Říkáte si občas, že už máte všeho plné zuby? Že vás už nebaví, jak v domácnosti vše funguje jen díky vám a že ten váš chlap je coby pomocník úplně k ničemu?
Pak si pečlivě přečtěte dnešní příběh, který nám zaslala paní Hedvika. Možná si na jeho závěru řeknete, že to, co máte doma ještě není až tak zlé a že ten váš chlap je sice domácí lenoch, ale život s ním není rovný životu v otroctví.
Redakce
„Když jsem si Miloše brala, věděla jsem, že je to takový maminčin mazánek. Ale znáte to, láska dokáže zaslepit každého a to se stalo i mně. Úplně jsem pro Miloše ztratila hlavu a neviděla, či spíš nechtěla vidět žádné jeho chyby.
To, že je skutečný lenoch, jsem zjistila krátce po svatbě. Jeho matka ho rozmazlila natolik, že Miloš neuměl snad ani umýt nádobí! Nemusel totiž doma nic dělat, s ničím pomáhat... Maminka kolem něj skákala jak nadšené dítko kolem štěněte celý život, a tudíž můj muž to bral jako naprostou samozřejmost.
A pochopitelně to samé bylo očekáváno i ode mě.
Miloš vydělával dost peněz, a tak já zůstala v domácnosti. Ani ne tak ze své vůle, jako z jeho rozkazu.
„Ženská je od toho, aby byla doma a starala se o bydlení. Nesnesl bych, kdybych se večer vrátil do neuklizeného bytu nebo neměl teplé jídlo...,“ řekl mi jednou manžel a já věděla, že to myslí naprosto vážně.
Neexistovalo, aby nebylo naklizeno jako na Vánoce den co den, uvařeno vždy muselo být na minutu přesně, a pokud došlo pivo, udělal mi muž neuvěřitelnou scénu a třeba i v deset večer jsem musela se džbánem do hospody.
Nikdy jsem se necítila jako Milošova žena, ale jako jeho služka. Ano, byla jsem služkou ve své vlastní domácnosti, a bohužel i muž se ke mně tak choval.
Zajímá vás, proč jsem od něj neodešla?
Jednak proto, že jsem neměla odvahu, a hlavně, neměla jsem kam jít, neměla jsem pen
Rodiče mi již zemřeli a veškeré naše finance spravoval muž. Já dostala jen přesnou částku na nákup a tím to haslo.
S mužem jsem žila přes třicet let – až do jeho smrti – a i když to zní sobecky, konečně si užívám svobody a jsem ve své domácnosti svým vlastním pánem.
Uvařím, kdy chci, uklízím, když mám čas a náladu. Nikdo mi nepřikazuje, že musím hned vyprat košili či spodní prádlo, nikdo mě nepeskuje za špatně vyžehlené kalhoty....
Dá se říci, že až teď po padesátce si konečně začínám užívat života, a ani nevíte, jak jsem za to ráda!“
Nový komentář
Komentáře
na tohle mi stačí jen pár slov: škoda těch 30ti let
Vecernice: Já myslela, že au-pairky chodí také do školy?
Nyotaimori: taky.
No nase Hedva za nami neprisla, aby pokecala, tak se muzeme jen domnivat.
Jana 01: Nás to u babičky dost překvapilo, připadalo nám, že mají s dědou dost harmonický vztah, on byl hrozně klidný a všechny děti jsme ho milovaly. Jednou mi ale řekla, že si ho vzala hravně proto, aby utekla od svojí matky - ta byla hrozná despota. Stejně ale skončila tak, že ji měla až do konce života (té mojí prababičky) nastěhovanou v kvartýru, protože když jim komouši všechno vzali, tak prabába se přestěhovala k nim do bytu a tam žila dalších 23 let.
Felina: pro klid v domácnosti jsem držela "hubu i krok" a v duchu spřádala plány, až budou děti velké, že potom udělám rázný konec. Ono odcházet do ničeho s malými dětmi vážně nejde, takže jsem kvůli dětem zůstala tak dlouho, teď jsou velké, hodně toho pochopili, a co nepochopili, tak to jim dojde až budou proplouvat vlastními životy. Teď mám nového partnera a s ním jsem si pořídila mimčo, jsem doma na mateřské, ale už teď pracuji na budoucím podnikání, protože poučena z předchozího vztahu vím, že ženská nesmí být na muži finančně závislá, protože od peněz se odvíjí všechno. A i když nový partner je prostě úplný opak toho bývalého, nechci nic ponechat osudu. Může se stát cokoliv, taky už nejsem nejmladší a i když už nic jiného, přilepšení do rodinného rozpočtu je vždycky fajn :o))
Babičce před necelým rokem zemřel manžel (podobný tomu v článku), tak si taky začala konečně užívat, ani z toho nebyla moc smutná (stejně mi ještě měsíc před smrtí tvrdil, že ji v životě neměl rád). Teď má asi 75 a konečně se věnuje svým aktivitám, předtím na ni řval, že nikam nesmí jezdit ani chodit, když má doma manžela. (Přitom se doma stejně jen hádali, nebo spíše on řval a ona to poslouchala). A když ji pustil třeba za kamarádkou nebo do kostela apod, musela být rychle doma, aby udělala včas oběd, večeři apod. A pak to stejně vždycky stejně zkritizoval... Ale jsme rádi, že alespoň na konci života se má babička dobře a může si dělat, co chce.
mam-ča 41: pokud člověk nemá příjem může mít nárok na dávky státní sociální podpory nebo na dávky sociální péče (s tím odkud peníze jdou a za jakých podmínek je lze čerpat je to už trochu složitější)...o nijak závratné sumy se ale nejedná
nečetla jsem příspěvky, jen přidám svou trochu do mlýna .O)) Taky jsem byla na tom jek popisuje paní Hedvika, jenže já , ačkoliv jsem neměla kam jít, byla bez financí jsem si řekla Dost. Bylo mi 40 a nechtěla jsem druhou půlku života žít stejným životem. Takže jsem opustila společnou domácnost, bez ničeho a můžu Vám říct, že takovou úlevu jsem v celým svým životě nepoznala, tu lehkost bytí :o)) Jistě, paní Hednika také už má svůj klid, svou svobodu, ale jak by to bylo, kdyby manžel neumřel?? Dovedla by si představit situaci, že by třeba onemocněla tak, že by na něj byla odkázaná? Takový člověk se neumí postarat o svého bližního, pravděpodobně by skončila někde v ústavu. A toho se já nechtěla dožít. Nyní mě konečně po dlouhé době čeká rozvod, dělení majetku (kterého on se nechce vzdát), takže to bude ještě běh na dlouhou trať, ale ten pocit osvobození mi za to vážně stojí :o))
Jsem blbá, prastrejc byl samozřejmě v uranových dolech.
Ještě jsem chtěla podotknout, že tomu, že nepracovaly, odpovídal i důchod - prababička brala v r. 1970, těsně před smrtí, 90 Kčs měsíčně, babička v 80. letech žila v podstatě z vdovského důchodu a nějaké minimálky.
Moje prababička a babička (nar. 1891, 1915) taky za socialismu nikdy nepracovaly a na závadu to režimu nebylo. Prababičce už vlastně bylo přes 50 let, když se dostali komunisti k moci, byla vdova. Do té doby žila z renty, z pronájmů domů a měla statek a to jim všechno sebrali. Babička měla 3 děti, všechno pak táhl děda. Babička se starala o svoje 3 děti a o 2 děti sestry, které zavřeli manžela na 13 let do rudných dolů. Její sestra pak pracovala a babička se starala o 2 domácnosti. Rozhodně nebyla považovaná za příživu, když měla manžela, který to finančně utáhl! Děda byl z chudé rodiny, neměl kádrovně poskvrněný původ a dělal v "pézetce" - kdo to už nepamatuje, tak v podniku zahraničního obchodu - a tam relativně slušně vydělával. Babička měla jenom rodinnou školu, a protože vyrostla v době, kdy se očekávalo, že bude opravdu pracovat jako žena v domácnosti, tak asi ani neměla nějaké ambice. Děda byl hrozně hodný člověk, žádný despota, ale babička na něm byla taky závislá. Když umřel, tak ona taky úplně ožila a začala si konečně žít podle svého. Bohužel si to moc neužila, přežila ho jen o pár let. Naštěstí se dožila konce totáče, ale už byla na tom tak blbě, že nám stejně nevěřila, že je Havel prezident...
Markýza: 36. A jak se tedy jmenuje finanční částka, kterou pobírají lidé, kteří v životě nepracovali ? (Např. některé snědší menšiny.
)
Hedviko, přeju ti, aby sis vynahradila ty šíleně dlouhý roky posluhování svému muži a aby jsi našla v životě štěstí a lásku.
Myslím si, že si takový život zvolila sama. Možná by tehdy nedokázala nebo ani nechtěla žít jinak. To záleží na povaze. Mě by k takovému způsobu života nikdy nikdo nedonutil. Dnes, odstupem času to Hedvika vidí jinýma očima. Fajn je, že nesedí doma a nelituje se. A co se týče financí, třeba manžel hodně našetřil
To se chlubí nebo si stěžuje - chodím do práce, starám se o domácnost - denně teplá večeře, abych trochu ušetřila, mám dva puboše, sežerou co vidí - doma je uklizeno, a ještě studuju. Celý den se válela doma a teď "žije", no to je terno.
MMCh sociální důchody už neexistují!
Nechci být zlá, ale zdalipak si ta paní uvědomuje, že u nás existuje spousta žen, které chodí do zaměstnání, aby přinesly peníze do rozpočtu a po zaměstnání dělají všechno to, na co měla stěžující si paní Hedvika celý den? Připadá mi, že tolik zas netrpěla, aby měla oprávněný důvod tady žehrat na svůj smutný osud, utrpení vypadá trošku jinak
...
já myslím že jí to taky trochu vyhovovalo, i když na to nadává - nemusela chodit do práce, starat se o peníze...jestli byli bez dětí tak tomu úklidu taky moc nemusela dát - dva dospělí lidé nerozhází byt za den
- takže svoje výhody to pro ni určitě mělo
Konec dobrý - všechno dobré
Ale ta pani MELA NA VYBRANOU. Mohla soudne pozadat o vyzivne pro sebe, kdyz uz teda nechodila do prace. Atd. No za ni to nevyresime. Ztratila 30 let zivota a je si toho vedoma.
mam-ča: to bylo první, co mi napadlo - za co si teď tak spokojeně žije, když neměla vlastní příjem? To je teď v nějakém důchodě?
Lowel: To jsou ale dva odlišné případy. Tvoje kamarádka je v podstatě "matka samoživitelka". I když má manžela, který financuje chod domácnosti, ona je vlastně na všechno sama. Sice jí doma nebuzeruje žádný chlap, ale všechny povinnosti leží jen na ní.
Průšvih je, když se pak manžel vrátí "z cest" s nějakým "novým modelem", a tuhle ustaranou ženu, která nemá žádný vlastní příjem, se pokouší vytěsnit ze svého života. (Jednu takovou rodinu znám.) A ta žena nemá ani zaměstnání, ani kam s dětmi jít, chybí jí léta praxe.... a do důchodu daleko.
Tenhle způsob soužití vyžaduje od partnerů maximální důvěru a spolehlivost.