Katastrofická situace na našich silnicích je bezpochyby problém, který naši zemi již po mnoho let udržuje na špičce pomyslného žebříčku v počtu mrtvých při automobilových nehodách. To je pro naše poměry typické. Prvenství si udržujeme v samých nezáviděníhodných disciplínách. I když pití piva zas tak nepříjemné není. Spousta řidičů se hned křižuje, když vidí řidičku, a tak není bez zajímavosti zjistit, zda je příslovečná hrůza ze žen za volantem oprávněná.

 

Je pravda, že zkušený řidič podle stylu jízdy pozná, kdo že auto řídí, aniž by se musel podívat. Ženy mají většinou svérázný styl jízdy, i když výjimky potvrzují pravidlo. Zástupkyně něžného pohlaví řídící autobus nebo náklaďák už dávno nejsou takovou kuriozitou, jak by se zdálo. Nicméně způsob řízení je u žen ovlivňován zcela jinými faktory. Podle statistik AČR můžeme dojít k zajímavému zjištění, že špatných řidičů je u nás obecně tolik proto, že málo jezdíme. V západní Evropě je běžný průměr naježděných kilometrů kolem dvaceti tisíc na osobu. U nás je to jenom pět.

 

Ale zpátky k řidičkám. Průzkum ukázal, že si nijak zvlášť nezakládají na svém řidičském umění, nemají tendenci riskovat, soutěžit a předjíždět ostatní. Neřídí ale tak často, a muži tak mají v ovládání automobilu stále navrch. Podle Autoklubu ČR stále platí, že i ženy, které se věnují řízení častěji, jsou ve srovnání s muži jako řidičky jen průměrné. Jinak je tomu s bezpečností jízdy.

 

Jestliže se budeme blíže zabývat příčinou nehodovosti, když řídí žena, tak to bývá snížená soustředěnost při jízdě, která vyplývá z různých faktorů. Například starost o převážené malé dítě, telefonování nebo konverzace se spolujezdcem. Samozřejmě, že na ženu může doléhat i nervozita při menstruaci, nebo když jí do řízení mluví muž. Konkrétně se to projevuje v nedodržování bezpečné vzdálenosti, nedání přednosti v jízdě, nesprávné otáčení nebo couvání. Nejvíce usmrcených lidí při dopravních nehodách žen je v důsledku jízdy v protisměru. Z celkového množství úmrtí je to však stále málo. Většinu nehod zaviňují muži, a tak se lze domnívat, že kdyby jezdilo více žen, bylo by i méně nehod.

 

 

 

 

A co vy, řídíte? Myslíte si, že nemůže být žena lepší řidič než muž? Už jste někdy havarovala?

Reklama