Nebudeme si nic nalhávat, ale jen málo Američanů ví, kde přesně leží Česká republika. A tápají často i Evropané.

Často jsem jen udiveně kroutila hlavou, když mě Brit přesvědčoval, že žádné Česko neexistuje, neboť on zná jen Československo. Hrdě jsem se ale nadmula pýchou, když některý z nich poznamenal, že zná nádherné město Prahu a naši zemi. A tak se nemůžu divit Slovákům, že se jim nelíbí zobrazení jejich republiky v novém filmu režiséra Eliho Rotha Hostel.

Proti  tomu, co Hostel zobrazuje, se ohradila  ředitelka Slovenské agentury pro cestovní ruch Alžběta Melicharová: „Situace, které film zobrazuje, jsou naprosto absurdní a nemají nic společného se skutečností. Jsme jedním z nejbezpečnějších míst ve střední Evropě.“

V hororu Hostel, který bude mít v Česku premiéru 23. února, je totiž Slovenská republika zobrazena jako místa, kam není bezpečné cestovat. Je to totiž podle filmu místo organizovaného mučení a vraždění.Film se skoro celý natáčel v České republice. Během 40denního natáčení se filmaři podívali celkem na 30 lokací, k nimž patřil mimo jiné Český Krumlov nebo sklep jednoho oddělení bohnické psychiatrické léčebny, postavené v roce 1915.

A proč si vlastně Roth vybral jako místo svého hororu, ze kterého byl jeho přítel Quentin Tarantino nadšen, Slovenskou republiku? Z toho důvodu, že Slovensko je země, která leží dostatečně blízko u obvyklých destinací zámořských turistů (Paříže, Amsterdamu a Španělska), ale zároveň mimo drtivou většinu turistických tras. Pak, prý, do tohoto prostředí stačilo už jen "zasadit" dva nevinné americké trampy, kteří se ocitnou ve světě organizovaného mučení a vraždění.Je jen otázkou, kolik lidí po zhlédnutí Hostelu uvěří tomu, že se to na Slovensku opravdu děje. Možná někteří ano, a třeba právě proto se pro ně stane Slovensko poutavým místem.

Máte pocit, že to bude od Rotha spíše medvědí služba?
Odradil by vás od návštěvy země film, který by ji ukázal ve špatném světle?
Reklama