Na slevy jsme si už dávno zvykly a bez nich řada z nás ani nenakupuje. Jenže se slevami ve výlohách se už naučili žít i prodejci. A někteří z nich s námi nehrají čistou hru. Inspektoři České obchodní inspekce zjistili pochybení u bezmála poloviny kontrolovaných prodejen.

V roce 2015 patřily slevové akce, výprodeje a nabídky zboží za akční ceny k celoročně sledovaným oblastem kontroly. Česká obchodní inspekce zkontrolovala téměř 4500 prodejen nabízejících zlevněné výrobky nebo služby a porušení povinností stanovených obecně závaznými právními předpisy zjistili inspektoři ve 43 % z nich.

slevyy

Výsledky kontrolní akce zaměřené na nabídku a prodej výrobků nebo služeb ve slevě a za akční ceny opět potvrdily četné a stále se opakující nedostatky, zejména nedostatečné nebo klamavé informace prodávajících o cenách nabízených výrobků a služeb. Poměr zjištěných nedostatků, ve srovnání s rokem 2014, vzrostl o více než 3 %.

Na základě prokázaných porušení stanovených povinností bylo v průběhu roku pravomocně uloženo 1 409 pokut v souhrnné výši 13,3 mil. Kč. Vzhledem k četnosti zjištěných správních deliktů bude kontrolní akce probíhat i v roce 2016.

slevya

„Slevy, výprodeje a nabídka výrobků v akci bez stanovených pravidel jsou v Česku celoročním lákadlem, na které velká část spotřebitelů stále slyší. Málokdy si však ověřují, zda avizované slevy nejsou pouze fiktivní, anebo zda propagovaná „akční cena“ není v sousedním obchodě zcela běžná. To je také důvodem, proč si spotřebitelé následně na různé klamavé praktiky prodávajících stěžují. Měli by více zvažovat, jestli je sleva nabízeného zboží nebo služby skutečně výhodná, a porovnávat nabídky jiných prodejců,“ doporučuje Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

Reklama