Další čtenářskou přezdívkou je Bludička. Díky Bludičce teď už vím, že v mém okolí se pohybuje spousta Smažek Obecných, a co ve vašem okolí? Znáte nějakou Smažku Obecnou (viz text níže)?


Přezdívka: bludička

Jak jsem k této přezdívce přišla?

Inu, když jsem se poprvé setkala s pojmem „diskusní server", vzbudilo to mou zvědavost a zaregistrovala jsem se.

Při vyplňování formuláře jsem zmatkovala a bloudila, proto mě na pokyn „zvolte svůj nick" napadla snadno „bludička".

Tato přezdívka - často ve spojení s ikonkou znázorňující poskakující bílé světýlko, bludičku v močále - mě provází na všech internetových serverech; jen tam, kde je to jméno obsazené, dávám na konec písmeno pro odlišení.

Před vstupem do světa internetu jsem přezdívky neměla, vyjma občas ve škole užívaného „okounka"; také můj zubař mě překřtil kdovíproč na Saxánu, ale to byly přezdívky ojedinělé.

Sama jsem nikoho originální přezdívkou neobdařila, pokud nemám brát v úvahu souhrnné pojmenování „pidižvík", kterým označuji člověčí potěr.

Svou „bludičku" mám ráda; cítím ji jako druhou identitu, jako určení své totožnosti ve virtuálním světě. Nikdy jsem si nevytvářela identitu falešnou, nepřevlékala jsem se za někoho, kým nejsem (věkem, vzhledem, pohlavím, úspěšností).

Jako bludička jsem jen svobodnější co se dodržování společenských konvencí týká: nemusím přemýšlet, zda někoho oslovit anebo zda musím čekat, až budu představena; nic mě nenutí setrvávat v nudné debatě jen z pouhé společenské zdvořilosti, ale mohu se snadno přenést jinam, kde mě probíhající diskuse zaujme.

Pro mnoho svých přátel jsem se stala bludičkou i při osobních setkáních - jsem pro ně Blůďa, Bludimíra nebo OBludička :-)

Problém nastane jen tam, kde se původní občanské jméno jaksi vytratí z paměti a přitom nastane nutnost označit konkrétní osobu.

Tak se mi stalo, že do vrátnice velké pražské nemocnice, kde jsem pracovala, přišla moje známá a ptala se: „Prosím vás, můžete mi říct, kde tu pracuje bludička?" (Všechna čest vrátným, nakonec mě mezi cca 3000 zaměstnanci identifikovali!)

Mé bludičkovské výlety do virtuálního světa setkávání, debat a někdy vášnivých diskusí jsou pro mě stálým zdrojem zábavy (většinou), i poučení (často).

No - věděli byste například, že nejděsnějším vánočním dárkem nemusí být jen ponožky nebo teplé prádlo, ale že někdo může najít pod stromečkem i kapří oko v krabičce či růžové pyžamo, navíc počůrané?!

Vidíte, tak příště si už nebudete stěžovat!

Anebo víte o tom, že nejsnáze a bez úhony proplujete divokou vodou, když se v peřejích začnete bratrsky mlátit pádly?!

Na internetu také můžete řešit problém, jak přežít puberťáka (a nezabít ho přitom), můžete pátrat, jestli umí kočka couvat; či probrat, zda po motorových sekačkách v neděli odpoledne střílet z brokovnice nebo z kulometu.

Rovněž bych zaručeně, nebýt bludičkování, neznala pravý význam označení „smažka obecná" - což by byla škoda!

Pokud nevíte, co Smažka Obecná vlastně je, tak začnu správným zařazením do říše živočišné:

Třída - savci
Podtřída - placentálové
Řád - primáti - poloopice - vyšší primáti
Rod - Homo
Druh - Homo sapiens sapiens (HSS)
Poddruh Homo sapiens sapiens - Smažka Obecná (SO).

SO se od běžného exempláře HSS výrazně liší především tím, že při momentální nespolupráci mozkových buněk, spojů a závitů, jakož při nadměrném soustředění se na ojedinělý problém vypadá i jedná velice mimózně.

Typická Smažka Obecná je například:

 • hostitel, který hostům místo čaje A kávy donese čaj zalitý kávou, opakovaně;
 • člověk, který prozvání svůj založený mobil, aby po šťastném nalezení začal bědovat, že má plno zmeškaných hovorů z neznámého čísla;
 • člověk, který pečlivě ukládá brýle v pouzdře do mrazáku a kilo kotlet do botníku;
 • žena, která zareaguje na přepadení a drsnou pohrůžku lupiče: „Dámo, ta bouchačka je nabitá." roztržitým, leč vlídným úsměvem se slovy: „To máte fajn, aspoň se nebudete v noci na ulici bát;"
 • mladý muž, který si vaří pudink z prášku tak, že rozpálí dno kastrolu, nasype prášek, počká, až je dost horký a pak zalije mlékem (za hlasitého proklínání blbých receptů Dr. Oetkera);
 • návštěvník-kuřák, který z ohleduplnosti na nekuřácké hostitele vyjde s cigaretou před dům, zaklapne si dveře... a leze po okapu do prvního patra na balkón, místo aby v klidu dole zazvonil na zvonek;

A co říci na závěr? Jsem bludička i na Ženě-in, nehodlám se měnit ;-)

Bludička
(Olga Suchomelová)

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.


Pište mi dnes o svých přezdívkách...

 • Jak jste k přezdívce přišli?
 • Máte jen jednu?
 • Dali jste někomu přezdívku? A proč?
 • Máte svou přezdívku rádi?
 • A co nick na Ženě-in, používáte ho ještě někde jinde?

redakce@zena-in.cz


GlobusZEMĚPISNÁ SOUTĚŽ

 • INDICIE: Zemi tuto ze západu i z východu omývá slaná voda.

Tušíte o jaký stát by se mohlo jednat? Potom si můžete tipnout zde:Uhodněte stát! Ale pozor, nezapomeňte, že máte jen jednu šanci!

Reklama