Jaké zdravotní problémy mohou křečové žíly způsobit, když nejsou léčeny? 

U neléčených křečových žil se setkáváme s následujícími problémy: záněty povrchových i hlubokých žil, které mohou způsobovat kožní problémy, trombotický uzávěr těchto žil, krvácení z prasklých křečových žil, bércový vřed, embolie plicnice. 

Naše články, popisují příběh Michala, který měl problémy s křečovými žilami na obou nohách a rozhodl se pro operaci:

Jak primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz zhodnotil stav pacienta Michala při vstupním vyšetření?  Proč je dobré, že se rozhodl své křečové žíly na obou nohou řešit operací?

Odpovídá primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz:

U pana Michala šlo o speciální nález - na pravé noze se jednalo o recidivu, tedy o opětovný výskyt křečových žil po klasické operaci, kterou absolvoval v roce 1986. Dodnes má po zákroku jizvu v třísle. A právě v třísle se problém znovu přihlásil, tedy v místě, kde již  bylo  operováno. Postupně se  zde vytvořila  zcela nefunkční žíla, kterou se  vrací krev  místo k srdci opačným směrem. Výsledkem  jsou rozsáhlé  křečové žíly   stehna  a   lýtka, které  by  se  bez operace  stále   zvětšovaly. Na levé dolní končetině byl nález obdobný, ale v podkolení jamce a nikoli v souvislosti s předchozí operací. Pacient měl tedy patologické křečové žíly, které by mu do budoucna mohly způsobovat komplikace, což je nejdůležitější důvod, proč se operace křečových žil provádí. Pro někoho to může být kosmetická záležitost, ale po zdravotní stránce je to vždy účinná prevence potíží. Ty se projevují jako zánět povrchních nebo hlubokých žil, embolie, bércové vředy nebo krvácení. V Michalově případě se rozhodně nejednalo o žádný kosmetický důvod, ale o preventivní opatření jmenovaných komplikací.

64a3dc8af2212obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Jak vše probíhalo po operacích? Zeptali jsme se manželky Michala, paní Laďky:
Když jsem Michala jela vyzvednout po prvním zákroku, bála jsem se, jak na tom bude, ale už seděl v čekárně, spolu jsme pak sešli z prvního patra do přízemí a za chvíli pak doma bez problémů vystoupal do druhého patra. Jen trochu kulhal, protože operovanou nohu měl pevně zabandážovanou od chodila až po tříslo. Pro lepší časovou představu, na Žilní kliniku nastoupil ráno v 7 hodin a ve 14 hodin ji opustil, a po svých. Odpoledne si chvilku zdříml, to na něj asi ještě dolehla speciální  ambulantní  anestezie a možná i únava z psychického vypětí. „K primáři MUDr. Otu Schützovi mám absolutní důvěru a už při vstupním vyšetření jsem se setkal s velmi přívětivým přístupem personálu, takže jsem neměl strach, ale spíš takovou tu přirozenou obavu, jak to zvládnu, jak se budu cítit a jak bude probíhat rekonvalescence,“ říká Michal a dodává: „Navíc v komorním prostředí Žilní kliniky se člověk cítí úplně jinak než ve velkých nemocnicích, kde se sotva orientujete a jste jeden ze stovek pacientů. Tady jsem měl pocit, že se všechno točí jen kolem mě.“

Primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz pozval manžela hned následující den ráno na převaz. Zásady pooperační péče dostal do ruky vytištěné hezky černé na bílém a dostal s sebou i speciální obinadlo, mastičky a recept na léky. Mezi nimi i lék na bolest, který vlastně vůbec nepotřeboval. Na bolest si nestěžoval, jen na pocit diskomfortu v průběhu prvního týdne po zákroku, kdy musel mít končetinu pevně staženou obvazem, takže ji nemohl pořádně ohnout v koleni. Musela jsem mu pomáhat s navlékáním ponožky a nazouváním, ale nic mu nebránilo vykonávat zaměstnání. Třetí den po operaci už se zapojil normálně do práce. A když nepracoval, snažil se alespoň chodit na procházky. Po tomto zákroku si opravdu nepoležíte, naopak je třeba co nejvíc chodit, protože trombózy a embolie vznikají právě, když je tělo v klidu a bez pohybu. A ještě nesmíte zapomenout hned od druhého dne dočasně užívat dvakrát denně předepsané léky.

Týden po první operaci
Týden po operaci si Michal sundal obvaz, aby ho vyměnil za kompresní punčochu. Byla jsem zvědavá a zároveň jsme se trochu bála, co uvidím. Vzadu měl nohu posetou mašličkami, které zakrývaly jednotlivé ranky.  „Nejnáročnější na tom všem bylo nasoukat se do kompresivní punčochy, ne snad proto, že nemám žádnou praxi s oblékáním tohoto ryze ženského doplňku, ale aby punčocha splnila svůj účel, je opravdu velmi těsná. Ale když už ji máte na sobě, na tlak si za chvíli zvyknete a přestanete ji vnímat,“ dělí se Michal o zkušenost s punčochou, kterou měl na noze nepřetržitě celý druhý týden. Teprve potom se mohl celý osprchovat. Ranky už se hezky zahojily, ale na kůži ještě byly patrné modřinky. Hojivý krém Venustin, kterým Michala vybavili na klinice, pomohl barevné změny „vyzmizíkovat“. A co je zásadní, po dvou týdnech od operace měl povoleno vrátit se ke sportovním aktivitám.

64a3dc96e26e4obrazek.png
Foto: Klára Křížová

Druhá operace, druhá noha
Bohužel Michal měl problém s křečovými žilami na obou nohách. Nemělo smysl nic odkládat, sotva se pravá končetina zahojila, hurá na další operaci, což bylo za dva týdny. Michal už věděl, do čeho jde. Varixů na levé noze měl méně než na pravé, ale byly atypicky směstnány v podkolenní jamce. MUDr. Ota Schütz zde využil kombinaci laseru a speciálního lepidla.

Dva týdny od druhé operace
Když uplynuly 2 týdny od druhé operace, Michal se těšil, že svlékne kompresní punčochu a vrátí se ke svým oblíbeným sportovním aktivitám. Byl absolutně bez potíží jen na pohmat bylo cítit několik zatuhlých míst, s jejich vstřebáním mu pomohly masáže, které pan doktor doporučuje absolvovat v rámci doléčení. Zákroky byly skutečně velmi šetrné, možnosti moderní medicíny umožňují v rámci Žilní kliniky kvalitní a špičkové ošetření. V podstatě velmi brzy po každé operaci byl Michal schopen pracovat v běžném režimu a bez omezení.

Po dvou měsících
Je skvělé, že se dají zrealizovat brzy po sobě bez problémů operace obou nohou a rekonvalescence je velmi pohodová a rychlá.  Pacient Michal si to vyzkoušel na vlastní kůži a potvrzuje, jak jsou zákroky šetrné a jak rychle se vrátil do pracovního procesu bez jakýchkoliv komplikací. Dnes, po dvou měsících je úplně fit. Rád Žilní kliniku doporučí těm, kteří o mají stejný zdravotní problém a zvažují operaci. Se samotným zákrokem i s následnou péčí má velmi dobré zkušenosti a dnes je rád, že si nechal operovat obě nohy a je bez potíží.

Jaké zdravotní problémy mohou křečové žíly způsobit, když nejsou léčeny?
U neléčených křečových žil se setkáváme s následujícími problémy: záněty povrchních i hlubokých žil, které mohou způsobovat kožní problémy, trombotický uzávěr těchto žil, krvácení z prasklých křečových žil, bércový vřed, embolie plicnice.  

64a3dca85ce72obrazek.png
Foto: Primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz

Partnerem našeho projektu je Žilní klinika www.zilniklinika.cz , se kterou dlouhodobě spolupracujeme. Můžete se těšit na reportáž z vyšetření a operace fotografa Michala. Zákroku se osobně ujal renomovaný odborník, cévní chirurg a primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz.

Zeptali jsme se primáře Žilní kliniky MUDr. Oty Schütze: Jaké jsou výhody moderních metod, které se dnes běžně využívají pro operaci křečových žil?
Do roku 2002, než přišly katetrizační metody, bylo potřeba takto postižené tříslo řešit chirurgicky tak, že z cca 5-10 cm řezu v třísle se musela přerušit a podvázat s milimetrovou přesností přímo na hluboké žíly postižená povrchní žíla a následně odstranit. Výsledek záležel na přesnosti výkonu. Operace byly někdy náročnější a následkem byla rána, která se musela zahojit. V současné době se stejný problém řeší pouze vpichy o velikosti jednoho až dvou milimetrů, aby rankou prošlo katetrizační vlákno, které má v průměru dva milimetry. Operace je pro pacienta velmi šetrná a díky moderním postupům, které jsou dnes k dispozici, je zákrok pro chirurga, který má zkušenosti s katetrizačními metodami, mnohem snazší.

Jaká je následná rekonvalescence po tomto zákroku?
Rekonvalescence je díky moderním metodám operace daleko lepší než u klasických zákroků. Pacient po operaci odchází pěšky domů, operujeme v rámci jednodenní chirurgie. Od druhého dne má každý normální režim bez výrazných omezení. Hojení je úplně jiné, příznivější a výrazně kratší než u původních operací.

Reklama