Nemůžu se rozhodnout. Co vy? Dáte si raději slepici nebo kuře na paprice? Jedno z nejoblíbenějších jídel dospělých a dětí. S knedlíkem, těstovinami nebo bramborovými noky. Uvařte si s námi, podle tradičního receptu našich babiček.

Jako dítě jsem tohle jídlo jedla nejčastěji se slepicí. V naší školní jídelně uměli slepici na paprice úplně dokonalou! S houskovým knedlíkem a pěkně obraným masem. Přiznejte se, že taky nemáte rádi, když vám v restauraci donesou v omáčce namočené kuřecí stehno? Pěkně s tučnou kůží. Představa nic moc.

Doma si můžete jídlo připravit přesně tak dobré, jak může být. A je jedno, jestli se slepicí nebo kuřetem. Já osobně doporučuji slepici. Maso se déle vaří, ale podle mého názoru má intenzivnější chuť.

Důležité je vybrat si tu nejlepší papriku. Já si vozím papriku z Maďarska a přijde mi úplně nejlepší, kterou jsem kdy ochutnala. Musí být krásně červená, aby měla omáčka tu správnou barvu.

Suroviny

  • 1 slepice
  • 1 cibule
  • 50 g másla
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 3 lžíce hladké mouky
  • voda podle potřeby
  • mletá sladká paprika (můžete přidat i špetičku pálivé)
  • sůl

Postup

Slepici omyjeme, osušíme a rozčtvrtíme.

Na 1/3 másla osmahneme nadrobno nakrájenou cibulku, pěkně dorůžova. Zamícháme papriku (asi tak 1 a 1/2 lžíce), přidáme trochu vody a pořádně rozmícháme. Vložíme osolené porce slepice. Měly by být alespoň do poloviny ponořené. Dusíme doměkka.

Dušenou slepici vyjmeme ze šťávy, kterou doporučuji ještě rozmixovat. Ze zbytku másla a hladké mouky připravíme světlou jíšku, kterou důkladně rozmícháme ve šťávě. Vaříme půl hodiny.

Mezitím obereme maso ze slepice. Po půl hodině do zahuštěné šťávy přilejeme smetanu a opět promícháme a ještě 5 minut provaříme. Do omáčky můžeme dát prohřát slepičí maso.

Podáváme s bramborovými noky, knedlíkem nebo těstovinami.

Náš tip: Podle chuti můžete dokyselit trochou citronové šťávy nebo octa. Místo sladké smetany se dá použít smetana zakysaná.

Dobrou chuť přeje Elly.

Další skvělé omáčky na našem magazínu

nejlepší koprová omáčka

rajská omáčka

mořský vlk

Reklama