Zřejmě všichni známe dnes již legendární příběhy mladého kouzelníka Harryho Pottera. Jedním z hlavních předmětů, které se v kouzelnické škole - v Bradavicích – vyučoval, byla obrana proti černé magii. Předmět, který by se z mého hlediska měl vyučovat i dnes. :-)

Skvělou učebnicí, která je platná i v dnešní industriální době, je kniha Dona Miguela Ruize nazvaná Čtyři dohody. Poté, co ji svým osobitým způsobem „vyučuje“ herec Jaroslav Dušek, si troufám říci, že pro mnohé z nás její moudra nejsou neznámá. Minimálně dvě z těchto dohod se snažím téměř denně aplikovat i ve svém životě. Velmi silně se mi vrylo do paměti: Neberte si nic osobně. Tato dohoda mi připomněla dětskou říkačku: Kdo to říká, ten to je, tomu se to rýmuje, neboť na druhých nám nejvíce vadí to, co máme nezpracované sami v sobě - jedna z vět knihy o osobách s manipulativními sklony! A pak: Nehřešte slovem.

Podle této knihy moudrostí starých Toltéků je, že slovo je čisté kouzlo, nejmocnější dar, který jsme my lidé dostali - a užíváme jej proti sobě. Plánujeme pomstu. Zneužíváme slovo velice často a tímto zneužíváním vytváříme a zvěčňujeme sen pekla. Zneužíváním slova se navzájem strháváme dolů a udržujeme se ve stavu strachu a pochybností. Protože slovo je kouzlo, které lidi vlastní, a zneužívání slova je černá magie, používáme černou magii stále, aniž bychom vlastně vůbec věděli, že naše slovo je kouzlem. 

don Ruiz

Foto: Nakladatelství HarperCollins

Všichni rádi vyhledáváme takové lidi, kteří ať se jim svěříme s čímkoliv, dokáží používat magické formule typu ´to bude zase dobré, to přejde, to zvládneš či vždyť se vlastně nic nestalo, když nejde o život…´ Jako by nám těmito větami (jsou-li myšlené a vyslovené s láskou) předávali část své síly a zároveň ochrany. Ať uděláš cokoliv, jsem tady s tebou. 

Don Miguel ve své malé knížce čtyř dohod nabízí řešení - sen pekla můžeme překonat pouhým uzavřením dohody, že nebudeme hřešit slovem. Říká svým čtenářům: právě teď zasívám semínko do vaší mysli. Zda semínko vzejde, či nikoliv, závisí na tom, jak úrodná je vaše mysl pro semínko lásky. Záleží na vás, zda uzavřete dohodu: Já svým slovem nezhřeším. Pečujte o toto semínko, a jak bude ve vaší mysli růst, vytvoří další semínka lásky, která nahradí semínka nenávisti. Tato první dohoda změní druh semen, pro které je vaše mysl úrodná.

Tuto učebnici boje proti černé magii vřele doporučuji všem, je skvělým lanem pro ty, kteří se chtějí osvobodit, pro ty, kteří se rozhodli být ve svém životě šťastní a štěstí předávat dál. Podle Dona Miguela je to velmi silná dohoda, nabádá nás v ní, abychom užívali slova správným způsobem, především ke sdílení naší lásky, dále nás vede na cestu bílé magie a začít doporučuje u nás samotných. :-) Použijme slovo, abychom rozbili ony nepatrné maličké dohody, které nám působí utrpení.

Reklama