Zase vysvitlo slunce a my máme důvod nasadit milované sluneční brýle.  Proč milované? No to je otázka! Protože nám děsně sluší, vypadáme v nich záhadně a sexy, a navíc nám nedovolí, abychom se na svět mračily a dělaly si zbytečné vrásky.

To, že nám chrání oči, my ženy zase tolik neřešíme. Dělám si legraci, ale přiznejme si, že je nosíme hlavně kvůli frajeřině. Nebo snad zkoumáte, jaké mají filtry? Když si koupíte levné brýle u stánku, tak údaj o UV filtru (pokud tam vůbec nějaký je) stejně nemůžete brát vážně.  A když si vyberete kvalitní (a mnohdy i pěkně drahé) brýle v optice, o filtrech zřejmě nepochybujete.

Ale jsme přece v módní rubrice, tak nás bude zajímat spíš design a trendy než nudné technické údaje. Než se vrhneme na současnost a žhavé novinky, dovolte mi malinkou exkurzi do minulosti.

Víte, kdy se začaly první sluneční brýle nosit?

 Jestli tipujete minulé století, tak jste vedle. Sluneční brýle jsou mnohem starší. První exempláře s barevnými skly se objevily už v 17. století. Vypadaly jako cvikr (to jsou brýle, které nemají nožičky a na nose drží pomocí pružinky, proto se jim také říká skřipec). 

Brýle, ať už dioptrické, nebo sluneční, tehdy nebyly běžnou záležitostí a mohli si je dovolit jen opravdu bohatí.

brýle

brýle

Brýle kulatého tvaru (s nožičkami i bez) se takřka beze změny udržely až do dvacátého století. Ve dvacátých letech se jejich nošení rozjelo, jak se říká, na plné obrátky. Poprvé v historii lidstva začala být módní opálená pleť, slunění se stalo vyhledávanou kratochvílí a k ní samozřejmě patřily i sluneční brýle.

brýle

Od té doby šel vývoj brýlí nezadržitelně dopředu. Zásluhu na tom měly i nové a levné materiály. Módní  trendy se sice střídaly a střídají, ale existují  brýle, které se jak svým tvarem, tak značkou nesmazatelně zapsaly do historie a staly se ukazatelem společenské prestiže. Kdo chce být v obraze a vědět, co je ve světě slunečních brýlí opravdu in, neměl by si nechat ujít následující řádky. 

brýle

 

brýle

I brýle můžou být slavné.

Ray banNapříklad brýle Ray Ban, které si v základní kolekci stále zachovávají tvar z třicátých, čtyřicátých a padesátých let, se staly už klasikou.

pilotkyDalší slavné brýle, které nepodléhají času a jsou oblíbené mezi modelkami, jsou pilotky (nejlépe značky Bausch&Lomb)

WayfarerA do třetice klasika mezi brýlemi - Wayfarer. Jejich vzhled vyvolává vzpomínku na rokenrolovou legendu Buddy Hollyho, ale na rozdíl od předčasně zemřelého zpěváka nezůstaly tyto brýle spojeny jen s padesátými lety a dodnes oslovují všechny generace (převážně mužů).

A co letí teď?

Oproti loňsku se toho v módě slunečních brýlí moc nezměnilo. Naštěstí. Stále jsou v kurzu velké brýle. Ať už odstínované, nebo celotmavé. V odstínovaných budete působit jako filmová star. V celotmavých zůstanete zase více v anonymitě. Výhodou velkých brýlí je to, že nám před nebezpečnými ultrafialovými paprsky chrání částečně i tváře. Stále oblíbenější a vyhledávanější brýle mezi celebritami jsou výše zmiňované pilotky. Tyto brýle vám budou slušet stejně dobře na Harleyi jako ve Ferrari.

Jaký tvar máte nejraději vy? Kolik máte doma slunečních brýlí? Kde je nakupujute? Vybrala byste si z naší nabídky?