Tato zázračná směska slouží podle bylinkářů k ochraně a regeneraci sliznic. Užívá se jako nálev, který se připraví  zalitím bylinek studenou vodou a přibližně šestihodinovým macerováním. Chutí je tento lektvar celkem vyhovující, protože je v něm obsažena i lékořice, kterou zbožňuji od dětství…

Vezmeme-li to od začátku, jako miminko jsem trpěla na reflux, jako dospělého člověka mě občas pálí žáha a jsou i časové úseky, kdy to trvá déle a je to neskutečně obtěžující, což asi dosvědčí každý, kdo to zná.Foto: Shutterstock

Z hlediska psychosomatiky je pálení žáhy zlost a vztek, ano, může být. :-)

A protože jsem před pár měsíci byla na poutavé přednášce o potížích s jícnem, vím, že to spolu bohužel souvisí…

Už tehdy jsem si ale říkala, že nejprve zkusím nějaké bylinky, a objednala jsem si právě tuto léčivou míchanici květin, kořenů a dokonce i mechu!

Zajímavou složkou je pro mě bylinka sléz maurský, v létě jsme totiž navštívili s dětmi kamarádku šamanku a ta mi právě slézovou kůru nabízela. Ale znáte to, dokud člověk neúpí, většinou to nechá být, dokud se tělo nerozhodne za něj a nedá to duši příkazem. :-)

Foto: Shutterstock

Když jsem si procházela informace o slézu, uvědomila jsem si, že jsme ho jako děti jedly v syrovém stavu, tato bylinka se totiž lidově nazývá boží koláčky, chlebíčky, knoflíčky a další, roste celkem běžně a v době mého dětství, což bylo cca před čtyřiceti lety, bylo mnoho léčivých rostlin, kam jen oko dohlédlo.

Sléz maurský, tedy květy, které se užívají do léčivých směsí, je nápomocný při dráždivém kašli, při zánětech dýchacích cest, zánětech žaludku a střev a pomáhá uvolňovat hleny. Má také protizánětlivé účinky. Mezi jeho jedinečné schopnosti patří umění absorbovat škodliviny v trávicím traktu a hojení všelijakých žaludečních defektů. Tato bylinka je užívána i jako mírné projímadlo a zevně se používá jako obklad při spáleninách, bércových vředech a také k vyplachování zanícených očí. Jednoduše řečeno, pomáhá při potížích se sliznicí, což i tehdy na přednášce říkal pan doktor, je to stále častější onemocnění.

Tak tedy, přátelé, dopřávám si nakonec tu odmítnutou slézovou kůru, ovšem s nepříjemnějšími okolnostmi, a své regenerační dílo ještě doplňuji vonnou olejíčkovou esencí Zen Gest (ta  pomáhá při pálení žáhy, trávicích problémech, potravinových intolerancích či dokonce Crohnově chorobě), ve které je výsostně zastoupen léčivý a omamně vonící anýz.

Foto: Shutterstock

Dám tomu nějaký čas, a pokud to nepomůže, budu se muset poprat s drakem a jít konečně na tu gastroskopii - ale! Já bylinkám i vonným olejům věřím, tak necháme draka ještě pár let spát, anebo ho nakonec nebudeme budit vůbec.

Léčivým bylinkám třikrát sláva a olejíčkům jakbysmet. 

Přečte si také:

Reklama