:-o
No fakt! :-)
:DDD
A jsou mladší než já :´(
:-P
:-/
:-X

Rozumíte? Nebo potřebujete smajlíkový slovník? :) Ten obsahuje určitě přes dvacet smajlíků - neboli emoticonů. A to mluvíme jenom o těch, které se dají vytvořit na standardní klávesnici nebo na mobilu a vynecháváme nemalé stádečko smajlíků asijských {^_^} a modifikovaných asijských (°_°).

Původně ale byly smajlíky jen dva a vymyslel je 19. září roku 1982 americký počítačový odborník, profesor Carnegie Mellon University, Scott Elliot Fahlman (*21. 3. 1948). Potřeboval totiž nějaký jednoduchý způsob, jak na univerzitní internetové nástěnce odlišit vážně míněné vzkazy od vtipů.

V 11 hodin 44 minuty tedy poslal vzkaz tohoto znění:

I propose that the following character sequence for joke markers:       
:-)
       
Read it sideways.  Actually, it is probably more economical to mark
things that are NOT jokes, given current trends.  For this, use       
:-(

Pro neangličtináře neprofesionální překlad :):

Navrhuji, aby následující sekvence znaků označovala vtip:
:-)

Čtěte to ze strany.  I když možná bude ekonomičtější označovat věci, které NEJSOU vtip, jak to tak sleduju. Pro ně používejte
:-(

Takže nezapomeňte zítra v 11:44 popřát všem smajlíkům k narozeninám! :)

Za ta léta se smajlíky si člověk občas některé oblíbí. Moji favoriti jsou :)= (smějící se upírek) a :-P (vyplazený jazyk). Mírně alergická jsem naopak na pusinku :-*. A zdejší bývalý redaktor, Richard Klíčník, mě donutil dělat tečky za smajlíky na konci věty :). I když mně to pořád připadá, že pak tak nějak slintají :-).

Jestlipak víte, co znamenají smajlíky v úvodu tohohle článku? Jaké smajlíky jsou Vaše oblíbené? Nebo naopak některé smajlíky nesnášíte? A děláte za smajlíky tečku? :)

Zahlasujte si v anketě na hlavní straně!

Reklama