Sluneční brýle nenosíme jen proto, že nám sluší. Pokud jsou kvalitní, pomáhají chránit zrak a oční lékaři jejich používání dospělými i dětem vřele doporučují. „Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize.
sun.jpg
Foto: Shutterstock

Problémy mohou přijít okamžitě, ale i v budoucnu

Dětské oči jsou přitom citlivější než oči dospělých. Mají v poměru k oku širší a průhlednější čočku. Pokud jsou vystaveny přílišné expozici záření, může dojít k popálení kůže, zánětu rohovky či spojivek. Oči pak bolí, slzí, objevuje se světloplachost až neschopnost je otevřít. Pak je nezbytná návštěva oftalmologa a léčba.

Zdravotní komplikace se ovšem nemusí objevit okamžitě. Oči mají paměť, a když se účinky UV záření nastřádají, může se vyvinout šedý zákal, věkem podmíněná makulární degenerace nebo zhoubný nádor.

„Při přímém pohledu do slunce je intenzita světla dopadajícího na sítnici tak vysoká, že může dokonce dojít až k vypálení díry. Bolest přitom nepociťujeme, poškození se pozná až za několik hodin. Do dvou týdnů se v popáleném místě vytvoří jizva, která pak spolu se zhoršením vidění přetrvává celý život a nedá se vyléčit ani odstranit,“ upozorňuje optometrista Jan Vaverka z NeoVize Brno.

Nedostatečná ochrana před sluncem a přílišné opalování mohou mít vedle zdravotních dopadů i neblahé kosmetické důsledky v podobě papírově tenké a vrásčité kůže kolem očí. To ale trápí spíše maminky.

Důležitý je věk dítěte i místo pobytu

Vzhledem k tomu, že děti venku tráví často mnohem více času než jejich rodiče, bez ochrany očí před UV zářením se neobejdou. Je tu však jedno velké ALE!

V našich zeměpisných šířkách bychom je měli nasazovat dětem starším dvou let. Pro mladší batolata nejsou sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. Proto u nich volte pro ochranu očí nošení kšiltovky nebo kloboučku.

„Zrak dětí se v tomto věku stále rozvíjí. V tomto období tedy postačí chránit oči kšiltovkou nebo širším kloboučkem. Ideální však je dítě slunečním paprskům příliš nevystavovat. Pokud se ale chystáte k moři nebo vysoko do hor, i pro malé dítě sluneční brýle přibalte. Na nošení slunečních brýlí je však zvykejte postupně, starším dětem už brýle na oči patří, ale když na to nejsou zvyklé, strhávají si je,” doporučuje MUDr. Petra Teplanová z Dětského očního centra Kukátko.

Pozor také v případě, že se dítě léčí s tupozrakostí. Pak je léčba oční vady důležitější než nošení slunečních brýlí. Naštěstí i kvalitní čiré dioptrické brýle mají ve sklech UV filtr, který dítě před UV zářením ochrání.
sune.jpg
Foto: Shutterstock

Jaké brýle vybrat?

  • Dětské brýle by měly být lehké a bezpečné.
  • Musí dítěti na obličeji sedět a být mu pohodlné.
  • Pro menší děti mohou být řešením brýle s páskem, který znesnadňuje jejich stržení.
  • Zrak má být chráněn před UVA i UVB zářením.
  • Stupeň ochrany, tedy propustnosti světla skrze čočky slunečních brýlí, by měl být 2 až 3.

Z posledního bodu vyplývá, že brýle by neměly být příliš tmavé. Proč, to vysvětluje specialistka na dětské oči MUDr. Gabriela Pilková z Očního centra Kukátko: „Při pobytu na intenzivním slunci, například u moře, se doporučuje zatmavení brýlí 50 až 60 %. Úplně tmavá skla nejsou vhodná. Způsobují, že se zorničky ještě více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Pokud si nejste jisti kvalitou svých brýlí, je lepší nechat si změřit UV filtr ve specializované optice."

Zdroj informací: DuoVize, NeoVize Brno, Oční centrum Kukátko  

Čtěte také:

Reklama