Velkobílovičtí vinaři uvádí na trh novou certifikaci s označením Velká bílá a Velká červená Slípka. Na jejím základě vzniknou dvě mimořádná cuvée, která budou vinaři připravovat podle přísných pravidel.

Velká bílá Slípka

Pro české vinařství existuje v současné době jen jedna cesta, jak se rozvíjet. Nemůže růst v objemu produkce, protože možnosti rozšiřování vinic jsou omezeny evropskou legislativou na pouhé procento nové výsadby ročně. Čeští vinaři se tak čím dál intenzivněji soustředí na kvalitu, která jim umožňuje růst i při stejném objemu vypěstovaných hroznů. Spolek Velkobílovických vinařů chce nyní povýšit české vinařství o novou úroveň výběrových cuvée té nejvyšší kvality. Označena budou ochrannou známkou Velké Slípky.

„Ve Velkých Bílovicích máme možnosti vyrábět velká, světová vína, která mají plnou chuť a odlišují se svým charakterem od všech ostatních. Pro výrobu společného cuvée jsme se rozhodli také proto, že s cuvée je větší zábava. Každý vinař do něj může promítnout něco vlastního,“ řekl mluvčí Spolku Velkobílovických vinařů Stanislav Hrabal.

„Na nápad vyprodukovat špičkovou kombinaci našich nejlepších vín nás přivedl ročník 2015, který se skutečně povedl. Nejdříve jsme chtěli zkusit jen červené cuvée, ale pak jsme se domluvili, že si troufneme i na to bílé. Letos máme jedinečnou příležitost, protože Velkou Slípku chceme vyhlašovat, jen když bude dobrý ročník,“ vysvětlil jeden z vinařů spolku Milan Sedlák.Velká bílá Slípka

K produkci Velké Slípky se zatím přihlásilo 13 z 54 členů Spolku Velkobílovičtí vinaři. Cuvée vzniká scelováním více vinařských odrůd. Díky této technologii dosáhne víno větší chuťové harmonie. Dlouhou tradici mají cuvée například ve Francii, kde jejich výrobu považují vinaři za vysokou disciplínu. Scelováním vzniklá vína patří ve Francii k nejvíce ceněným.

Všechna vína s novou, nejvyšší velkobílovickou regionální certifikací musí ležet na sudech alespoň půl roku. To v České republice zatím není příliš zvykem zvlášť u bílých vín. Velká bílá Slípka bude moci obsahovat jen Sauvignon, Rulandské šedé a Chardonnay. Pro Velkou červenou Slípku vybrali Velkobílovičtí Rulandské modré, Zweigeltrebe a Frankovku. Jednotlivé partie cuvée mohou vinaři volit od ročníku 2015. Víno s Velkou Slípkou bude vždy ve stejné lahvi se stejnou záklopkou. Společnému konceptu přizpůsobí každý vinař také svou standardní etiketu.

První vína s ochrannou známkou Velká bílá Slípka budou v lahvi na jaře 2017. Složitější Velká červená Slípka pak v roce 2018. „Odhadujeme, že ještě letos se na trhu objeví asi 100 000 lahví s logem Velké Slípky,“ dodává Stanislav Hrabal.

Velká bílá Slípka

Představení Velké Slípky navazuje na loňské uvedení velkobílovických vín s pečetí základní červenožluté Slípky. Ta zaručuje, že víno pochází přímo z Velkých Bílovic, největší vinařské obce v ČR, a pomáhá tak místním vinařům bojovat s padělky. Slípku v její základní variantě mají Velkobílovičtí vinaři registrovanou už od roku 2009.

Reklama