Dívám se na americký film a už poněkolikáté kroutím nechápavě hlavou. Téměř v každém filmu, když se hlavní představitelé „odněkud“ vrátí, hupsnou v botách rovnou do postele. „Oni ale udělají pouze pár kroků mezi automobilem a dveřmi od bytu,“ vysvětluje mi moje americká kamarádka, která se chová stejně. „To mi neříkej, že všichni dělají jen těch pár kroků,“ oponuji.“Slušné je se přezouvat!“

shoes

Pojďme z Ameriky zpátky k nám, do Čech. Co se tedy považuje za slušnost a co za neomalenost? Co je správné a co špatné? Tak jako u nás řada rodin považuje za normální se přezouvat, stejně tak druhá řada považuje za normální se nepřezouvat.

Rodina Vágnerova

(bydlí v luxusním mezonetovém podkroví v Praze na Královských Vinohradech)

Hovoří paní Věra

Připadá mi ponižující, aby se návštěvníci u nás zouvali. Pokud mají hodně znečištěně boty, většinou po zjištění, že se u nás nezouvá, sami požádají o hadr a očistí si je. Zejména u mužů často zaznamenám vděčný pohled a myslím, že i pro nás je to někdy lepší. (smích)

My s manželem jezdíme autem až k baráku, nemáme kde si boty znečistit, sundáváme si je většinou jen z toho důvodu, že chceme nohám ulevit, ne že bychom je hned vsunuli do něčeho dalšího.

Děti nosí boty běžně, když je mají hodně špinavé, tak si je samy očistí. Bačkory ani jiné přezůvky doma nepěstujeme, připadá mi to hodně nehygienické, zejména když je pak nositelem více lidí. Na podlaze máme parkety, které často vytírám. Koberce nemáme. Ale jinak do postele v botách nehupnem, to opravdu ne, to je vážně jen v amerických filmech. (smích)

Čtěte také:

Reklama