Bylo to ještě za socialismu, kdy jeden známý pražský urolog odmítl vzít na vyšetření mého otce s dovětkem, že léčí pouze tehdejší „společenské špičky“, tj. od krajského tajemníka KSČ výše. Pomyslel jsem si, že to asi bude důležitá a problematická část těla, když stojí za zdůvodněním požívané váženosti a finančním úspěchem toho urologa, ale více jsem se o to nestaral, a ani nevěděl, kde vlastně se prostata přesněji nachází.

Až ve 28 letech jsem začal občas cítit tlak na levé straně rozkroku a došlo mi, kde prostata asi leží. Navštívil jsem proto urologické oddělení. Zjistili mi, že mám tzv. varikokélu. Kvůli jejímu odstranění jsem poprvé v životě strávil noc v nemocnici v pražském Motole. Poté bylo vše normální a na žádná vyšetření jsem nedocházel.

Někdy okolo 40 let jsem večer před spaním opět ucítil tlak v levém třísle a zeptal se otce, kam dochází k urologovi. Obdržel jsem velice dobrou referenci a hned se objednal ke stejnému urologovi na vyšetření. Byl jsem rád, že po prohlídce, obsahující i vyšetření krve mi potvrdil, že jde pouze o občasné překrvení prostaty, na které mi doporučil brát pravidelně příslušné prášky a při pocitu tlaku zvolit v daný moment pohyb. Domníval jsem se, že již urologa nebudu muset navštěvovat.

Petr

Otec, který pravidelně docházel k urologovi, ani nevím s čím konkrétně, jednoho dne sdělil, že musí na nepříjemné vyšetření biopsii kvůli nálezu zhoubné části v prostatě. Doma jsme napjatě čekali a přáli si, aby navazující vyšetření prokázalo, že potenciální rakovina je pouze v limitovaném a kontrolovaném rozsahu. To se posléze potvrdilo a všichni v rodině jsme si oddechli. Otec od té doby je pod stálým pravidelným dohledem specializované kliniky.

Asi po dvou letech, kdy jsem opět ucítil mírný tlak v prostatě, jsem navštívil samého urologa, ujistil mi, že se jedná stále o stejnou věc a že vše je jinak v pořádku. Považoval jsem tuto prohlídku za možná poslední na dlouhou dobu. On mi však na konci vyšetření objednal hned za půl roku a navíc poslal na vyšetření krve. Nezdálo se mi, proč bych zase měl za půl roku přijít a naznačil jsem, zda je to skutečně nutné, když vše je normální. Odpověděl mi, že kvůli anamnéze otce na rakovinu prostaty je to třeba.

Díky výborné lékařské péči u otce a jeho uspokojivému stavu jsem považoval naordinovanou půlroční prohlídku  u urologova za sice méně častou, nicméně nevítanou nově zařazenou záležitost do osobního života. Ale ctím rady doktorů a přijal jsem tak, že bych měl kvůli stavu otce každý rok docházet na vyšetření krve a dvakrát ročně na urologické vyšetření jako fakt. I tím, že otec dochází na vyšetření nejméně čtyřikrát do roka (a neváhá nás s nervozitou spojenou před a úlevou po vyšetření vždy seznamovat), je pro mne krátké vyšetření u urologa dvakrát do roka pochopitelnější.

Dnes po 6 letech pravidelného vyšetření mohu konstatovat, že jde vždy o krátkou a bezproblémovou záležitostí. Na straně souvisejících omezení bych uvedl ranní dřívější vstávání (objednávám se na ráno, abych v ten den chyběl v práci jen kratší dobu), napití se před prohlídkou, abych byl schopný se na povel vymočit, třídenní sexuální zdrženlivost před odběrem krve, občasné čekání v čekárně (i když jsem byl objednán na daný časový termín), nemožnost sportu během dne odběru krve, - a to je myslím vše ze související „újmy“ běžného života. Není to moc zábava, ale jednou za půl roku si to klidně zopakuji.

Každý čtvrt roku se od otce dozvíme, že má výsledky PSA v rámci tolerovaného stavu, což je vždy důvod k malé rodinné oslavě. Současně je to však také připomenutí možných složitostí u této, pro muže důležité, části těla. To mi jakoby napovídá, že doporučené urologické vyšetření dvakrát do roka je odpovědností, která se má plnit.

Dobrovolně nezařazený program jednou za půl roku se mi však vždy odmění – když jdu z ordinace, poté co urolog sdělí, že je vše v pořádku, tak si minimálně po celou cestu do práce ten den, užívám příjemný stav. Vím, že vše je v pořádku, a že občasné tlaky v prostatě jsou normální a pod lékařským dohledem.

K tématu na našem magazínu také vyšlo: