Takové „zkrocení zlého muže“, jako jsme měli možnost sledovat v nděli v reality „Výměna manželek“, se hned tak nevidí. Skoro to vypadalo, že manželská poradna je proti tomu instituce s minimální úspěšností. Šli byste do něčeho takového?

Popravdě řečeno, příliš tento pořad nesleduji. Jestli jsem viděla náhodou pár dílů... Včerejší jsem měla puštěný při pečení buchet a ve finále jsem si k tomu musela sednout a sledovat děj s otevřenou pusou. Výsledkem je skvostný „samopek“ místo kýženého moučníku, který by nestrávila ani míchačka na beton, a tento tematicky odlehčený, leč příhodný článek.

Toho bych spláchla do záchodu

Na jedné straně líný, nevrlý, na duchu mdlý týpek, který se nečině placatí v křesle a snaží cigaretami vyudit své čtyři děti v pražském panelákovém bytě. Zvednout tělo z pozice v sedě a udělat si byť jen kávu je pro tohoto živočicha téměř nadlidský výkon. Navíc je jeho pověst v rodině z kategorie cholerický, uřvaný hulvát, což dokladuje pohled na děti, které po jeho příchodu domů obratem akčně hledají noru.
Nešťastná vyměněná manželka se snaží zmírnit psychotické projevy malých capartů, přičemž se neubrání slzám.

Naprosto nechápe, jak může její protistrana s něčím tak nepřijatelným žít. Asi nikdo, kdo se díval.


Dokonalý chlapík

Na straně druhé svalnatý, pěkný, starostlivý a šikovný sportovec – sympaťák, žijící v krásném prostředí řeckého pobřeží v karavanu, kde se snaží nejen pomáhat druhé vyměněné ženě a také jí zpříjemnit pobyt, ale navíc dokáže šít na šicím stroji či vykoupat a nakrmit malé dítě. Uvaří, pomůže, opraví, zařídí, udělá. Je to pohodář a pozorný muž. Dokonalý protějšek. Vyměněná manželka je v šoku, že něco takového může existovat, a nebýt přitom žena. Logicky má jedinou psychózu. Totiž, že se bude muset zase vrátit do původního domova. Nechává se slyšet, že manželství možná ukončí. Nediví se jí nikdo, kdo se dívá.

Výchova mužů v Čechách?

Manželka z Řecka ale není jen báječná, citlivá a velmi pohledná dívka, je evidentně i přímo zázračná vychovatelka nanicovatých darmožroutů. Během jejího krátkého pobytu v pražské rodině se nepoužitelný hrouda před očima celého národa dramaticky mění. Jeho vnímání vlastní rodiny a své funkce v ní se otáčí o stoosmdesát stupňů. Ten tam je nepříjemný, uřvaný, cholerický hňup, jehož mozek nebyl schopen vyprodukovat nic duchaplnějšího než „udělej mi kafe“, nebo shluk jiných bezcenných samohlásek.

Pojednou zde máme vnímavého chotě, poletujícího po bytě se štětkou či vařečkou. Nečekaná a doslova zázračná proměna vyvolává pocit, že je on buďto chorý, nebo je manželka z Řecka čarodějka, případně že celá šou je zinscenovaná.
Happy end jako od Steelové nabídl konsternovaným divákům dvě přešťastné rodiny, dvě fungující manželství a hlášku „Výměna manželek mi zachránila rodinu.“                                       


Je tohle v deseti dnech vůbec možné?

„Tento pořad jsem bohužel neviděla. Tedy tento díl, jinak pár jsem měla možnost vidět. Z toho, co mi líčíte, jsem asi tak překvapená jako vy.
Z pohledu psychologie je možné ale prakticky všechno. Není vyloučeno, že na chápání toho „zlobivého“ muže měla do jisté míry vliv jednak změna režimu, které byl vystaven, a jednak také přítomnost televizních kamer.

Rovněž nevylučuji možnost, že se během natáčení mohl nějak dopídit faktu, že se s ním stávající manželka hodlá nechat rozvést. To bývá dost zásadní pro mnoho mužů.
Také ovšem nelze vyloučit jisté šibalství televizních tvůrců ve smyslu přiaranžování celého příběhu. Jinak pokud jde o skutečné prozření ze strany toho pána, je zde ještě nebezpečí dočasnosti celé proměny návratem do běžného života bez kamer.

Objektivně vzato, manželské poradny se zabývají psychologií párů, a tady musíme připustit, že vědomí, že mé chování a působení sleduje množství očí v čísle milionovém, včetně sousedů a blízkých, je psychologie sama o sobě.
Vím ale i o rodinách, které se vlivem tohoto pořadu rozpadly. Takže efekt je, dle mého, loterie,“
 říká psycholožka Táňa Zemanová.

Myslíte si, že lze člověka během deseti dnů formou reality show od základu změnit?
Věříte v autentičnost příběhů z „Výměny manželek“, nebo se jedná o předem připravený scénář sledující sledovanost?
Pokud byste měli problémy ve vztahu, zkusili byste je řešit za asistence národa a sousedů?
Pokládáte účast v tomto pořadu za dobrý způsob, jak si vydělat nějakou korunu?
Za jakých okolností byste se do něj přihlásili, jestli vůbec?
Myslíte si, že obrat k lepšímu našemu hrdinovi vydrží?
Co podle vás změnu způsobilo?

Reklama