Je to už patnáct let, kdy se definitivně oddělily Česká a Slovenská republika, a my tak přišli o jednu z největších pých a atrakcí bývalého společného státu – o malebná slovenská horstva Vysokých, Nízkých a Bielanských Tater, Malé a Velké Fatry, Oravskou Maguru, Štiavnické vrchy, o Karpaty a Roháče...

Po „sametové revoluci“ jsme se nemohli nabažit cestování. Lákaly nás vzdálené exotické země a samozřejmě nejvíc přitahovalo – pro nás suchozemce tak atraktivní lákadlo – moře. Honba za exotikou už ale pomalu opadla a my se nyní zase pomalu vracíme zpátky do macešsky opomíjených destinací, které nám dříve byly tak blízké...

Naši nejbližší sousedé nám sice také nemohou nabídnout dovolenou u moře, ale Slovensko se pyšní jinými přednostmi. Překrásnou přírodou tamních horstev, národních parků, krasových oblastí a rozsáhlých vodních ploch.

Čarokrásná Malá Fatra
Pokud chcete poznat unikátní přírodní útvary a nádherné scenérie tolik typické pro slovenskou přírodu, vydejte se na Malou Fatru. „Milovníci horských treků tady jen malý kousek za českými hranicemi najdou zurčící potoky a vodopády podobné těm ve Slovenském ráji, objeví řetězovou vrcholovku jaká je jinak jen v Tatrách, absolvují dlouhé hřebenové túry, stejné jako nabízí její vyšší příbuzná – Velká Fatra nebo se nechají okouzlit romantikou seníků, typických pro Slovenské Rudohoří,“ zve k návštěvě Malé Fatry Marek Harašta ze Správy Chráněné krajinné oblasti Malá Fatra.

Malá Fatra se nachází asi tři hodiny jízdy autem z Ostravy, na severozápadním Slovensku, kousek od centra kraje – Žiliny.

Malá Fatra je pro Čechy i připomínkou slavné filmové minulosti. Na zámku v lázních Bojnice se natáčela Zemanova Šíleně smutná princezna, v Zázrivé úspěšné Trojanovy Želary. V Terchové zas žila zdejší nejznámější filmová (ale i reálná) postava – Juraj Jánošík.

Zpátky do hor!
Nejvyšším vrcholem Malé Fatry je Veľký Kriváň (1709 m n. m.), charakteristickou dominantou je však Veľký Rozsutec (1610 m n. m.), který mnozí považují za nejkrásnější vrchol Slovenska. K místním pozoruhodnostem také patří Křišťálová jeskyně pod Malým Rozsutcem anebo 38 metrů vysoký Šútovský vodopád.

Kam na túru?

Po hřebeni ze Strečna – vydejte se po nádherné hřebenovce ze Strečna (nad obcí na skalním ostrohu se nachází stejnojmenný hrad) na Veľký Kriváň, Chleb a sedačkovou lanovkou do Vrátné (v zimě si tu slušně zalyžujete).

Na Rozsutce – další velmi krásná trasa vede ze Štefanové na Veľký a Malý Rozsutec. Můžete s tu projít i naučnou stezku.

Za Jánošíkem (pro zdatnější) – velmi pěkný výlet prožijete v Jánošíkových děrách, trasa je však určená zdatnějším turistům. Často tu totiž chybí žebříky a je třeba se při sestupu nebo při výstupu strmým korytem potoka mít na pozoru.

Kam v údolí?

V lázních Rajecké Teplice se léčí neurotická onemocnění, pohybový aparát, netuberkulózní nemoci dýchacích cest a nemoci z povolání. Jde o jedno z nejkrásněji položených lázeňských měst na Slovensku.

Bojnice leží nedaleko města Prievidza. Za návštěvu stojí především nádherný zámek, lázně, koupaliště a známá zoologická zahrada.

Jánošíkovo rodiště – Terchová. Tady si můžete prohlédnout největší kostel zasvěcený Cyrilu a Metoději ve střední Evropě s nádherným vyřezávaným Betlémem.

Rozhodně se nezapomeňte podívat do Skanzenu lidové architektury Vlkolínce. Je zařazen i na seznam chráněných památek UNESCO.

Relaxaci pak najdete v termálním koupališti Bešeňová, jen necelou hodinu jízdy od Vlkolínce.

Nenechte si ujít návštěvu obcí: Terchová, Zázrivá, Vrátná, Štefanová, Varín a Strečno.

Malá Fatra – ubytování:
„V Malé Fatře není dovoleno stanovat volně v přírodě,“ říká Marek Harašta. „Ale zdejší ubytování není drahé.“ V letní sezoně se nocleh pro jednu osobu v apartmánech většiny horských chat a penzionů faterských letovisek pohybuje v rozmezí od 200–300 korun českých, častěji převládá dolní hranice. 

Reklama