Pražský vrchní soud včera potvrdil tříletý podmíněný trest za pokus o vraždu, který uložil v listopadu městský soud Evě Gavajdové. Ta se vzepřela manželovi, který ji dlouhá léta psychicky i fyzicky týral, a pobodala ho nožem.

Vrchní soud souhlasil s postupem městského soudu, který Gavajdové vyměřil nejnižší možný trest. Podle odvolacího senátu se v případu vyskytlo takové množství polehčujících okolností, jejichž zvážení muselo vyústit v úterní verdikt.

Jak k tomu došlo?

Vloni začátkem března se manželé Gavajdovi vrátili v podroušeném stavu z restaurace. Eva Gavajdová se podle svých slov obávala, co bude manžel zase provádět. Vypověděla totiž dříve před soudem, že se ona sama a její děti stávaly častým terčem týrání právě ze strany jejího manžela.

Osudného večera slyšela Gavajdová manžela, jak křičí a ničí nábytek. „Řval, že mi zabije děti,“ vzpomínala obžalovaná. Chtěla muže uklidnit, ale skončila na zemi se zkrváceným obličejem, protože ji kopal do hlavy. Když se probrala z krátkých mdlob, vzala nůž a sama manžela bodla do hrudníku. Poté zavolala policii a snažila se zraněnému pomoci.

„Je zřejmé, že paní obžalovaná se sama stávala terčem velmi krutých útoků ze strany poškozeného,“ komentoval případ předseda senátu Martin Zelenka. Právě tato a mnoho dalších polehčujících okolností přesvědčily soud, že odvolání státního zástupce zamítl. Státní zastupitelství se odvoláním domáhalo pětiletého nepodmíněného trestu

Vrchní soud se netajil názorem, že je to právě poškozený, kdo by měl usednout na lavici obžalovaných místo své ženy.

Gavajdová se svým mužem žije i nadále ve společné domácnosti...

Z loni odhalených případů…

Vyfasoval jen podmínku!

Muž ze Žatce (53) svou mladší ženu několik let nejen bil, kopal, a dokonce jí vyhrožoval s pistolí u hlavy. Svým jednáním ji tyran dvakrát přivedl k pokusu o sebevraždu. A za to všechno odešel od prosincového soudu jen s podmínkou.

Začalo to krátce po svatbě před 25 lety. Tehdy padla první facka. Velice rychle ji ale vystřídaly pěsti a kopance. Tenkrát ještě měla sílu několikrát z bytu odejít. S tehdy ještě malými dětmi přespávala u kamarádky. Nechala se ale umluvit a vrátila se.

Nic nekončilo, naopak, manžel byl agresivnější a agresivnější. Podle oběti si poslední léta v ruce pohrával s nožem a pistolí. „Přiložil mi pistoli k hlavě a cvaknul,“ řekla před soudem poškozená. Proč jej neopustila? Prý kvůli dluhům a ekonomické závislosti na manželovi.

Pod nízký trest se podepsala znalkyně, která nezamítla variantu, že oběť násilí situaci v popisu přihoršila. Despotický manžel tedy dostal roční trest s podmínečným odkladem na 3 roky. A co žena? Soudce před vynesením rozsudku prosila, aby muže zprostil viny. „Dcera je těžce nemocná. Bude potřebovat pomoc, a to i finanční. A já jí finančně pomoci nemohu, její otec ano. Kdyby šlo vzít obvinění zpátky, tak bych to udělala,“ říkala se slzami v očích.


Rozbila zeď půdy. Chtěla z vězení.

Rok vězení s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců si taktéž v prosinci odnesl od brněnského soudu muž (32) z Prostějovska, který surově trýznil svou družku (37).

Dlouholeté týrání vyvrcholilo čtyřhodinovým peklem před třemi lety v jejich domě v malé obci Dřevnovice na Prostějovsku. Tehdy svoji partnerku bil, tahal za vlasy a nakonec ji zamknul na půdě. Uvězněná si musela cestu za svobodou probourat sádrokartonovou zdí. Pomocí kovové tyče pak začala dělat do zdi díru, kterou se později protáhla na svobodu.

Dostala se však pouze na zahradu před domek. Tam ji polonahou uviděl soused a zavolal pomoc. Ještě před příjezdem policistů si však své družky všiml manžel. Dohonil ji, chytil za vlasy, odtáhl zpátky do domu a znovu ji zbil.


Přestřihl brzdové hadičky

Dlouhodobé týrání manželky ve Frýdku-Místku vyvrcholilo loni v březnu přestřižením brzdových hadiček na jejím voze. Žena, která byla v autě s dospělou dcerou, na závadu během jízdy naštěstí přišla, a tak se nikomu nic nestalo. Přesto muž vyfasoval přísný tříletý trest. K týrání a pokusu o vraždu byl totiž v té době policejně vykázán ze společné domácnosti.

„Automobil byl natolik poškozený, že byl téměř neovladatelný,“ uvedl při zdůvodňování rozsudku soudce Vladimír Kuchař.

Týrané ženě se při vyslechnutí trochu ulevilo. „O mne tolik nejde, ale že hazardoval se životem mé dcery, to mu nikdy neodpustím,“ prohlásila ještě v síni.


Hluchoněmá manželka snášela rány, znásilňování a hlad.

Tři roky od roku 2003 svou hluchoněmou ženu bezdůvodně urážel, fyzicky napadal a sexuálně týral povedený manžel z Příbrami. Údajně ji zamykal v bytě a zakazoval jí jíst. Způsobil jí prý také zlomeninu lokte, žeber a pažní kosti.

Tím vším jí k fyzickému handicapu způsobil ještě psychický – kvůli tělesnému a duševnímu strádání a mučivým útrapám se u ní projevila duševní porucha – syndrom týrané osoby.

 
Před nástupem do chládku ženu potrestal

Také jilemničtí kriminalisté řešili velmi brutální případ domácího násilí. Muž po tři roky svou manželku i děti napadal, bil a vyhrožoval smrtí, ačkoliv za to už byl odsouzen na tři roky vězení. Vysloužil si tedy další dva roky nepodmíněně.

„Manželce opakovaně hrubě nadával, vyhrožoval jí, že si obstará někoho, aby ji zabil. Sám ji několikrát zbil, tahal ji za vlasy po zemi. Sama se celkem třikrát pokusila o sebevraždu spolykáním léků, takže musela být hospitalizována. Poškozená odolávala nátlaku obžalovaného, který chtěl, aby na něho převedla svůj byt. Když odmítala, řekl jí, že pokud sama nespolyká léky, tak ji zabije,“ popsal před vynesením rozsudku soudce. Manžel se podle něj nezdráhal použít k bití i klíč na kolo či obušek.

Pamatujete na tyto kauzy z médií? Slyšela jste o něčem podobném ve svém okolí?