Pro mnohé z nás jsou sluneční brýle jsou společníkem celoročním, ale k létu patří přece jenom nejvíc. Kolik článků už tady o nich bylo napsáno. Ani nepočítám. Ale dnes se jim budu věnovat trochu jinak. Dnes se podíváme na brýle, které se jen tak nevidí.

Ale ještě než vás provedu bizarní přehlídkou, dám vám jednu otázku. Co myslíte, z kterého období pochází tyto brýle? Nehledejte na Googlu, prozradím vám to sama. Je to neuvěřitelné, ale z devatenáctého století. Už tenkrát si někteří lidé mohli chránit zrak před slunečními paprsky. I když brýle dioptrické pochází z mnohem hlubší historie.

brýle

Velký boom  slunečních brýlí nastal ve dvacátých letech dvacátého století, kdy i mezi smetánkou začalo být módní opalování, slunění a pobyt u moře. Sluneční brýle byly nezbytným doplňkem. Nechci tvrdit, že v tom má prsty Coco Chanel, ale moc bych za to nedala. 

brýle

Přeskočme léta válečná, kdy měli lidé jiné starosti, než se vystavovat slunci, i když se sluneční brýle nepochybně vyráběly a nosily. Přinejmenším filmové hvězdy bez nich nedaly ránu. Cítily se bezpečněji a zároveň nedostupněji. To jim koneckonců zůstalo dodnes.

brýle

Padesátá léta přinesla oddych, touhu po životě, zábavě a nových zážitcích. S tím vším módu kabrioletů a skútrů. Při projížďkách s větrem ve vlasech jste se bez slunečních brýlí prostě neobešla.

brýle

brýle

Šedesátá léta našla zalíbení v plastu, futurismu, cestám ke vzdáleným planetám. To vše výrazně ovlivnilo módu, sluneční brýle nevyjímaje. V té době vznikly snad nejbizarnější tvary, jaké se dají vymyslet, ale oblíbený byl i retro styl v podobě lennonek

retro

Sedmdesátá léta pokračovala v trendu, a předháněla se bizarnostech a výstřelcích. I když na šedesátky zdaleka neměla.

brýle

retro

Osmdesátky jsou opulentní, vyznávající luxus, a tento trend se samozřejmě projevil i v designu brýlí. Jsou velké, kouřové, posázené „drahými“ kameny.

brýle

Devadesátá léta jsou slavnou érou topmodelek, a sluneční brýle samozřejmě nemohou chybět. Nejžádanější jsou ale černé.

retro

A jsme doma, v novém tisíciletí. Ne že by nevznikaly výstřelky, ale doba se tak nějak uklidnila, alespoň co se módy týče. Tvary jsou umírněné, výběr je nekonečný, ale víc než na vzhled se hledí na dokonalou filtraci nebezpečných paprsků.  

brýle

Zkrátka, sluneční brýle nás provází celý život a jsou pro nás nejen úžasným módním doplňkem, ale částečnou zárukou, že se nemračíme na svět.

Co vy a sluneční brýle, milé ženy-in?

Téma 18. června 2012: Sluneční brýle

  • Nosíte je celoročně?
  • Máte je vždy u sebe v kabelce?
  • Kolikatery sluneční brýle máte?
  • Kde je nejčastěji kupujete?
  • Kolik peněz jste za ně ochotná dát?
  • Šetříte na nich, nebo si kupujte opravdu jen kvalitní kousky?
  • Máte nějakou příhodu se slunečními brýlemi?
  • Už jste je někdy ztratila, nebo naopak našla?
  • Pošlete nám svou fotku ve slunečních brýlích?

Na vaše příspěvky se těšíme na adrese: redakce@zena-in.cz

Partnerem tohoto tématu je Grand Optical, který také dodává cenu - balíček se slunečními brýlemi San Marco v hodnotě 1 200 Kč + červené tričko

logo

cena

 

Reklama