Smalt. Ráda ho nosím, i když je pravda trochu těžký, ale na těle se vyjímá krásně. Nebojte se, nemám na krku zavěšenou pokličku od kastrolu, ale šperk. Smaltovaný šperk. Mám ráda originalitu a efekt a ty smaltované šperky mají.

Přitom šperky nejsou co se týče materiálu nákladné. Jejich cena, která je schůdná snad pro všechny, se spíše odvíjí od nápadu a originality. Tyto šperky se pyšní dokonalým propracováním a pečlivostí při výrobě. Jsou výrazné, takže není potřeba pořizovat celý komplet – náhrdelník, náušnice, případně náramek či prstýnek. Bohatě postačí jeden a u drobných šperků, dva kusy. Skvěle oživí i původně obyčejný „ohoz“ jakým jsou jednobarevný top a džíny. Hodí se i k letním šatům či sukni a na podzim je můžete nosit i ke svetříku. Navíc velkou předností smaltu je barevná stálost, tvrdost a odolnost, takže máte záruku, že skvost, který zakoupíte, můžete nosit hodně dlouho

Možná pátráte v paměti, co přesně smalt je. Jedná se o chemické sklo, které po tavení vytvoří na kovu hladký a lesklý povlak. A není vůbec převratné, že se objevilo v podobě šperků na pultech ochodů s bižuterií, orientálními doplňky anebo specializovaných prodejnách s výtvarným uměním až teď. Smalt znali už ve starém Egyptě nebo v Číně. A právě v těchto zemích a navíc v Japonsku je oblíben dodnes. Ale nemusíme do dalekých krajů. Už náš král železný a zlatý Přemysl Otakar II. měl ve své koruně smaltovanou ozdobu.

Natavuje se zpravidla na ušlechtilé kovy jakými jsou stříbro, tombak, zlato či měď. Šperky se většinou dávají na bižuterní drát nebo dnes oblbené barevné šňůrky.

Třeba opravdu není od věci, mít něco, co je opravdu jedinečné. Dlouhou dobu za socialismu si ženy musely vystačit s pěti různými triky/náušnicemi/botami, které nosily prostě všechny. Vypadaly jedna jako druhá. Až dnešní doba konečně nabízí možnost projevit se a vybočit. Není to dobrý důvod proč vlastnit ručně dělaný šperk? Já je vlastním, nebyly drahé a jsou krásné. A hodí se snad ke všemu.

 

Zkuste to se smaltem a nejen tím kuchyňským!

A co vy milé ženy-in?
Líbí se vám smaltované šperky?
Nebo vám připadají moc výrazné?
Nosíte je?
A nebo ho používáte jen v kuchyni?