Smažená jídla patří u dětí k chuťově nejatraktivnějším. Hojně jsou nabízena především v restauracích typu fast food, které dnes patří bohužel u mnoha dětí k nejoblíbenějším. Hamburgery, hranolky, langoše, párky v rohlíku a mnoho dalších produktů restaurací rychlého občerstvení tak dnes patří ke každodenní stravě mnoha z nich. Rodiče často nemají na přípravu svačiny pro svého potomka čas, a tak raději dávají dětem peníze, aby si svačinu koupily samy. Děti však často obdržené peníze využijí právě k nákupu těchto nezdravých jídel (hamburgery, párky v rohlíku apod.).

jidloVětšina jídel ve fast foodech je smažená a bohatá na tuky s nevhodným složením (např. s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin - SAFA nebo trans mastných kyselin - TFA), cholesterol, jednoduché sacharidy a sůl. Tzv. „fast food“ by se tedy neměl ve zdravém jídelníčku dětí (nejlépe ani dospělých) v žádném případě objevovat pravidelně. Jestliže si děti nějaké jídlo v rychlém občerstvení nedokáží odpustit, měly by pak svůj celodenní jídelníček doplnit dostatkem zeleniny a ovoce (které jsou mimochodem i ve „fast foodech“ na výběr) a také se již vyvarovat po zbytek dne ostatních potravin s nevhodným složením, jako jsou například uzeniny nebo další tučná jídla. Přestože spousta jiných pokrmů má stejnou nebo i vyšší energetickou hodnotu a podíl tuků, podstatný je tu rozdíl v tzv. denzitě pokrmů. Fast food představuje velké množství energie koncentrované v malém objemu, což může vést děti k dojmu, že vlastně tak moc nesnědly, ve skutečnosti ale přijaly neadekvátně velké množství energie.

Pozitivem je, že se v poslední době restaurace zaměřené na tento způsob stravování začaly více zajímat o zdravou výživu a uvědomovat si, že jejich strávníci o své zdraví a zdravou výživu dbají čím dál více. Ve větších městech se tak mohou děti i jejich rodiče setkat s restauracemi, kde je možné zvolit zdravější variantu pokrmů, ať se jedná o zeleninové či ovocné saláty, bagety, do kterých si sami vyberou zdravé ingredience podle vlastní chuti, např. tvrdý sýr, drůbeží šunku, tuňáka nebo jinou rybu a to vše je možné zasadit do spousty čerstvé zeleniny dle vlastního výběru a zalít zdravou, například jogurtovou zálivkou. I nápoje si tu mohou vybrat podle vlastního uvážení z převážně zdravé nabídky - např. v podobě lisovaných ovocných či zeleninových šťáv, ovocných koktejlů, bylinných či ovocných čajů nebo přírodních stolních vod.

Pokud však zvolíme „klasiku“ - hranolky, burger, smažené kuře a colový nápoj, nemusí to vždy dětský žaludek dobře snášet. Pro děti může být tučný pokrm těžko stravitelný. V případě smažených kuřecích kousků může mít také dětský žaludek problém s velkým množstvím použitého koření atd.

Stejně jako o všech ostatních jídlech v dětském jídelníčku platí i zde, že není nutné je úplně z jídelníčku vyškrtnout, ale hlídat si jejich co nejnižší množství a vyvážit je dostatečnou pohybovou aktivitou! Chutná-li dětem smažené a chcete jim je občas dopřát, určitě bude velmi prospěšné, když jim tato jídla připravíte doma, namísto návštěvy fast-foodové restaurace. Budete-li dbát na několik základních pravidel, zredukujete negativní účinky smažených pokrmů na minimum. Na smažení jsou nejvhodnější 100% rostlinné tuky a oleje, na nichž je přímo napsáno, že jsou pro smažení vhodné. Jedná se např. o řepkové nebo slunečnicové oleje, které nebyly lisované za studena (opět zjistíte na jejich etiketě). Pro krátké restování je vhodný i olej olivový, ne však extra panenský. Při smažení je třeba dbát pečlivě na to, aby nedošlo k přepálení tuku. To se projevuje typickým zápachem a namodralým kouřem. Na použitém oleji také nesmažte opakovaně! Vzhledem k zásadám zdravé stravy je smažení skutečně nevhodnou tepelnou úpravou. Proto jej používejte opravdu výjimečně a pokrm vždy doplňte velkou porcí zeleniny.

V ideálním případě by se děti neměly učit restaurace typu „fast food“ navštěvovat vůbec. Záleží ale samozřejmě především na rodině, ve které dítě vyrůstá, jak a kdy fast food zařadí dítěti do života. A zda vůbec. Některé matky berou své malé děti i s kočárkem do fast foodových restaurací a již odmala je učí konzumovat smažené hranolky, hamburgery apod.. Pokud dítě vyrůstá v rodině, kde je toto jídlo na denním pořádku, těžko mu budete vysvětlovat, že to není správně.

Pokud ale dítě budete odmala učit správným stravovacím návykům a rodina mu půjde svým stravováním příkladem, při spěchu mu místo hamburgeru koupíte jogurtový nápoj nebo ovoce a fast foodům se obloukem vyhnete, nebude samo tyto restaurace vyhledávat. Velký vliv na dítě mají také jeho vrstevníci, kteří mohou rychlé občerstvení často navštěvovat. Pokud bude mít Váš potomek připravenou lákavou a chutnou svačinku z domova a přiměřeně vysoké kapesné, jistě i to ovlivní jeho rozhodování. Vhodnou variantou domácí svačinky je např. sendvič s margarínem, plátkem sýra nebo šunky a kouskem zeleniny.

Recept pro inspiraci - domácí fast food: Sendvič zapečený s kuřecím masem a zeleninou

2 plátky tmavého toastového chleba nebo 1 celozrnná bulka
1 plátek dušených kuřecích prsou
10 g rostlinného tuku
Na ozdobu: list ledového salátu, černé olivy, salátová okurka, nasekaný libeček

Postup:
Plátky chleba namažeme rostlinným tukem, proložíme kuřecím masem, olivami a zeleninou a zapečeme. Hotové posypeme nasekaným libečkem.

Hana Knížková
nutriční terapeutka
Poradenské centrum Výživa dětí, www.vyzivadeti.cz, 800 230 000

Reklama