k

…protože jsem stále trvale hlášena v Praze, čekají mě spádově brzy Bohnice. Jestli se zblázním po té, co se trvale přihlásím do Varnsdorfu, uvítají mě v léčebně v Beřkovicích.

Někde jsem četla, že vedle jednobarevného prostředí je velice efektivní forma mučení monotónní stále se opakující hlasité tóny a nemožnost se před tím kamkoli schovat.

Takový vězeň se prý po pár dnech spolehlivě zblázní, nebo řekne všechno, co ví, a z pilnosti si i něco přimyslí bez toho, aby na něj kdokoli vyvinul jiný druh nátlaku.

Čili podtrženo sečteno, jestli se něco zásadního nestane u našich nadaných, etnicky specifických sousedů, kteří obden vyhrávají do rána osm až dvanáct hodin tři písničky, protože jejich zpěvník má jen tři listy, a do jejich výkonného zesilovače neudeří například blesk či jiný soused, třeba já, mám o budoucnost postaráno.

Hlídka se snažila

Jedné noci, už bylo vlastně k ránu, jsem se odhodlala a zavolala místní policii. Byli vlídní a vstřícní. Představila jsem se, omluvila, že obtěžuji, a vysvětlila, že jsem se nedávno přistěhovala, ještě jsem si nestihla na tento druh pasivní zábavy zvyknout, a zda i zde platí cosi o nočním klidu a právu jedince na spánek.

Slíbili, že „se tam hnedka podívají“. Jak řekli, tak udělali. Netrvalo to déle než osm minut. Ani jejich návštěva u sousedů nebyla delší. Nastalo ticho. DO DOBY, NEŽ ZAJELI ZA ROH.

Došlo mi, že pokud by nerozstříleli na místě zesilovač a bedny na cucky, nemají ani představitelé zákona proti vůli této části lidu pražádnou šanci.

A nemá ji nikdo.

Bohužel budeme i v budoucnu nuceni trpně naslouchat, nahlížet na smetiště, pardon, na zahradu, zdravit dítka školou „povinná“ v deset dopoledne po ulicích a tolerovat, chápat, dávat, platit, uklízet a mlčet.

Mrzuté, že?

A teď slíbené překvapení.

Tohle je Petr

pNesmírně ráda vám teď povím jiný příběh.

„Všechno se změnilo, kdy se zabil táta. Cítil jsem, že jestli zůstanu doma, nic závratného ze mě do budoucna asi nevyroste. Budu stejnej jako všichni ostatní, a to jsem nechtěl. Nevěděl jsem ale, co s tím.

Pak jsem potkal o hodně staršího kamaráda a můj sen dostal takovou nějakou reálnou podobu. On mi totiž vyprávěl, jak se dostal do děcáku a díky tomu je dnes vyučený, má prima holku, auto, byt a stálý příjem.

Najednou mi došlo, že také chci být jako on. Jenže doma k tomu nedojdu. To už jsem věděl.

Aha, řekl jsem si, když půjdu do dětského domova, tak se mi sen splní. Jenže jak se tam dostat?“ začíná vyprávět Petr svůj neuvěřitelný příběh lidské, vlastně ještě dětské vůle a touhy.

„Šel jsem tedy sám na policii a oznámil, že chci do děcáku. Místo toho mě odvezli domů.

Později mi sociální pracovnice mluvila do duše a řekla, že jestli nebudu chodit do školy, budu muset do dětského domova. Ona nevěděla, že právě tohle já chci. Aha – mám to!

Přestal jsem tedy chodit do školy a chodil místo toho každý den poctivě na policii.

Tam jsem si sedl, aby jako všichni viděli, že nechodím do školy, a doufal. První přání se mi splnilo. Ani to netrvalo tak dlouho a už jsem drandil do děcáku,“ pokračuje.

„Byl jsem moc rád, že to vyšlo. Byli tam na mě strašně hodní. Měl jsem řád, báječnou vychovatelku, tedy ne jednu, čisté věci, pravidelné jídlo a hlavně vyhlídky.  

Na učňáku jsem byl jeden z nejlepších. Chtěl bych tedy i poděkovat svému mistrovi za všechno, co pro mě udělal.

Dnes mám přesně to, co jsem chtěl.

Mám byt, práci, hodnou holku a pocit, že to všechno předtím nebylo k ničemu,“ říká závěrem a dodává: „Teď už vlastně jen to auto, ale snad si na něj brzy vydělám. Splnil se mi můj sen a já jsem rád.

POHÁDKA? NEVĚŘÍTE?

Věřte, protože je to náš NOVÝ KUCHAŘ!!

Petra jsme přijali, protože jeho vystupování i prvotní dojem byl pro nás s ohledem na naše zkušenosti velkým překvapením.

Všechno o něm jsme se pak dozvídali postupně. Jednak od něho samotného, a hlavně i od paní vychovatelky, která se osobně přišla podívat, jestli Péťa je v dobrých rukách.

Přišel dokonce i jeho mistr, aby se podíval, kde bude Petr pracovat. Nesmírně ho chválil a byl to on, kdo nás ještě víc přesvědčil, že naše volba byla správná.

Za nás mohu jen říci, že Daniel, který je ve Fousaté Matyldě šéfkuchařem a který skutečně umí, ani neměl velkou práci Petra všechno naučit.

„Toho kluka to baví a je strašně šikovnej a poctivej,“ řekl Dan.

Když si člověk objedná cokoli, nepozná, který z nich vařil.

A aby toho nebylo málo….

Tohle je Míša

mPetrova přítelkyně. Milá, nesmírně pracovitá a veselá dívka. Rádi jsme jí nabídli alespoň brigádu teď přes prázdniny, protože stále ještě studuje.  

Petr byl zárukou, že děláme dobře.

Paní z Ukrajiny, se kterou jsme se předtím museli rozloučit, zastane u dřezu tahle sympatická, šikovná holčina asi tak pětkrát a ještě se stihne usmívat, žertovat a pomáhat kuchařům při vaření.

Cosi jsme pochopili

Totiž že kdybychom se nechali ovlivnit zkušenostmi s jinými a odmítli hned, a uznejte, že bychom tady měli důvod to udělat, připravili bychom sebe o radost, kvalitu a pohodu, která v Matyldě je, a tyhle dva báječné mladé lidi o šanci, kterou si do života zaslouží každý, bez ohledu na původ.

Tedy za předpokladu, že tu šanci chce.

 

Kéž by takových bylo víc, nejen tady ve Varnsdorfu!

Reklama