Slyšela jste už o snowkitingu či snowtubingu, ale nevíte, co si vlastně pod těmito pojmy představit? Připravili jsme pro vás malý slovníček moderních adrenalinových zimních sportů. Některé z nich se dají vyzkoušet i u nás!

sport

Jestliže se vaši známí celí nadšení vrátili ze zimní dovolené a hlasitě se bavili o snowtubingu, airboardingu či třeba skijöringu, a vy jste si připadala jako Neználek, nezoufejte. S naším mini-slovníčkem už hravě zvládnete jakoukoli konverzaci o obskurních sněhových radovánkách.

Dlužno ještě dodat, že mnoho z níže uvedeného je zábava skutečně nebezpečná a vyžadující dokonalou přípravu a fyzickou kondici.

Airboarding

Airboard je kluzák naplněný vzduchem. Díky aerodynamickému tvaru a speciální struktuře na skluznici je výborně ovladatelný a jízda na něm je vážen jízda! Kluzak se nepřipíná na nohy, ale držíte ho rukama a nalehnete na něj hrudníkem - pak už se můžete řízeně řítit jako neřízená střela ze svahu...

Heliskiing (Heliboarding)

Skutečně nebezpečná zábava. Jde vlastně o docela normální lyžování či jízdu na snowboardu, jen s tím rozdílem, že svah, ze kterého se budete řítit, nevyšlápnete stromečkem, nevyveze vás na něj žádná lanovka. Dostanete se tam pouze se zkušeným instruktorem a helikoptérou...

Mushing

Tento japonsky znějící název vám možná prozradí více, když použijí český ekvivalent: jízda za psím spřežením. Mushing můžete provádět v jakémkoli ročním období, protože za pejska se dají zapřáhnout stejně tak dobře saně jako kolo. Ale pozor - chce to odvahu, balanc a v neposlední řadě cvičitelské schopnosti!

Skijöring

Jestliže si lyže nebo snowboard zapřáhnete za koně, motorku či skútr, pak právě provádíte Skijöring. To už doopravdy vyžaduje slušný balanc a sehraný tým. Níže se můžete podívat na jedny skijöringové závody...

Snowbiking (Snowcrossing)

Tady asi tušíte. Ano, i v zimě se dá jezdit na kole. Existují však i speciální kola na sníh a na sjezdovku - druhů je více, od dokonale odpružených s klasickými koly, až po taková, jako na videu níže - tedy lyžinová...

Snowbungeekayaking (Snowkayaking, Snowyaking)

Máte doma kajak a nechce se vám čekat, až zase příroda dovolí a řeky budou splavné? Potom ho vytáhněte na svah a hurá dolů! Inspiraci najdete na následujících záběrech...

Snowcarting

Vpředu lyže, vzadu kola, co to jenom může být? Jde o jednu z mutací adrenalinového zimního sportu - snowkartingu. Možnosti jsou různé, existují káry, které jsou vybavené pouze koly. Něco ale mají společného, hnací silou je motor.

Snowkiting

O tomhle sportu už jste možná slyšela. Jízda na lyžích či snowboardu za drakem, ovládaným čtyřmi lanky. Nechte se unášet s větrem o závod!

Snowrafting

Tušíte správně. Nahoře nasedněte na raft, pomodlete se a přejte si, aby vás dole někdo posbíral. Asi tak se dá charakterizovat další z obskurních sněhových radovánek. Raft na sjezdovce je absolutně neřiditelný a sešup v něm je ďábelsky rychlý.

Snowtubing

Gumová nafukovací kola poskytnou moře zábavy! Pospojovat se dají v libovolném množství - můžete jet sami, ale skutečnou legraci si vychutnáte až s partou kamarádů!

Některé z těchto sportů si můžete vyzkoušet i u nás!

Na následujících odkazech je možné objednat si a okusit airbording, snowtubing a další z výše zmíněných sportů...