Vzhled je do určité míry důležitý pro každého, ženy ale v tomto směru jednoznačně vynikají. Řeší nejen oblečení, boty a kabelky, podstatný je pro ně také účes, stav pleti a v neposlední řadě „kvalita“ úsměvu. Není proto divu, že kromě pravidelných zubních ošetření tu a tam využijí i možnost nechat si chrup vybělit. Nejde ale o nijak levnou záležitost, proto se mnoho z nás uchyluje k domácím způsobům bělení a osvědčeným babským radám.

wh.jpg
Foto: Shutterstock

Proč zuby žloutnou

Zuby malých dětí, pokud o ně s pomocí rodičů správně pečují, bývají přirozeně bílé a zdravé. Časem ale dochází ke změnám a ukázkový chrup se někdy – pozvolna a nepozorovaně – nepěkně promění. Vlivů je celá řada, tady jsou ty nejběžnější, způsobující zažloutnutí skloviny a případné kazy:

  • konzumace potravin a nápojů s obsahem výrazných barviv (borůvky, kari, tmavé omáčky – například sójová, červené víno, káva, černý čaj a další)
  • nekvalitní strava s vysokým obsahem jednoduchých sacharidů
  • kouření nebo žvýkání tabáku
  • vedlejší účinky některých léků a ústních vod
  • genetika a věk
  • trauma v ústech
  • nadměrná spotřeba fluoridů
  • špatná péče o zuby a nedokonalá ústní hygiena
  • chronické sucho v ústech nebo nedostatek slin

Kromě odborného bělení zubů můžete vyzkoušet i některé z babských rad a časem ověřených způsobů, jak si zuby alespoň lehce vybělit.

Proplachujte kokosovým olejem

Proplachování a dočišťování kokosovým olejem prokazatelně odstraňuje zubní plak a bakterie z úst, což v konečném důsledku pomáhá bělit zuby; dokazují to i mnohé studie. Kokosový olej má navíc vysoký obsah kyseliny laurové, která snižuje záněty a zabíjí škodlivé mikroorganismy v dutině ústní. Je ale třeba kupovat kvalitní výrobky. Dnes na trhu najdete kokosové oleje také s přísadou esenciálního oleje z máty peprné, které jsou pro zuby přímo určené.

V ústech si ponechte několik minut 1 až 2 lžičky tekutého kokosového oleje a opakovaně jej proceďte mezi zuby. Olej následně vyplivněte (nikdy ne do umyvadla, aby po zatuhnutí neucpal odpad). Nepolykejte ho, protože obsahuje toxiny a bakterie z vašich úst. Ústa si poté vypláchněte vodou a zuby klasicky vyčistěte.

lpl.jpg
Foto: Shutterstock

Připravte si ústní vodu z jablečného octa

Také jablečný ocet lze v malém množství a naředěný vodou využít k bělení zubů. Buďte nicméně velmi opatrní a ústní vodu připravte v doporučeném poměru. Nikdy nevyplachujte příliš dlouho, protože ocet má v silné koncentraci potenciál poškodit povrchovou strukturu zubů. Bělící účinek jablečného octa potvrdil například výzkum z roku 2014. 

Připravte si ústní vodu smícháním 2 čajových lžiček jablečného octa se 150–200 ml vody. Roztok řádně promíchejte a použijte jako klasickou ústní vodu.

Využijte bělících účinků jedlé sody

Jedlá soda má přirozené bělící vlastnosti, a proto je oblíbenou přísadou některých zubních past. Má mírně abrazivní účinky, díky kterým lze docílit zmírnění nebo odstranění povrchových skvrn na zubech. Kromě toho jedlá soda vytváří v ústech zásadité prostředí, které zabraňuje růstu bakterií. Věda sice dosud přímo neprokázala, že čištění jedlou sodou zuby vybělí, ale několik studií potvrdilo, že zubní pasty obsahující jedlou sodu mají významný bělící účinek a odstraňují zubní plak účinněji než zubní pasty bez sody.

Pro bělící efekt smíchejte 1 lžičku jedlé sody se 2 lžičkami vody, dokud nevznikne pasta. Tou si následně zuby vyčistěte. Opakujte několikrát během týdne.  

Zkuste čistit pomocí ovocných slupek

Mezi babské rady by se dalo zařadit doporučení čistit si zuby některými ovocnými slupkami. Konkrétně jde o slupky z citronu, pomeranče nebo banánu, díky kterým budou vaše zuby zářit v bělejším odstínu. Důvodem je předpoklad, že chemická sloučenina limonen a/nebo kyselina citronová, které se nacházejí v některých slupkách ovocných plodů, pomáhají vybělit zuby. To nicméně potvrdily i některé studie, takže i v tomto případě lze prohlásit, že na každém šprochu je pravdy trochu.

Některou z výše uvedených slupek si jemně třete zuby po dobu cca 2 minut. Poté si ústa důkladně vypláchněte a vyčistěte si zuby klasickou formou.

uh.jpg
Foto: Shutterstock

Vsaďte na sílu aktivního uhlí

Ačkoli se to možná nezdá, černá vytvoří bílou, resp. bělejší. K odstranění skvrn ze zubů můžete vyzkoušet také aktivní uhlí, které je účinné při odstraňování pigmentových skvrn na zubech. Je vysoce savé, a navíc zbavuje ústa bakterií a toxinů. Existuje řada bělících zubních past, které aktivní uhlí obsahují. Bělící účinky uhlí potvrdila například studie z roku 2019.

Obsah kapsle s aktivním uhlím naneste na zubní kartáček a zuby jemně malými kroužky čistěte po dobu cca 2 minut. Buďte opatrní v oblasti kolem dásní, aby nedošlo k jejich podráždění. Poté vyplivněte. Máte-li citlivé zuby nebo chcete omezit abrazivitu (brusnost) uhlí, můžete si jím zuby jen potřít a nechat potřebnou dobu působit. Aktivní uhlí můžete také smíchat s malým množstvím vody a připravit si ústní vodu. Roztokem následně proplachujte ústa (cca 2 minuty) a poté vyplivněte.

Čtěte také:

Zdroje: healthline.com/nutrition/whiten-teeth-naturallyhealthline.com/health/dental-and-oral-healthmedicalnewstoday.com