Vyschlá řasenka, prošlá rtěnka, make-up nevalné konzistence. Že se vás to netýká? Neříkejte, že jste nikdy nešanovala rtěnku, která byla vaší oblíbenou, ale stejný odstín už se nevyrábí

dekorativní kosmetika

Třeba jedna moje kamarádka je na to expert. Ne že by byla až takový šetřílek, ale přímo se vyžívá v tom, aby z „dekorativky“ dostala maximum. Vyschlá řasenka? Žádný problém, hodí ji do horké vody, a ona se ještě vzpamatuje. Rtěnky „vypotřebuje“ pomocí štětečku, nádobky s podkladovou bází opatřené pumpičkou nevyhazuje unáhleně, ale „ukroutí“ víčko s pumpičkou a nabírá si make-up špachtličkou. Výrobci dekorativní kosmetiky by asi žasli.

Zeptali jsme se odborníků tří nejoblíbenějších značek u nás: Maybeline, Avon a Oriflame.

Jakou trvanlivost mají jejich produkty, a jak je skladovat, aby nám co nejdéle vydržely a my je mohly používat bez rizika?

Vyjádření odborníka za značku Maybeline:

Je možné obecně říct, že se vzrůstající teplotou se zrychluje „stárnutí“ výrobků. To samozřejmě platí nejenom pro kosmetiku, ale i pro další tipy výrobků (potraviny...). U některých druhů formulací nejsou vhodné ani velmi nízké teploty, neboť může dojít ke zmrznutí. Při následném zahřátí pak může dojít např. k „rozpadu emulze“ (homogenní složení se rozdělí na dvě fáze a přípravek má pak rozhodně jiné vlastnosti). Kosmetické přípravky by měly být tedy skladovány za normální teploty.

Důležité je se přesvědčit, že po použití byl přípravek správně uzavřen, aby nedocházelo ke ztrátě odparem, což by mohlo mít  zásadní vliv na vlastnost přípravku. Může dojít například k vysychání řasenek, tím se zhorší jejich nanášení a výsledný efekt, nebo může dojít k odpařování částí parfémové kompozice, tím může dojít ke změně  finální vůně.

Výrobky, které mají minimální trvanlivostí kratší než 30 měsíců, mají na přípravcích vyznačeno datum minimální trvanlivosti, které je uvedeno slovy „nejlépe spotřebujte do...“. To znamená, že je jednoduché ověřit, zda takový přípravek používat, nebo ne.

Přípravky, které mají minimální trvanlivost delší než 30 měsíců, bývají označovány údajem o době, po kterou lze prostředek po otevření používat, aniž by došlo k poškození spotřebitele. Tato informace se značí symbolem otevřené nádobky na krému a číslicí, která udává počet měsíců, (např. 12M) nebo let (např. 1Y), po kterou je možné přípravek po otevření používat. Tedy u rtěnek toto období bývá většinou v rozmezí 12 až 36 měsíců.

Tedy rtěnka 3 roky stará je „na hraně“ použitelnosti. U starších přípravků tedy existuje nejenom riziko, že už nebudou mít vlastnosti nového výrobku (změněná vůně, textura, senzorické charakteristiky), ale hrozí i vyšší riziko možné mikrobiální kontaminace.

Vyjádření odborníka za značku Avon:

Kosmetika, u níž prošla minimální doba trvanlivosti, může na pleti napáchat více škody než užitku. Zvláště citlivější pleť může reagovat nepěknými vyrážkami či zarudnutím. Životnost kosmetiky může negativně ovlivnit také její nevhodné skladování. Ideální prostředí pro ni je suché, tmavé a chladné místo. Například rtěnce bude nejlépe v chladničce. Že je s kosmetikou něco v nepořádku, naznačí změna konzistence, vůně či barvy.

Vyjádření odborníka za značku Oriflame:

Sortiment výrobků Oriflame zahrnuje širokou škálu produktů od dekorativní kosmetiky přes pěstící péči až po potravinové doplňky. Trvanlivost kosmetiky se tak liší výrobek od výrobku. Obecně platí, že čím méně vody výrobek obsahuje, tím je jeho trvanlivost delší.

Stíny a pudry vám při správném skladování vydrží roky, naopak řasenky či make-up spíše měsíce. Pokud nechcete mít s pletí zbytečné problémy, prošlou kosmetiku raději nepoužívejte. Nezapomínejte také na správné skladování, kosmetika má ráda chlad. Pokud používáte více odstínů rtěnek a nevyužíváte všechny současně, skladujte je například v chladničce, určitě jim tak prodloužíte trvanlivost místo nošení v kabelce. Jakmile rtěnka změní vůni, patří nekompromisně do koše.

Také parfémy si lépe zachovají původní vůni, pokud je skladujete v temnu a nevystavujete je přílišnému teplu. Nezapomínejte také na pravidelný úklid ve vaší kosmetické taštičce, budete mít přehled o tom, co všechno máte, a nebudete vystavovat vaši kosmetiku účinkům bakterií. Poslední rada na závěr – vždy si před nanášením krémů pečlivě umyjte ruce mýdlem.

Co si z rad odborníků určitě máte zapamatovat?

  1. Sledujte dobu trvanlivosti a značky na výrobcích
  2. Uchovávejte kosmetiku pokud možno v chladu a suchu
  3. Hlídejte vůni, barvu a konzistenci přípravků, jakákoliv změna může být varováním
  4. Uklízejte pravidelně svou kosmtickou taštičku, nepoužívanou kosmetiku raději vyhoďte
  5. Dodržujte hygienu. Udržujte v čistotě nejen ruce, ale i aplikátory
  6. Moje rada na závěr: Kosmetické přípravky se nepůjčují!

Čtěte také:

Reklama