Slunce je naše nejbližší hvězda. Je zdrojem života na Zemi a je nezbytné pro rostliny, zvířata a lidi. Nicméně jeho záření má také negativní dopad na lidské tělo, zejména pak na kůži. Na zemský povrch se dostane jen malá část záření díky tomu, že různé vrstvy atmosféry zabrání průniku nejškodlivějších paprsků. Ozonová vrstva, která se nachází ve stratosféře a nadmořské výšce 25 km, je zcela nezbytným ekologickým štítem pro Zemi. Efektivně absorbuje záření gamma, rentgenové záření a ultrafialové paprsky C (UVC). Tím zajišťuje skutečnou ochranu před nejnebezpečnějšími typy záření.

l

Z čeho je složena energie dosahující až na Zemi?

ULTRAFIALOVÉ ZÁŘENÍ B (UVB)

UVB paprsky stimulují produkci melaninu, jsou zodpovědné za projev opálení do 48 hodin po vystavení slunci. Spouští syntézu vitaminu D. V krátkodobém pohledu mohou za “spálení“ a z hlediska dlouhodobého působení za předčasné stárnutí kůže a rozvoj některých kožních nádorů. Snižují obranyschopnost, což se může projevit výsevem herpesu (oparu).

ULTRAFIALOVÉ ZÁŘENÍ A (UVA)

UVA paprsky stimulují pigmentaci a tím opálení. Mají schopnost pronikat hluboko do kůže, narušovat elastická vlákna a jsou zodpovědné za předčasné stárnutí kůže. Zároveň se podílejí na vzniku některých kožních nádorů.

VIDITELNÉ ZÁŘENÍ

Má významný antidepresivní účinek, ale podílí se také na procesu stárnutí kůže.

INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ

Zajišťuje pocit tepla a pohody. Je rovněž zodpovědné za úžeh a vyčerpání z horka.

Ochrání nás před sluncem naše kůže?

 Kdysi tomu tak možná bylo. Ale doba se mění, stejně jako náš styl života a zhnědnutí kůže již nedokáže zajistit dostatečnou ochranu před UV zářením. Co vlastně způsobuje opálení? V hlubších vrstvách kůže se nachází buňky zodpovědné za pigmentaci – melanocyty, které na základě působení slunečního záření zvyšují produkci kožního pigmentu – melaninu. Melanin absorbuje záření a vytváří ochranný film a hnědé nebo zlatavé zabarvení kůže. Množství a rozmístění melaninu určuje barvu kůže a její reaktivitu na slunce. V důsledku toho je snědá kůže (nejvyšší koncentrace melaninu) nejlépe chráněná před škodlivým působením slunečního záření.

Při dlouhodobém působení mohou UVA a UVB paprsky stát za vznikem kožních nádorů. Proto je na místě chránit kůži osvojením si správných a osvědčených postupů:

  • Vyhýbejte se slunci v době mezi 12. a 16. hodinou.
  • Nevystavujte kojence a malé děti přímému slunečnímu záření.
  • K ochraně před sluncem používejte oblečení (klobouk, sluneční brýle, tričko...).
  • Pro zajištění uvedené úrovně ochrany ukazatelem SPF je třeba aplikovat přípravek na kůži celého těla ve vrstvě 2 mg/cm2.

Na trhu je nepřeberné množství slunečních přípravků různých značek. Čeho byste si měli všímat na jejich iobale?

  • zda je produkt vhodný pro váš typ kůže (intolerantní, citlivá, smíšená, ...).
  • zda má produkt označení UVA v kroužku. Přítomnost tohoto loga zaručuje efektivní UVA ochranu v souladu s doporučením Evropské komise.
  • výše ochranného faktoru. Vyšší faktor znamená vyšší ochranu před UV zářením. Nejčastěji používané faktory jsou SPF 20, 30, 50 a 50+.
  • označení jako hypoalergenní nebo nekomedogenní (snížení rizika vzniku alergické reakce).

Takováto kritéria splňují např. přípravky francouzské dermokosmetické značky Eau Thermale Avène odkaz na www.avene.cz), které jsou k dostání v lékárně.  Jsou navíc voděodolné, fotostabilní, obsahují minimum chemických filtrů a dokáží ochránit vaše kožní buňky – najdete na nich i logo „Partner Evropské nadace proti rakovině kůže“.

Reklama