Sluneční stát je filmový obraz socialistického utopistického státu Ostrava.

Jeho občané se rvou a snaží zajistit své rodiny a udržet si své manželky.

 

Děj začíná pohledem na vzbouřené dělníky před ostravskou hutí. Mezi davem divák rozeznává čtyři kamarády, představitele hlavních rolí následného příběhu.

Jsou vyhozeni a hrdě odcházejí. „A co teď?“ nabízí se ústřední otázka, která by mohla zaznít jak v češtině, tak ve slovenštině a „ostravštině“.

V příběhu se totiž mísí jazyky bývalého středního Československa.

 

Čtyři bodří chlapíci se ženou za podnikáním, které se jim první tři čtvrtiny děje snímku hatí.

Jednou jim utečou ovce, podruhé nesnesou napětí exekuce, která jako nevyřčená hrozba visí nad celým příběhem.

Nakonec jim ukradnou i auto, na které si půjčili. Jako ve špatné komedii, která má tolik dramatických prvků, že komedií postupně být přestává.

V poslední etapě filmu se konečně všechno hne a divák si slyšitelně oddychne.

Vše doposud neúnavně vyhrocované se zklidňuje, řeší a zapletence se z čista jasna rozplétají. Smířlivý konec je veselý až skotačivý. Na důkaz toho se naše čtyřka rozverně rozhopsá na trampolínách.

 

Tento film je ze všedního života lidí, kterými jsme nebo kterými jsme přinejmenším po revoluci  všichni byli. Je oslovující, je úsměvný a svou dramatičností udržuje diváka v neustálém napětí. Byl točen s humorem, ale vyšlo z něho spíše existenční drama. Ve vzduchu stále visí strach o práci, zabezpečení, jistotu.

 

Perlami tohoto filmu jsou herci, z jejichž okruhu vyčnívá zkušený Oldřich Navrátil. Díky němu vidíte do duše rozumného, ale zmateného padesátníka, který nepoužívá prezervativ. V důsledku toho má čtyři dcery, o které se s láskou stará. Jedna z dcer například potřebuje bílé boty k přijímání a on má kvůli nepřítomnosti manželky vše vyřešit. Za chichotání starších dcer nastříká starší botky bílým sprejem.

Rovněž další člen chlapské čtveřice,  kamarád Ivan Martinka, kudrnatý a hrdě zpupný naiva, se po jeho boku vyjímá. Většinu příběhu se děj line kolem jeho osoby a vše se odvíjí od jeho neuvážených a smolných akcí. Tento, původně loutkoherec se s tím srovná velmi dobře.

Jeho partnerkou je Petra Špalková, se kterou tvoří velmi hodnověrný pár. Jako zhrzený a zmatený manžel svou manželku, matku jejich dvou dětí, trestá tím, že s ní nespí. Tímto způsobem se chová k celému okolnímu světu a právě jeho osoba v ději hraje na dramatickou strunu příběhu. Ivan Martinka zahrál zpupnost, pýchu a hrdost s přehledem a důvěryhodností daleko zkušenějších filmových aktérů.

 

Kdyby byl býval tento film o postkomunistickém zmatku natočen před deseti lety, byl by to trhák. Myšlenky filmu by byly aktuálnější, zajímavější a dojemnější. Takto bohužel působí i přes své přednosti poněkud vyčpěle a posthorizontálně.

 

Sluneční stát aneb hrdinové dělnické třídy
(angl. název
The City of the Sun or Working Class Heroes)

Námět a scénář: Marek Leščák a Martin Šulík

Režie: Martin Šulík

Kamera: Martin Štrba

Střih: Jiří Brožek

HRAJÍ: Igor Bareš /Milan/, Oldřich Navrátil /Karel/, Petra Špalková /Marta/, Ivan Martinka /Tomáš/, Luboš Kostelný /Vinco/, Anna Šišková /Vilma/, Lucie Žáčková /Eva/, Anna Cónová /Tereza/ a další.

 

 

Distributor v ČR: Cinemart a.s., premiéra: 19. 4. 05 Ostrava, 20. 4. 05 Bratislava, 21. 4. 05 Praha

 

Kde hrají film v kinech, najdete ZDE

 

Rozhovor s Petrou Špalkovou si můžete přečíst v zítřejším vydání.

Reklama