Asijský vetřelec začíná vytlačovat i domácí slunéčkaBritánie se jako první země v Evropě pustila do boje s asijským vetřelcem! Samozřejmě, že nejde o zahraniční migranty, stěhující se za prací či politickým azylem, ale o docela obyčejné červené puntíkované berušky. Ovšem ty asijské...

Neobvyklý problém neřeší jen britští zahrádkáři a přírodovědci, ale týká se i mnoha dalších evropských zemí, včetně České reoubliky. Ty všechny totiž nyní čelí rozsáhlé invazi slunéček asijských (Harmonia axyridis). Od našich sedmitečných rodaček se vzhledově liší třeba počtem teček na krovkách.

Nový expandující druh zavlečený z Asie účinně likviduje škůdce, ale také „válcuje“ domácí sokyně a je schopný se velmi rychle množit.

Podle BBC právě přemnožení predátoři už například v Británii ohrožují až tisícovku druhů hmyzu a rostlin, navíc napadají i některé druhy ovoce. Ničivý druh bývá obvykle světle červený a na krovkách nese 19 kulatých značek, které někdy splývají ve větší tečky.

Sežere, na co přijde

Takzvané asijské slunéčko se v minulosti osvědčilo jako výborný bojovník proti mšicím a dalším škůdcům. Do Británie se ale dostalo nikoliv záměrně. Nejspíše se tak stalo při dovozu ovoce z východu přes kanál La Manche. Následovala úspěšná aklimatizace a lavinovité rozšíření.

Protože v přírodě neexistuje nic, co by na ně příliš útočilo, předpokládáme, že mohou ohrozit až tisíc druhů hmyzu a rostlin,“ uvedla Helen Royová ze Střediska pro ekologii a hydrologii.

Asijské slunéčko = superpredátor

Mezi hmyzem teď Harmonia axyridis představuje takzvaného superpredátora, v místní přírodě totiž nemá žádného původního nepřítele. Přírodovědci alespoň částečně spoléhají na přirozené nepřátele zdejších slunéček. Mezi ně patří například některé parazitoidní mouchy a vosy, jejichž samičky nakladou vejce či vpraví čerstvě vylíhlou larvu do těla kořisti.

Naše slunéčka sedmitečná se sice snaží, ale asijská se rozmnožují pětkrát rychleji

Nabízí se i další možnost – roztoči, kteří normálně parazitují na slunéčkách, ale kteří jsou zároveň geneticky přizpůsobení k tomu, aby konkrétně asijské berušky učinili neplodnými.

Je jen otázkou času, kdy se i u nás asijska slunéčka přemnoží natolik, že i naši biologové budou muset přikročit k razantním likvidačním opatřením.

Také jste taková vlastenka, jako Míša Kudláčková, že každou asijskou berušku zašlápnete? Není to od ní projev rasizmu?