Zatmění Slunce nad Českem skončilo – další bude za tři roky!

Lidé v České republice mohli dnes kolem poledne sledovat částečné zatmění Slunce. Tento výjimečný astronomický úkaz začal deset minut před jedenáctou hodinou. Ve tři čtvrtě na dvanáct zakryl Měsíc Slunce nejvíce a až přibližně do půl jedné bylo možné vidět opět jeho odkrývání.

Velikost zatmění byla u nás pouze necelých 24 procent. Za tři roky, kdy se tento jev opět očekává, by ale měl Měsíc zakrýt Slunce z téměř 80 procent.

Zatmění vzniká, když se Měsíc ve fázi novu dostane mezi Slunce a Zemi. Jelikož je Měsíc zhruba čtyřistakrát menší než Slunce, ale zároveň je k nám čtyřistakrát blíže, může při pohledu ze Země zakrýt celý sluneční kotouč.

Úplné zatmění je ale pozorovatelné jen na úzkém pásu území, kam dopadá měsíční stín. Takzvaný pás totality letos prochází středním Ruskem, Mongolskem a Čínou.

Další částečné zatmění nastane až v lednu 2011. Úplné zatmění bude z našich zeměpisných šířek možné pozorovat dokonce až v říjnu roku 2135.

POZOR! Při sledování Slunce si chraňte zrak nebo použijte speciální filtry, svářečské sklo či vyvolaný černobílý film!

Pro sledování úplného zatmění doporučujeme NASA TV, která bude úkaz přenášet živě od 13.08 do 13.10, ale celý program běží od 12.00 do 14.15:

Reklama