Čas mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní, to je hodina mezi psem a vlkem, zvaná také hodina vlka nebo černá hodina. Tuto dobu je lépe zaspat, nebo složit báseň.

Hodina mezi psem a vlkem, oblíbený čas básníků

Oblíbené básnické pojmenování, popisující tajemné chvíle mezi nocí a dnem, vystihuje i něco jiného než mlhavé svítání, okamžiky po proflámované noci.
Na rozdíl od básnické hodiny, plné melancholie a romantiky, v magickém pojetí jde o čas, kdy se dějí nadpřirozené i přirozeně nečekané věci.

„Najděte dva kusy dřeva
a zkuste tlouci
polínkem o polínko.
Tak jsem to dělal doma,
když jsem vyklepával
hodinu mezi psem a vlkem...“

Jan Skácel, úryvek z básnické sbírky: Hodina mezi psem a vlkem

Přečtěte si také:

Hodina mezi psem a vlkem, čas démonů

Hodina mezi psem a vlkem značí část noci před začátkem svítání, kdy už není úplná tma, ale ještě není ani světlo.
Mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní (neoficiálně se přidává ještě cca 30 min po čtvrté hodině) umírá nejvíce lidí, ale také se rodí nejvíce dětí. Živí jsou v této době pronásledováni mrtvými a mrtví živými a také náměsíční si se vydávají na cestu. Mnoho spáčů je v tomto čase hlubokého spánku pronásledováno svými nejtemnějšími obavami a nočními můrami.
Na druhou stranu také probíhají ty nejerotičtější sny. Že by ti démoni?
V tuto dobu bývá nejsilnější i démon alkohol. Opilci se vrací domů a spousta z nich prožívá halucinace a úzkostné stavy.

Hodina mezi psem a vlkem, doba přízraků

Nejsilněji působí hodina vlků ve dvou měsíčních fázích, když je na obloze úplněk a když je ho polovina.
Půjdeme-li ještě hlouběji do magie, dočteme se, že mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní ožívají duchové a objevují se různé přízraky (nejsou tím míněni oni vracející se opilci).
Čím je člověk citlivější, tím více je černou hodinou ohrožován. Dochází u něj k totálním zmatkům, časovým i psychickým.
V tento čas se rozhodně nedoporučuje zabývat se okultismem a magií. Jsou zaznamenány děsivé případy, kdy neznámé síly nabouraly rituály a zničily jejich účastníky. Nebo se může přihodit pravý opak, magické pomůcky přestanou na čas fungovat.

Podaří se někdy fenomén hodiny mezi psem a vlkem objasnit? Možná ano. Ale i tak nevěřící neuvěří a věřící tuto hodinu raději zaspí.
Nebo složí báseň...

použitý zdroj: http://www.ivysehrad.cz, www.spirit.cz

Reklama