• Čočky

Možná jste si již někdy všimla čísla, které je na nožičce brýlí, ale nevěděla, co znamená. Je to kategorie tmavosti čoček. A právě výběr čoček bychom rozhodně neměly podceňovat. Označení nula a jedna znamená velmi slabě zbarvená sklíčka. Tyto sluneční brýle jsou vhodné pouze jako módní doplněk. Dvojka je pro mimosezónní nošení. V našich končinách jsou na jaře a v létě ideální brýle s číslem tři, k moři vyhledejte čtyřku. Ta chrání před velmi intenzivním slunečním záření, tedy u moře nebo v horách. Ovšem mějte na paměti, že poslední a zároveň nejsilnější čočky, jsou velmi tmavě zabarveny, nejsou proto vhodné pro řidiče.

5acf3ef57b994image.pngZ kolekce: www.vasecocky.cz 

Pro běžné nošení se nejčastěji doporučuje barva hnědá a šedá. Pro cyklisty a řidiče jsou právě tyto tóny ideální, plus mohou sáhnout po zelených sklíčkách. I ty jsou proti slunci nejlepší. Žlutá a oranžová je pomocníkem do zhoršených světelných podmínek, protože pomáhají vidět kontrasty. Řidiči by nikdy neměli vybírat čočky modré. Pokud se ptáte proč, pak odpověď zní, že snižují schopnost rozeznat odstíny červené.

  • UV filtr

Nejedná se o zabarvení čoček. Jenže zde si už tak snadno neporadíte sama. Síla UV filtru je totiž většinou napsaná u přiloženého letáku brýlí. Obraťte se tedy na prodávajícího. Vybírejte pouze modely s ochranou 400 nm, zaručují téměř 100% ochranu před ultrafialovým zářením, které je nebezpečné.

5acf3ff56e76dimage.pngZ kolekce: www.relaxworld.cz

  • Polarizační filtr

Hned na začátku si musíme říci, že brýle s polarizací nejsou zrovna nejlevnější. Na našem zdraví bychom ale šetřit neměly, zvláště pak řidičky. Díky polarizačním čočkám se nelesknou odrazy jako třeba přední skla protijedoucích aut. Polarizační filtr také snižuje únavu očí. „Pozor, takové brýle však mohou ztížit čtení na displejích telefonů a tabletů,” upozorňuje Daniel Szarvas optometrista z e-shopu www.vasecocky.cz 

5acf40a01af77image.pngZ kolekce: www.freshlabels.cz

Další důležité rady, čeho se při výběru sluneční brýlí držet:

  • Řasy a čočky se nesmějí dotýkat.
  • Kupujte sluneční brýle se silnými bočnicemi, které chrání před slunečním zářením z boku.
  • Plastové obroučky jsou lepší než kovové. Kov může tlačit a navíc často způsobuje alergie.
  • Skleněné čočky blokují infračervené záření a mají vyšší odolnost vůči poškrábání.
  • Čočky z plastů jsou lehčí, odolnější proti rozbití, ale snadno se poškrábou.
  • Značkové brýle by měly mít tvrzenou vrstvu čoček.

5acf41533a6d0image.pngZ kolekce: Komono

Čtěte také:

Uložit

Reklama