Tak to jsem ještě neslyšela, ale člověk se stále učí. Až si přečtete příspěvek od čtenářky s nickem pateta, budete také o něco moudřejší. Alespoň co zimního chovu drůbeže týká.

Naší fenku si vzala snacha z útulku, byla prý zubožená, nutná sterilizace prý nevyhnutelná. Dnes je z ní krasavice s loveckými předky i pudy, srnčí hněď, s pravidelně stříhanou srstí. Velký vděk projevuje své paničce (snaše), ale má ráda i nás.

Vzhledem k tomu, čím prošla, ji chováme v bytě. Velmi ale miluje běhání venku i ve sněhu, i když poznáme, kdy toho má dost a z rozlehlé zahrady sama zamíří domů.

Také máme slepice dvou věkových skupin, ale stejného plemene. Od jarního vylíhnutí je chováme ve venkovní nižší voliéře. Ty starší v ní byly loni i celou zimu a občas snesly mražená vejce. Letos jsem, na radu jedné starší zkušené chovatelky dala slípky do většího zděného kurníku s prvními mrazy . Propojili jsme ho s bývalým kotcem pro kozu a slípky si lebedí. Ven je nepouštím .

Prý jak klesne teplota venku pod -2°C, „zamrzají“ slípkám zadky a nesnáší tolik vajec. Mohu to potvrdit, vajec máme pořád jako v létě. Dokonce jsem jim občas utrhla i kus zmrzlé trávy, dostávají kukuřici, pšenici, bramborovou míchanici i zbytky z kuchyně. Potravu mají různorodou a tak se nenudí ani neperou, 1 kohout to střeží. A až se na jaře oteplí, půjdou zase ven.

pateta

Tak to bylo velice zajímavé povídání. Čtenářka s nickem Jindriska 8 před vámi psala, že jejím slepicím zatím mráz nedělá problémy a denně snáší. To byste si mohly navzájem vyměnit názory.

Jaké zvířectvo chováte vy, milé ženy-in? Jak snáší zimu? Užívá si sněhu a se rdaši choulí někde v teple? Co děláte pro vaše zvířata v těchto mrazech? Jak je chráníte před zimou?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

Reklama