Waldemar Matuška

AKTUALIZOVÁNO Waldemar Matuška, rodák z Košic, zemřel 30. května v 76 letech na Floridě. Po vleklých nemocích jeho srdce selhalo při těžkém zápalu plic. Smuteční obřad, při kterém se s Waldou rozloučí nejen rodina a přátelé, ale i široká veřejnost, začal v 10.00 na pražském Žofíně. Podle dostupných informací se úvodního programu mohli zúčastnit pouze Matuškovi příbuzní a 750 pozvaných hostů. Svou účast na obřadu potvrdil například prezident republiky Václav Klaus, zpěvák Karel Gott a pražský primátor Pavel Bém, který se chystá předat in memoriam Waldemaru Matuškovi stříbrnou medaili za šíření dobrého jména našeho hlavního města ve světě.

Podle agentury MediaFax „zhruba ve čtvrt na devět ráno na místo dorazila vdova po Matuškovi Olga a syn Waldemar spolu s Helenou Vondráčkovou. Klaus měl na smuteční obřad dorazit deset minut před zahájením.“

Sledujte online!

Online přenosy ze smutečního obřadu sledujte například na serveru IDnes.cz: Sledujte rozloučení s Waldemarem Matuškou! nebo na serveru TN.cz: Už dnes pohřeb Waldemara Matušky. Sledujte online!

Přijďte ve dvanáct

Uzavřený program skončil v jedenáct hodin a síň na pražském Žofíně se zpěvákovým tělem bude veřejnosti zpřístupněna přesně v pravé poledne. Pořadatelé očekávají, že dorazí okolo deseti tisíců lidí. K rozloučení jim budou hrát Waldovy největší hity.

Umělcovy ostatky budou po obřadu zpopelněny a uloženy na hřbitově na pražském Vyšehradě.

První hosté

Na místě byli členové skupiny K.T.O. s manželkami, dále Yvonne Přenosilová, Juraj Jakubisko, Karel Štědrý, Zdeněk Rytíř i Milan Drobný. Sál se postupně zaplňoval dalšími smutečnimi hosty. Helena Vondráčková v České televizi zavzpomínala na Matušku: „Poprvé jsme se s ním viděla v roce 1964 na Libereckých výstavních trzích. Poprvé jsem zpívala se slavnou osobností, a tou byl Waldemar Matuška. Byl ke mně ohleduplný a držel mě za ruku. Trému jsme tehdy měla, ale on byl pro mě oporou.“

Smuteční hosté se postupně klanili před šedou rakví, po jejíž pravé straně je umístěn Matuškův černý klobouk. Na rakvi leží věnec s velkými bílými květy od rodiny, kolem je dalších asi 13 věnců. Na místě je i věnec od prezidenta Václava Klause. Rozloučit se se zpěvákem už přišli i Karel Gott, Dagmar Patrasová a Felix Slováček, Janis Sidovský, Petr Janda s manželkou Alicí, Josef Laufer, Ivan Mládek, Pavlína Filipovská a další osobnosti.

Matuška dostane stříbrnou medaili in memoriam

Praha ocení zpěváka Waldemara Matušku stříbrnou medailí za zásluhy v populární hudbě a v šíření mezinárodního věhlasu Česka. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Medaili dostane i Gott.

„Zpěvákovi Karlu Gottovi bude cena udělena u příležitosti jeho významného životního jubilea, sedmdesátých narozenin. Waldemar Matuška získá ocenění za své zásluhy v populární hudbě in memoriam,“ uvedl primátor Pavel Bém (ODS). Ke stříbrné medaili se váže stotisícová odměna.

Stejně jako Gott tak i Waldemar Matuška byl jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let. V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a poté se stal zpěvákem a hercem divadla Semafor. O 16 let později se Matuška oženil se zpěvačkou Olgou Blechovou, s níž v roce 1986 emigroval do Spojených států.

Během své pěvecké kariéry získal Matuška dvakrát Zlatého slavíka v letech 1962 a 1967. Řadu ocenění získal také na festivalu Bratislavská lyra. V roce 1980 mu byl udělen titul zasloužilý umělec, o který po emigraci přišel. Po sametové revoluci byl jmenován do Síně slávy. V roce 2007 dostal od prezidenta Václava Klause Čestnou plaketu prezidenta republiky.

Kam dál?

Utichl „slavík z Madridu“. Waldemar Matuška zemřel
Ostatky Matušky jsou už v Praze

 

Půjdete se dnes odpoledne rozloučit s Waldou?

Reklama