Neobvyklý problém neřeší jen britští zahrádkáři a přírodovědci, ale týká se i mnoha dalších evropských zemí, včetně České reoubliky. Ty všechny totiž nyní čelí rozsáhlé invazi slunéček asijských (Harmonia axyridis). Od našich sedmitečných rodaček se vzhledově liší třeba počtem teček na krovkách.
Nový expandující druh zavlečený z Asie účinně likviduje škůdce, ale také „válcuje“ domácí sokyně a je schopný se velmi rychle množit.
Podle BBC právě přemnožení predátoři už například v Británii ohrožují až tisícovku druhů hmyzu a rostlin, navíc napadají i některé druhy ovoce. Ničivý druh bývá obvykle světle červený a na krovkách nese 19 kulatých značek, které někdy splývají ve větší tečky.
Sežere, na co přijde
Takzvané asijské slunéčko se v minulosti osvědčilo jako výborný bojovník proti mšicím a dalším škůdcům. Do Británie se ale dostalo nikoliv záměrně. Nejspíše se tak stalo při dovozu ovoce z východu přes kanál La Manche. Následovala úspěšná aklimatizace a lavinovité rozšíření.
„Protože v přírodě neexistuje nic, co by na ně příliš útočilo, předpokládáme, že mohou ohrozit až tisíc druhů hmyzu a rostlin,“ uvedla Helen Royová ze Střediska pro ekologii a hydrologii.
Asijské slunéčko = superpredátor
Mezi hmyzem teď Harmonia axyridis představuje takzvaného superpredátora, v místní přírodě totiž nemá žádného původního nepřítele. Přírodovědci alespoň částečně spoléhají na přirozené nepřátele zdejších slunéček. Mezi ně patří například některé parazitoidní mouchy a vosy, jejichž samičky nakladou vejce či vpraví čerstvě vylíhlou larvu do těla kořisti.
Nabízí se i další možnost – roztoči, kteří normálně parazitují na slunéčkách, ale kteří jsou zároveň geneticky přizpůsobení k tomu, aby konkrétně asijské berušky učinili neplodnými.
Je jen otázkou času, kdy se i u nás asijska slunéčka přemnoží natolik, že i naši biologové budou muset přikročit k razantním likvidačním opatřením.
Také jste taková vlastenka, jako Míša Kudláčková, že každou asijskou berušku zašlápnete? Není to od ní projev rasizmu?
Nový komentář
Komentáře
Anai — #9 Když najedete na obrázek, objeví se popiska...
Na tom druhém obrázku kopulujících berušek je ale ta naše, česká, ne?
Já je ještě neviděla!
Tak díky, aspoň znám postup: počítat tečky a při osmé nemilosrdně zamáčkout!
Mně se berušky líbí, nezabila bych ji, ale od doby, kdy mě jedna štípla a dost to bolelo a trvalo dost dlouho, než to přestalo, je nemusím a vyhýbám se jim.
no normální berušky ano,ale ty asijské koušou,pryč s nimi
Já berušky miluju. Od malička. Jsou i červené se dvěma tečkami černými a černé se dvěma červenými nebo žlutými. A taky žluté a oranžové ... Všechny jsou krásné! I ty asijské potvory, co naděláš!
schnaxy — #3 No, taky jsem si takhle jednu pěstovala a ještě jsem si říkala, kolik, že to má teček, že chudák holka už bude pěkně stará a musím s ní zacházet s péčí a láskou. Večer ve zprávách ukazovali invazi těchto asijských berušek a říkali, jak jsou škodlivé pro některé plodiny a jak jim chutná i ohrožený hmyz. Tak jsem si řekla, ty šmejde, zemřeš teda po asijsku. Vzala jsem nůž značky Samuraj a berušku rozpárala na cimpr campr.
V loni jsem si rozmazlovala jednu berušku.Dávala jsem ji z jedné kytky doma na druhou v domnění,že je to naše beruška.Byla u nás 8-9hod.Potom jsem si přečetla na netu,že je v Praze invaze asijských berušek a že je lidé různě ničí.Asi cca za 3hod jsem měla i já na terase stovky berušek.Tu co byla u mne v bytě jsem chytila a spláchla do WC a ty na terase jsem odháněla smetákem.Večer tam nebyla ani jedna.Bylo to nárazové.Přiletěly - odletěly.

Od té doby, co mě jedna kousla, národnosti nerozlišuji, mám averzi na všechno červené s puntíky
Není, já je taky zabíjím. Sice dobře vyžerou mšice, ale když spadnou do vína, tak se celé může vylejt.
Je pak pěkně hnusný a zkysne po nich. Normální beruška, když spadne do vína a rozemele se, tak to chuti neublíží, ale ty asijský mají asi nějaký jedovatý tělní tekutiny nebo co.