Ty časy jsou už naštěstí pryč a dnešní maminky vědí (nebo by vědět měly), že stejně jako nechutenství i příliš velká chuť k jídlu mohou ovlivnit později neblaze celý růst a vývoj dítěte. Nadměrná chuť k jídlu svědčí totiž o tom, že dítě přijímá potravu, přestože nemá ani hlad.

Bývá to často následkem špatných návyků z prvních dnů života, kdy maminka dítě, které plakalo či se jenom jakkoli projevovalo z různých příčin, okamžitě a nekompromisně nakrmila. Nejenom, že těmito návyky zakládáme dětem na skutečnou obezitu (a tím potenciální mnohé psychické problémy), ale rovněž je třeba si uvědomit, že obézní děti i lidé jsou náchylnější k nemocem a civilizačním chorobám zvláště.

Obecně platí, že pokud je kojenec normálně velký s normální porodní váhou, měly by platit plus minus tyto váhové limity – tříměsíční holčička by měla vážit asi 5,5 kg, chlapec o půl kila více, půlroční holčička asi 7 kg a roční kolem 9,5 kg, chlapec vždy o půl kila více. Pokud je vaše dítě daleko za touto kategorií, prokonzultujte jeho váhu raději s pediatrem.