Víte, že Točník se Žebrákem je nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí v republice? Co si na něj udělat o víkendu výlet? Ve dne si prohlédnete bývalé sídlo krále Václava IV. a za soumraku začíná hudební festival „Slunkatoč“.

Cesta sem je tak jednoduchá! Hrady se nacházejí asi na 40 kilometru od Prahy směrem na Plzeň a od dálnice už uvidíte jejich dvě věže jako vojáky na stráži.

Žebrák

žebrák

Je o sto let starší než jeho větší bratr a vaše cesta by nejprve měla vést k němu. Stojí na nízkém ostrohu a dnes z něj zbývají jen malebné rozvaliny a 11metrová věž sloužící jako rozhledna.

Co říci o Žebrákově historii?

Hrad je starší než Karlův most v Praze, ale i když se za vlády Karla IV. dostal do jeho držav, ten si ho příliš neoblíbil. Zemřel zde totiž ve věku dvou let jeho prvorozený syn. Stalo se to v roce 1351 a od těch dob ho král dával do zástavy různým šlechticům.

Hrad si ale na čas zamiloval další Karlův syn Václav, známý jako král Václav IV., který sem často jezdil ukojit svou loveckou vášeň. Smůla byla, že hrad v roce 1396 vyhořel a nikomu se už nechtělo investovat do jeho oprav. Místo toho Václav IV. vybudoval honosnější sídlo na vedlejším kopci a podle blízké vesnice téhož jména jej nazval Točník.

Co víme o Točníku?

 

hrad

Točník byl prý pro Václava něco jako pro jeho otce Karla Karlštejn. Po jeho smrti hrad připadl jeho bratru Zikmundovi, který na něj ale kašlal. Když přeskočíme dvě století, poslední zajímavou událostí byla návštěva císaře Rudolfa II., který si z Točníku chtěl udělat výletní sídlo. V roce 1600 zde přenocoval, ale jakmile se dozvěděl, že zde straší, prchnul a víc se nevrátil.

Hrad šel z ruky do ruky, až ho spolu s Žebrákem jeho poslední majitel Josef Colloredo-Mansfeld v roce 1923 prodal za 8000 korun Klubu československých turistů (Žebrák za 2000 korun).

Oba hrady jsou v současnosti majetkem státu a častým dějištěm rytířských klání. Když se po prohlídce Žebráku vydáte točivou pěšinou na Točník, garantuji vám moc příjemnou půlhodinovou procházku, na jejímž konci vás čeká skanzen se středověkými dílnami, oslem a kozou, která například nám sežrala půlku vepřového řízku.

Přes celé prázdniny je na obou hradech otevírací doba od 9-18 hodin, v pondělí je zavřeno. O hradech se více dočtete na www.tocnik-zebrak.cz

Slunkatoč

Tento víkend vás na Točníku čeká mimořádná akce k oslavě letního slunovratu v podobě nočního hudebního festivalu pod názvem Slunkatoč. Rozezní se v 19. hodin a bude trvat až do ranního kuropění. A nebude se jednat jen o koncerty různých kapel, ale i o divadelní představení. A názvy účinkujících těles? Ty syčáci, Www., Květy, Dva, Hm..., TiDiTaDe, Jačí deky.

Reklama