Slunce dodává tělu životně důležitý vitamín D. Dostatečný přísun zajišťuje jen prostý pobyt venku po celý rok, zatímco i dočasné vystavení intenzivnímu slunečnímu záření v létě je už potenciálně škodlivé. I když se člověk neopaluje, vlivem UV záření pokožka nejen stárne, ale hrozí mu nebezpečné formy rakoviny kůže. Ta postihuje čím dál mladší ročníky. Proto je třeba se chránit vhodnými krémy a jakoukoli náhlou změnu na kůži konzultovat s lékařem. Pro případ rakoviny kůže se lze pojistit.
Pobyt na slunci teď v létě může mít za následek zarudnutí kůže, horkost a pálení. To znamená, že přirozený ochranný mechanismus našeho těla už nestačí. V horších případech vznikají bolestivé puchýře, doprovázené často bolestí hlavy, motolicí a horečkou. První pomoc v takových případech jsou zvýšený příjem tekutin a chlazení postižených míst. Obtíže zpravidla odezní po několika málo dnech.
Vedle těchto dočasných symptomů však hrozí daleko horší následky spojené s chronickým UV-zářením, zejména paprsky B. Záleží na celkové roční expozici. I když se vůbec neopalujeme, může vzniknout rakovina kůže. Čím je naše pokožka světlejší, tím je ohroženější.
Mezi hlavní formy rakoviny kůže patří méně závažné povrchově se šířící nádory, a dále basaliosomy. Obě tyto formy zpravidla nemetastázují a dají se celkem dobře léčit. Basaliosomy mívají formu fleků na kůži, nehojícího se pupínku nebo kožního váčku.
Daleko nebezpečnější, i když asi desetkrát řidčeji se vyskytující, jsou maligní melanomy. Ty mají za následek nejvíce smrtelných případů, protože se šíří velmi rychle a metastázují dovnitř tkání. Dnes se vychází z předpokladu, že k progresi (zpravidla z pigmentových skvrn a mateřských znamének) dochází vlivem krátkodobé intenzivní expozice těla UV záření. Například v Rakousku statistiky vykazují více než pětinu pacientů s touto závažnou diagnózou ve věku do 40 let. V Česku uvádí Ústav zdravotnických informací a statistiky nárůst těchto onemocnění od roku 1980 na čtyřnásobek; výskyt u nás převyšuje evropský průměr. Asi u 65 % případů se daří v posledních deseti letech zachytit nemoc v prvním stádiu, kdy je ještě poměrně snadno léčitelná. Přesto na diagnózu u nás umírá ročně asi 400 osob.
Důležité je pravidelné samovyšetření kůže. Člověk by měl sledovat, zda jsou jeho znaménka tvarově stabilní a symetrická, zda nemění barvu a zda náhle nezvětšují objem i do výšky nad pokožku. Jakmile dojde k nějaké změně, je třeba vyhledat lékaře. Platí také, že mateřská znaménka a pihy o průměru více než 5 mm by si člověk měl nechat preventivně odstranit.
Při pobytu na slunci je třeba chránit tělo krémem absorbujícím UV záření. Krém by se měl kupovat podle typu pleti v lékárně. Dále je vhodné zakrýt exponované části těla lehkým oděvem z přírodních materiálů.
Zmíněný maligní melanom je v UNIQA krytý v rámci pojištění pro případ závažných onemocnění ve skupině frekventovaných diagnóz v České republice (celkem jich je 36). Pojistné krytí se poskytuje pro vyšší invazivní stádia nemoci, která napadá tkáň a prorůstá dále do těla, kdy léčba je už problematická. V posledních letech počet takových případů mezi klienty lineárně roste.
Pojistnou částku pro takovou diagnózu lze sjednat až do výše jednoho milionu korun.
Nový komentář
Komentáře
Od jara až do zimy se mažeme krémy s UV ochranou.
hmmm
nechutné