasého manžela do společenského oděvu a přinutit ho tancovat valčík nebo polku, to je jako nutit ho vyletět s raketoplánem do vesmíru. Absolutně neuskutečnitelné.
Dvakrát v životě se však musel „překonat“, a to když měly obě naše děti maturitní ples. Pozvali jsme i moje rodiče, vyhlášené plesové tanečníky. A tak zatímco dědeček s babičkou nevynechali ani jedno kolo a perlili ve všech druzích tance, které hráli, my s manželem jsme seděli u stolu jak pecky. Až jsem se styděla a bylo mi to líto.
Ale teď jsem si po cestě z práce povšimla, že v Národním domě na Vinohradech pořádají kurzy společenského tance pro začátečníky a mírně pokročilé. Tak nevím, že bych se ještě přihlásila a trochu si na plesech zaplesala?  

Téma dnešního dne: 11. ledna 2013: Plesy a plesání

 • Máte ráda plesy a chodíte na ně?
 • Vyhrála jste někdy něco v tombole?
 • Byla jste i na nějakém plese, který byl v duchu třeba Plesu v pražské Státní opeře?
 • Kolik byste byla ochotna nejvíc zaplatit za vstupenku?
 • Na jakém plese jste byla naposledy
  nebo naopak, na jaký se chystáte?
 • Který společenský tanec je vám nejbližší?
 • Chodila jste do tanečních?
 • Vzpomeňte na své taneční začátky.
 • Napište nějakou humornou historku z tanečního bálu :)

Záchytných bodů je dost
Příspěvky k dnešnímu tématu
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jedna ze čtenářek obdrží pěkný dárek, hodící se k chystání na ples. Lak na vlasy, tužidlo na vlasy a sadu očních stínů kosmetiky AVON.

d

Reklama