Domácí robot je sice skvělá věc, ale pokud nemáte velkou kuchyňskou linku, na které by mohl stát a být stále při ruce, zřejmě ho moc používat nebudete. Vyndavat ho pokaždé ze skříňky a skládat dohromady zabere tolik času, že je lepší mrkev nastrouhat a sníh ušlehat v ruce. V tom vám mohou pomoci buď jednoduché tyčové nebo ruční mixéry, kterým se také říká šlehače
.


Mixéry sice nezvládnou tolik kuchyňských úkonů jako roboti, ale bez problému s nimi ušleháte pomazánku, sníh i šlehačku, nebo připravíte dětskou polévku a rozmixovanou mrkev. Mají také jiné výhody - často se prodávají s držáky, které přiděláte na zeď a mixér do nich zavěsíte. Jsou tak stále po ruce a nezabírají místo na pracovní desce. A samozřejmě oceníte i jejich nízkou cenu, která začíná zhruba na 200 korunách.Nejjednodušší a nejlevnější jsou tyčové mixéry, pro které se používá také název ponorné. Základ tvoří ergonomicky tvarovaná rukojeť, která připomíná tyč. Tady také najdete spínač. Rukojeť může  být i mírně zdrsněná, aby mixér neklouzal v ruce. I tyto jednoduché přístroje vám pomohou při drcení, sekání, hnětení či mixování. Vybírat si lze z několika rychlostí, některé mají i impulsní či turbo mixování, které ještě zrychlí a zefektivní práci.
Některé firmy je prodávají včetně misky o objemu od jednoho do dvou litrů. Někdy bývá i s víkem, aby potraviny nestříkaly všude kolem. Typy s nádobou jsou samozřejmě dražší. Zvažte, jestli je opravdu potřebujete, s těmito mixéry totiž můžete pracovat v jakékoli vyšší míse nebo odměrce.
Oceníte však u nich jiný doplněk - oko na konci rukojeti. Snadno je tak zavěsíte na zeď a jednoduše je sundáte, když je právě potřebujete.Více práce v domácnosti zastanou ruční mixéry neboli šlehače. Mají stejný nástavec jako tyčové, jež slouží k sekání, drcení či mixování, ale také dva typy metel na hnětení, šlehání a míchání. Jsou o něco větší, nabízejí možnost regulovat si výkon a doplňuje je speciální tlačítko na uvolnění metel. Také ruční šlehače si lze koupit s mísou, nebo bez. Někdy je ve standardní výbavě speciální stojan a nádoba, které při práci zastanou člověka. Šlehač se do stojanu zavěsí a zároveň se mísa otáčí. Vy se tak o něj nemusíte starat a můžete se věnovat jiné práci. Za takového pomocníka zaplatíte až 2 000 korun. Také ruční šlehače si můžete koupit na praktickém stojánku, který navrtáte na zeď - nemusíte je proto stále někde hledat a zároveň nezabírají místo na lince.Nejen maminky - cestovatelky, které své děti vozí v zimě na hory a v létě pod stan, ocení novinku, která se právě objevila na našem trhu. Jde o bezdrátový ponorný mixér. Nejste už proto závislí na přívodu elektřiny a šlehat můžete kdekoli. Součástí přístroje jsou lithio-iontové baterie a nabíječka. Ta zároveň slouží jako stojan, který můžete připevnit na zeď. Pokud mixér nepoužíváte, stačí ho dát na své místo a on se dobíjí. Berete-li si ho s sebou na víkend plně nabitý, na což vás upozorní světelný ukazatel, vydrží vám v nepřetržitém provozu až 30 minut. Dobití trvá zhruba dvě hodiny. Oceníte u něj i jednoduchou údržbu - jednotlivé nástavce lze mýt v myčce. Tato novinka se u nás prodává za 2 700 korun.

foto: archiv firem Bosch a Philips

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama