Zdravotnicka-zachranna-sluzba-Jihoceskeho-kraj-Volkswagen-Crafter-Strobel.jpgFoto: Wikipedie

Jaký je váš názor na situaci ve zdravotnictví v aktuální situaci?
Dle mě s touto situací zdravotnictví nepočítalo, není na ní připraveno, a tudíž musíme velice často improvizovat. Máme sice nastavené krizové plány a stejně se aktualizují dle situace téměř každý den.

Co by se dalo lehce vyřešit?
V tuto chvíli se lehce nedá vyřešit asi nic, neboť si zatím koronavirus žije svým životem a nikdo není schopný říct, jak se bude situace dále vyvíjet.

Vyjíždíte často k lidem, kteří volají, že mají koronavirus?
Nevyjíždíme, vždy záleží na našem operačním středisku, jak výzvu nabere a vyhodnotí od volajícího. Většinou výzva obsahuje horečky, kašel, nachlazení a s touto informací už pracujeme my při vyjíždění k postiženému. Máme základní osobní ochranné pracovní pomůcky (OOPP), které máme povinnost používat, takže běžně ke všem pacientům vyjíždíme s rouškou a rukavicemi. Pokud máme pokyn od operačního střediska, které volání od postiženého řeší s krajským hygienikem a ten doporučí vhodné OOPP pro podezření na postižení koronavirem, poté se oblékáme do speciálních obleků s brýlemi a vhodným respirátorem. Samozřejmě jsou to jednorázové pomůcky, kterých je velice málo.

Jak často se jedná o planý poplach?
Vzhledem k tomu, že výsledky z odběrů víme až s velkým časovým odstupem, tak zda se jedná o planý poplach, jsme schopni posoudit až mnohem déle, než když k pacientovi vyjíždíme, a proto k němu přistupujeme jako k nakaženému koronavirem, i když se to třeba následně nepotvrdí.

Slyšela jsem, že se lidé poslední dobou bojí volat…
S tím musím souhlasit, že ubylo výjezdů a lidé méně volají zdravotnickou záchrannou službu, ale určitě ne z důvodu, aby nenakazili záchranáře, ale z důvodu, aby se nenakazili oni sami. Bojí se, že budou zbytečně trávit čas v nemocnici, kde samozřejmě mohou být nakaženi ostatní lidé. Skutečně v poslední době volají vesměs lidé, kteří jsou ohroženi na životě. Ubylo výjezdů, kdy měli lidé potíže x dní a jejich potíže byly chronické, ne akutní.

Jak se chráníte, když vyjíždíte za takovým pacientem a chráníte se tak i v případě, že jedete třeba za člověkem, který tvrdí, že má angínu?
Vždy se chráníme stejně, v poslední době vyjíždíme vždy v rouškách a v rukavicích a to i před nařízením povinnosti roušky nosit všem a je jedno, zda vyjíždíme třeba k bolestem na hrudi, řezné ráně, nebo k horečce.

Když musíte být testováni na koronavirus, jaký je postup?
My testovaní na koronavirus nebýváme, vždy u podezření, že jsme vezli nakaženého pacienta, čekáme na výsledky tesů přímo dotyčného pacienta. Do té doby jsme v domácí karanténě. Naštěstí jsme my ani nikdo z našich kolegů v Pardubickém kraji ještě pacienta pozitivního na koronavirus nevezli. Pokud bychom sami měli příznaky nakažení koronavirem, byli bychom testováni úplně stejně jako všichni ostatní.

Je pravda, že v Pardubickém kraji není situace zase tak horká?
Vzhledem k tomu, že máme zatím minimální počet nakažených, tak můžeme říct, že situace není tak horká. Každopádně nesmíme nic podceňovat, neboť zítra může být vše jinak. Situace se mění během hodin.

Máte v nemocnici dostatek roušek pro všechny?
Na záchrance určitě ne, šijí nám dobrovolníci, příbuzní a známí a co vím, tak v nemocnici je situace obdobná. Roušky zkrátka nejsou.

Co si myslíte o vyjádření lékařky, která na Facebooku zveřejnila fotografii oteklého obličeje s tím, že momentálně nejí, nespí a nechodí na záchod. Zažívají toto i lékaři v menších městech?
Myslím, že je to oddělení od oddělení, někde mají práce méně, někde více. Ta fotografie bude jistě pravdivá, sestřičky i lékaři na intenzivních péčích mají povinnost na oddělení chodit v respirátorech. A je jedno v jaké nemocnici, takže jistě i v Pardubicích. Věřím, že pravidelně nejí, nespí a nechodí na záchod, ale vždy se někde chvilka na toaletu a rychlou, opravdu rychlou svačinu za chodu najde, ovšem není to záviděníhodná situace a skutečně ranní káva se často pije, až při odchodu ze služby domů.

Lidé prý záměrně lžou, aby se do sanitky dostali, máte už nějaké tipy, které odhalí, že se jedná o člověka, jenž o svém stavu lže?
Slovy Dr. House: „Všichni lžou“. Nechci to zlehčovat, ale velice často se setkáváme se situací, kdy nám přijde výzva a pomalu myslíme, že dotyčný je skutečně ohrožený na životě a sotva se dočká našeho příjezdu, ovšem opak je pravdou a on sám nám přichází s úsměvem a sbalenou taškou minimálně na týden do nemocnice otevřít.