Slovenský parlament v pátek rozhoduje o novém protikuřáckém zákonu. Vláda v něm navrhuje, aby se v restauracích od dubna oddělily prostory pro kuřáky a nekuřáky zdí, informuje server deníku Pravda.

Není také vyloučeno, že Slovensko kouření v restauracích úplně zakáže.

Zatímco opoziční Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ) navrhuje naprostý zákaz kouření, nejsilnější vládní strana Směr podpořila návrh ministerstva zdravotnictví na oddělení prostor pro kuřáky a nekuřáky.

Podle vládního návrhu by měl platit úplný zákaz kouření na všech úřadech i v Národní radě (parlamentu, kde mají poslanci místo na kouření oddělené zatím jen dřevěnou přepážkou.

Zákaz kouření by měl také platit na letištích a na zastávkách městské dopravy. Slovenští poslanci požadují také zákaz prodeje cigaret u pokladen v obchodech a chtějí přesunout jejich prodej až k východům z obchodů, aby se cigaretám nedělala reklama.

Na dodržování nových pravidel by měli dohlížet městští i státní policisté. Na místech, kde platí zákaz kouření, musí provozovatel podniku umístit viditelné oznámení, kde a komu si mohou nekuřáci případně stěžovat. V případě, že to majitel nezveřejní, hrozí mu pokuta od 330 až do 3300 eur.

Na Slovensku zemře na následky kouření 11 tisíc lidí ročně.

Zákaz kouření ve všech barech a restauracích už platí například ve Spojených státech, Kanadě, Anglii, Francii, Itálii, Irsku, Švédsku, Dánsku, Estonsku, Finsku, na Islandu, Španělsku, v Bavorsku, nově také Rakousku. Striktním zákazem kouření ve všech restauračních zařízení by podle lékařů v České republice ubylo měsíčně 450 infarktů.

V Česku protikuřácký zákon čeká stále na schválení, zákonodárci se ještě nedohodli na jeho podobě.

V Česku nyní nesmí zaměstnanci kouřit na pracovištích, kde pracují také nekuřáci. Zaměstnavatelé pak podle zákona musejí zajistit dodržování zákazu kouření na pracovištích. Naopak nejsou povinni zřizovat kuřácké koutky. Zákon dále zcela zakazuje kouření například na schůzích, poradách a jednáních konaných v uzavřených prostorách či v pracovních místnostech, kde účinkům kouření jsou vystaveni nekuřáci. Kouřit se také vůbec mimo jiné nesmí na pracovištích, kde by kvůli tomu mohl být ohrožen život.

Jak to vidíte vy? Měly by i u nás být pouze nekuřácké restaurace? Proč jsou Slováci o krok před námi? Mají schopnější politiky?

Reklama