Řada z nás nakupuje zubní pastu a nepřemýšlí o tom, jestli je důležité její složení. Někdy si možná říkáte, že vlastně nevíte, co má zubní pasta obsahovat, na co si máme dát pozor. Proto jsme využili rozhovoru se zubním lékařem, aby nám to objasnil. Jak to tedy je?

Na otázky odpovídal MUDr. David Kadlec z Domažlic.

SignalProč je důležité sledovat složení zubní pasty?
U zubní pasty je vhodné sledovat obsah fluoridů. Fluoridy jsou příznivé sloučeniny a pomáhají posilovat zubní sklovinu, avšak u dětí jejich nadbytek v době vývoje zubů může mít negativní vliv. Pasty určené pro děti mají proto nižší nebo žádný obsah fluoridů a jsou náležitě označeny. Ostatní volně prodejné pasty určené dospělým mívají obsah fluoridů v rozpětí 1050-1450ppm. V lékárně jsou k dostání i více fluoridovné gely, které slouží jako doplněk k běžné pastě. 

Jaké je rozdělení zubních past a co si koupíme za pastu, když zvolíme tu nejlevnější?
Existují pasty, které svým složením pomáhají v léčbě onemocnění dásní, jiné dokážou potlačit problémy s citlivými zubními krčky. Dále pro osoby přecitlivělé se vyrábí například pasty bez obsahu SLS (laurylsufát sodný) nebo bez obsahu fluoridů. U zubních past se také sleduje její abrazivita (index RDA). Více abrazivní pasty mají sice o něco lepší schopnost odstraňovat ze zubů pigmenty, ale na druhou stranu mohou při dlouhodobém užívání přispět k abrazi (obroušení) zubů. Obecně lze říci, že pasty určené pro kuřáky bývají velmi abrazivní na rozdíl od šetrných past na citlivé zubní krčky. U nejlevnější pasty se nabízí otázka, jestli bude svou úlohu plnit tak dobře jako jiné, ale obecně si nemyslím, že drahé pasty mají pro uživatele tak velký přínos, jako může být jejich cena.   

Jak bychom měli vybírat pastu na zuby?
Dětem samozřejmě dětskou pastu odpovídající jejich věku a u past pro dospělé můžeme zvolit podle toho, co kromě čištění zubů od ní očekáváme. Jestli potřebujeme pomoci s léčbou onemocnění dásní, nebo posílit zubní sklovinu proti zubnímu kazu, a nebo bělit zuby. Ne méně důležitou vlastností je také příjemná chuť.

Jak to máte vy? Sledujete složení pasty nebo si myslíte, že z názvu pasty odvodíte, na co je pasta určená a co v ní je obsažené? Nebo jen tak sáhnete po líbivém obalu s tím, že jsou všechny pasty stejně dobré a účinné? Napište nám o tom

Čtěte naše články:

Naším tipem je zubní pasta Signal Expert Protection Expert

Signal se při vývoji nové zubní pasty inspiroval doporučeními stomatologů kombinovat při dentální hygieně zubní nit, ústní vodu a zubní pastu. Expert Protection proto obsahuje aktivní HAP minerál, zinek a speciální mikrogranule. HAP minerál proniká do otevřených dentinových kanálků a pomáhá je zaplňovat. Tím snižuje citlivost zubů proti podráždění chladem či horkem. Účinky zubní nitě zde zastupují mikrogranule pro efektivnější čištění mezizubních prostor. Vlastnosti ústní vody zase nahrazuje zinek, který poskytuje ochranu proti bakteriím a zubnímu plaku a pomáhá účinně ochraňovat dásně.

Signal

Zubní pastu Signal Expert Protection (ve variantách ORIGINAL, FRESH a WHITE), zajišťující hloubkové čištění a komplexní dlouhodobou ochranu zubů a ústní dutiny, pořídíte v drogerii za 78,90 Kč*.

(*Nezávazná doporučená spotřebitelská cena)

Jaké jsou benefity zubní pasty Signal Expert Protection? Co jistě oceníte?

1. Chrání před zubním kazem
2. Posiluje dásně
3. Poskytuje 18 hodinovou ochranu před zubním plakem
4. Chrání sklovinu
5. Obnovuje přirozenou bělost zubů
6. Osvěžuje dech
7. Chrání před zubním kamenem
8. Působí proti bakteriím

Více informací najdete na stránkách www.signalweb.cz nebo na FB: Signal Česko a Slovensko.

Reklama